KE o rozwinięciu współpracy w strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego

Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie pierwszej spośród jej strategii makroregionalnych – strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego.

Od czasu zainicjowania strategii w 2009 r. 8 państw członkowskich zaangażowanych w strategię UE dla regionu Morza Bałtyckiego oraz ich partnerzy spoza UE opracowali nowe sposoby ściślejszej współpracy, aby zająć się, między innymi, takimi kwestiami, jak jakość wody w Morzu Bałtyckim czy potrzeba promowania innowacji w regionie.

W komunikacie przedstawiono propozycje Komisji zmierzające do rozwinięcia współpracy pomiędzy uczestniczącymi państwami. Celem strategii jest zwiększenie wpływu funduszy UE na realizację wspólnych celów, takich jak poprawa jakości wody w całym regionie. W komunikacie określa się trzy nowe główne cele współpracy: „ocalenie morza”, „rozwój połączeń w regionie” i „zwiększenie dobrobytu”.

W ramach każdego z trzech celów strategii określono między innymi następujące wskaźniki:

„Ocalenie morza”

- Czysta żegluga: wyeliminowanie nielegalnych zrzutów zanieczyszczeń do 2020 r.

- Bezpieczna żegluga: zmniejszenie liczby wypadków o 20% do 2020 r. w porównaniu do roku 2010.

- Ściślejsza współpraca między organami nadzoru morskiego w celu zwiększenia świadomości i skuteczności działań na morzu do 2015 r.

„Rozwój połączeń w regionie”

- Pełne, zrównoważone pod względem ekologicznym wzajemne powiązanie rynków energii elektrycznej i gazu państw Morza Bałtyckiego do 2015 r. zgodnie z planem działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich.

„Zwiększenie dobrobytu”

- Zwiększenie wymiany handlowej wewnątrz regionu oraz usług transgranicznych o 15% do 2020 r.

Strategia ułatwia tworzenie nowych projektów i nadaje nową energię przedsięwzięciom już realizowanym. Jej zintegrowane podejście zachęca do lepszego opracowywania polityki oraz dostosowania finansowania i zasobów, co prowadzi do pełniejszej realizacji celów strategii UE „Europa 2020”.

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 23 marca 2012 r.

Data publikacji: 27 marca 2012 r.