Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", zasady i tryb jej nadawania oraz sposób noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 26 października 1971 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 7 uchwały nr 218 Rady Ministrów z dnia 15 października 1971 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" (Monitor Polski Nr 53, poz. 343) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia "pracownik" należy przez to rozumieć pracowników wymienionych w § 3 pkt 1 uchwały nr 218 Rady Ministrów z dnia 15 października 1971 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" (Monitor Polski Nr 53, poz. 343), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Opis i wzór odznaki "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych" ustala załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Wzór dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki ustala załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Odznaka może być nadana pracownikowi, który:
1)
wzorowo spełnia zlecone mu obowiązki, jest zdyscyplinowany oraz wyróżnia się dbałością o majątek społeczny,
2)
wykazuje wysoki poziom moralny i właściwą postawę społeczną.
§  4.
Odznaką wyróżnia się w szczególności pracowników, którzy przyczyniają się do:
1)
przedterminowego wykonania zadań produkcyjnych,
2)
obniżenia kosztów produkcji przez wynalazczość i współzawodnictwo pracy,
3)
podniesienia stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy,
4)
szkolenia i kształcenia nowych kadr dla budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych.
§  5.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi, który posiada odznakę srebrną, nie wcześniej jednak niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W szczególnych wypadkach może być nadana pracownikowi odznaka złota lub srebrna mimo nieotrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
4.
Osobom wymienionym w § 3 pkt 2 i 3 uchwały nadaje się odznakę w zależności od stopnia zasług, bez uzależniania od okresu działalności i od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
§  6.
Wnioski o nadanie odznaki przedstawiają Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych:
1)
właściwi ministrowie w odniesieniu do pracowników jednostek podległych i nadzorowanych,
2)
przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w odniesieniu do pracowników prezydiów rad narodowych wszystkich stopni,
3)
właściwe centralne związki spółdzielcze i organizacje społeczne w odniesieniu do pracowników tych związków lub organizacji,
4)
dyrektorzy zjednoczeń podległych i nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w odniesieniu do pracowników central zjednoczeń i zgrupowanych w nich przedsiębiorstw oraz dyrektorzy innych jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w odniesieniu do pracowników tych jednostek,
5)
organy, organizacje i dyrektorzy, o których mowa w pkt 1-4 w odniesieniu do osób wymienionych w § 3 pkt 2 i 3 uchwały.
§  7.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, posiadane odznaczenia, wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowe opisanie zasług ze wskazaniem stażu pracy lub działalności), a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej, opinię nadrzędnej jednostki organizacyjnej i właściwego branżowo zarządu okręgowego związku zawodowego.
2.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych najpóźniej na 2 miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  8.
1.
Odznaki wręcza się w sposób uroczysty na akademiach organizowanych z okazji "Dnia Budowlanych", "Dnia Chemika" lub w dniach szczególnie uroczystych i ważnych, jak np. święta państwowe, dzień oddania do eksploatacji nowego zakładu produkcyjnego.
2.
Odznakę wręcza Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych lub osoba przez niego upoważniona.
§  9.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  10.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
§  11.
1.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
2.
Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu.
3.
Odznakę wydaje się nieodpłatnie, jeżeli zniszczenie lub zagubienie nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

OPIS I WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH"

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR DOKUMENTU STWIERDZAJĄCEGO NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024