Pytanie
Prowadzę biuro architektoniczne wykonujące autorskie projekty wnętrz. Każdy z klientów otrzymuje indywidualny, niepowtarzalny projekt aranżacji zleconej powierzchni. Nawiązałam współpracę z jednym z deweloperów, który chciałby dla klientów, którzy zakupią u niego mieszkanie (w ramach promocji) "sfinansować" im moją usługę, czyli wykonanie klientowi indywidualnego projektu zakupionego lokalu.
Ja przeprowadzam rozmowę z klientem i wykonuję projekt, za usługę płaci potem deweloper. Dodam, że klient, dla którego realizowane jest projekt nabywa prawa autorskie do tego projektu (tutaj cytat z regulaminu: "Po uiszczeniu przez Zamawiającego całości wynagrodzenia Wykonawca udziela bezterminowej licencji na projekt na polach eksploatacji obejmujących:
- jednorazową realizację projektu;
- utrwalanie i zwielokrotnianie projektu na wyłączne potrzeby Zamawiającego.)
Czy taką usługę mogę opodatkować stawką VAT 8%, czyli jako prace twórcze i w związku z tym objęte obniżoną stawką?
Czy jeżeli część prac na takie usługi w przyszłości podzlecałabym innemu architektowi (stosunek umowy zlecenia, umowy o dzieło, brak nabycia prawa autorskich do projektu), to czy tez byłaby możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT czyli 8%?
Jak będzie wyglądała sytuacji, gdy architekt na potrzeby klienta kupuje wybrany projekt od fimy projektowej i dokonuje w nim zmian dostosowując go do potrzeb klienta? Z jaką stawką należy wystawić fakturę VAT?