ONZ-Polska. Umowa o utworzeniu funduszu powierniczego w celu ukończenia raportu oceniającego stan stanowiska archeologicznego Babilon. Paryż.2008.06.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) o utworzeniu funduszu powierniczego w celu ukończenia raportu oceniającego stan stanowiska archeologicznego Babilon,
podpisana w Paryżu dnia 25 czerwca 2008 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), zwane dalej "Stronami";

Uznając potrzebę udzielenia wsparcia finansowego Rządowi Republiki Iraku w ukończeniu raportu oceniającego aktualny stan stanowiska archeologicznego Babilon;

Postanowiły, co następuje:

Artykuł  1

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej udostępni Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), w celu utworzenia funduszu powierniczego, kwotę 25.000 (dwadzieścia pięć tysięcy) USD, która zostanie przeznaczona na pomoc dla Rządu Republiki Iraku w celu ukończenia raportu oceniającego obecny stan stanowiska archeologicznego Babilon. W wyniku realizacji tego projektu powstanie kompletny raport, dostępny w językach angielskim i arabskim.

Artykuł  2

Działania, które zostaną podjęte w celu realizacji projektu, obejmą uzupełnienie całej dostępnej dokumentacji, badania terenowe, konsultacje międzynarodowe oraz prace tłumaczeniowe i edytorskie (koszty bezpośrednie projektu). W ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie niniejszej umowy UNESCO przedstawi Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej uzgodniony z Rządem Republiki Iraku harmonogram tych działań. Harmonogram obejmie okres 12 miesięcy.

Artykuł  3

Kwotę, o której mowa w Artykule 1, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej złoży na rachunku bankowym UNESCO o nr 949-1-191558, JP MORGAN CHASE BANK, International Money Transfer Division, 4 Metrotech Center, Brooklyn, New York 11245, SWIFT: Chasus 33 ABA no. 0210-0002-1. Kwota ta pokryje, w wysokości 22124 USD, koszty bezpośrednie projektu oraz, w części wynoszącej 13% kosztów bezpośrednich projektu (tj. w wysokości 2876 USD), również wydatki UNESCO związane z nadzorem technicznym i administracyjnym nad projektem (koszty pośrednie).

Artykuł  4

Z kwoty złożonej zgodnie z Artykułem 3 UNESCO może pobierać sumy na koszty bezpośrednie projektu oraz na koszty pośrednie. Wolne środki będzie, w miarę możliwości, inwestować w krótkoterminowe oprocentowane depozyty. Kwoty uzyskane tytułem odsetek od tych depozytów będą przekazywane na rachunek Rządu Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z zasadami i praktykami finansowymi UNESCO.

Artykuł  5

Dla potrzeb projektu UNESCO założy odrębny rachunek bankowy, na którym będzie rejestrować wszystkie wpływy oraz wydatki na koszty bezpośrednie projektu i koszty pośrednie. Ponieważ rachunki bankowe UNESCO prowadzone są w dolarach amerykańskich, wkłady w innych walutach będą księgowane na rachunku Organizacji Narodów Zjednoczonych według kursu wymiany obowiązującego w dniu transakcji lub według aktualnego kursu rynkowego w czasie dokonywania przelewu.

Artykuł  6

UNESCO będzie przekazywać Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej półroczne zestawienia stanu środków na rachunku bankowym oraz będzie dostarczać aktualne zestawienia na każde żądanie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończeniu projektu UNESCO przekaże Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, w możliwie najkrótszym terminie, końcowe sprawozdanie finansowe przedstawiające wszelkie kwoty należne Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej ze strony UNESCO, lub należne UNESCO ze strony Rzeczypospolitej Polskiej. Wolne środki, które pozostaną na rachunku po uregulowaniu wszystkich zobowiązań, zostaną zwrócone Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  7

UNESCO będzie dostarczać Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej półroczne sprawozdania dotyczące postępów w realizacji projektu oraz aktualne sprawozdania na każde żądanie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Po zakończeniu projektu UNESCO przygotuje i przedstawi Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej raport końcowy przedstawiający całościową ocenę realizacji projektu.

Artykuł  8

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie zaproszony do udziału w misjach, których celem będzie kontrola realizacji projektu.

Artykuł  9

Niniejsza Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania przez obydwie Strony. UNESCO powiadomi Rząd Rzeczypospolitej Polskiej o wykonaniu wszystkich swoich zobowiązań wynikających z niniejszej Umowy, co będzie skutkować uznaniem, że Umowa wygasła.

Umowa może być wypowiedziana przez każdą ze Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie 6 miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Stronę noty informującej o jej wypowiedzeniu.

Jeżeli zgodnie z poprzednim postanowieniem jedna ze Stron otrzyma notę o wypowiedzeniu niniejszej Umowy, obydwie Strony podejmą negocjacje, aby ustalić najbardziej odpowiednie środki w celu zakończenia przedsięwzięć prowadzonych przez UNESCO na podstawie Umowy. W każdym przypadku, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej upoważni UNESCO do wykonania zobowiązań powstałych przed wygaśnięciem Umowy, a dotyczących usług, w tym świadczonych osobiście, a także dostaw, sprzętu oraz podróży.

Sporządzono w Paryżu, dnia 25 czerwca 2008 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024