Nadanie numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 199
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1966 r.
w sprawie nadania numerów statystycznych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

W celu usprawnienia opracowań statystycznych oraz stworzenia warunków do wprowadzenia nowoczesnej techniki przetwarzania danych statystycznych i rozszerzenia możliwości wszechstronnej analizy ekonomicznej w ujęciu działowo-gałęziowym, organizacyjnym i terytorialnym - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego nada jednostkom gospodarki uspołecznionej numery statystyczne, zawierające cyfrowe symbole przynależności organizacyjnej, podstawowego przedmiotu działalności oraz położenia terytorialnego (powiatu) danej jednostki.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) w określonych wypadkach nie nadawać numerów statystycznych niektórym jednostkom gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Jednostkami gospodarki uspołecznionej w rozumieniu niniejszej uchwały są zakłady pracy, niezależnie od przyjętej w nich formy planowania lub finansowania, których mienie stanowi własność państwową, spółdzielczą lub społeczną albo jest przez nie użytkowane lub dzierżawione, przy czym rozróżnia się w szczególności:
1)
jednostki gospodarcze nadrzędne: zjednoczenia (jednostki równorzędne) bezpośrednio podległe ministrom, kierownikom urzędów centralnych, prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), centralnym związkom spółdzielni oraz zarządom organizacji społecznych, nadzorujące działalność jednostek, o których mowa niżej, nie będące jednostkami budżetowymi, lecz utrzymywane z narzutów na koszty zgrupowanych przedsiębiorstw;
2)
jednostki pośrednie: zjednoczenia (jednostki równorzędne) nie podlegające bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych), występujące w wypadku czteroszczeblowej organizacji zarządzania;
3)
przedsiębiorstwa: jednostki działające według zasad rozrachunku gospodarczego, w stosunku do których mają zastosowanie w szczególności przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111), ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) oraz uchwały nr 158 Rady Ministrów z dnia 16 maja 1960 r. w sprawie organizacji finansowej i zasad systemu finansowego dla organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą, jak również przepisy wydane na podstawie wymienionych aktów prawnych; w rozumieniu uchwały za przedsiębiorstwa uważa się również kółka rolnicze;
4)
jednostki budżetowe: jednostki finansowane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164); w rozumieniu uchwały za jednostki budżetowe uważa się również zakłady budżetowe;
5)
inne jednostki: banki państwowe i banki w formie spółek akcyjnych z udziałem Skarbu Państwa, instytucje ubezpieczeniowe, spółki wodne.
§  3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może nadać numery statystyczne o charakterze pomocniczym jednostkom wchodzącym w skład niektórych zjednoczeń lub przedsiębiorstw, a nie stanowiącym samodzielnych przedsiębiorstw, jeśli to jest niezbędne do zapewnienia prawidłowych grupowań statystycznych.
§  4.
1.
Numery statystyczne nadane zostaną jednostkom gospodarki uspołecznionej w roku 1966 z ważnością od dnia 1 stycznia 1967 r., z wyjątkiem jednostek budżetowych, jednostek wymienionych w § 2 pkt 5 i przedsiębiorstw organizacji społecznych, którym numery zostaną nadane w roku 1967 z ważnością od dnia 1 stycznia 1968 r., jak również kółek rolniczych, które zostaną objęte systemem numerów statystycznych do roku 1968.
2.
Nadanie jednostce gospodarki uspołecznionej numeru statystycznego następuje przez zawiadomienie o nadaniu numeru statystycznego, wydanego przez właściwy organ statystyki państwowej.
§  5.
1.
Numery statystyczne będą stosowane:
1)
do oznaczania (symbolizacji) sprawozdań statystycznych (nie wyłączając statystycznych sprawozdań finansowych) oraz innych dokumentów przeznaczonych do opracowań statystycznych,
2)
do oznaczania opracowań planistycznych, wykorzystywanych do sporządzania zestawień zbiorczych w układach organizacyjnych, działowo-gałęziowych i terytorialnych,
3)
w korespondencji jednostek sprawozdawczych z organami statystyki państwowej, planowania i finansów,
4)
do innych celów, np. w stosunkach z instytucjami finansowymi, centralami zaopatrzenia i zbytu itp., w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami.
2.
Z chwilą nadania numeru statystycznego jednostce sporządzającej sprawozdania statystyczne na zasadach określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego lub Ministra Finansów pominięcie numeru statystycznego w sprawozdaniu będzie uważane za sporządzenie sprawozdania statystycznego w sposób nieprawidłowy.
§  6.
Szczegółowe przepisy, wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ustalą system numerów statystycznych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz wykazy symboli służących do oznaczenia przynależności organizacyjnej i terytorialnej jednostek w ramach systemu numerów statystycznych. Symbole (człony) numerów statystycznych określające przynależność jednostek do działu, gałęzi bądź grupy gospodarki narodowej odpowiadać będą symbolom obowiązującej klasyfikacji gospodarki narodowej.
§  7.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą zarządzenia zapewniające otrzymywanie przez Główny Urząd Statystyczny wszelkich zarządzeń lub informacji dotyczących powołania nowych jednostek gospodarki uspołecznionej, ich łączenia, podziału lub likwidacji, zmian organizacyjnego podporządkowania jednostek oraz zmian przedmiotu działalności jednostek.
2.
Dyrektorzy zjednoczeń i jednostek równorzędnych zobowiążą podległe im właściwe komórki organizacyjne do sprawowania stałej kontroli mającej na celu sprawdzanie, czy wszystkie przedsiębiorstwa w zjednoczeniu posiadają numery statystyczne, czy stosują te numery zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz czy numery te są utrzymywane w stanie aktualnym.
§  8.
Po upływie terminów, o których mowa w § 4 ust. 1, banki będą odmawiały obsługi finansowej jednostek gospodarki uspołecznionej nie posiadających numerów statystycznych nadanych przez właściwe organy statystyki państwowej. Minister Finansów określi szczegółowy tryb postępowania banków w tych wypadkach.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, innym zainteresowanym ministrom, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego i kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), jak również zaleca się jej realizację zarządom głównym centralnych związków spółdzielni oraz zarządom głównym organizacji społecznych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024