Zasady wykonywania przez pracowników nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych dodatkowych stałych zajęć zarobkowych.

PISMO OKÓLNE Nr 194
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1961 r.
w sprawie zasad wykonywania przez pracowników nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych dodatkowych stałych zajęć zarobkowych. *

W celu unormowania trybu postępowania przy udzielaniu zezwoleń pracownikom nauki szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk, zwanej dalej w skróceniu "PAN", i jej placówek naukowych na wykonywanie dodatkowych stałych zajęć zarobkowych oraz zasad wykonywania tych zajęć wyjaśnia się i ustala, co następuje:
1.
Zajęciami zarobkowymi w rozumieniu przepisu art. 102 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) są wszelkie zajęcia zarobkowe wynikające ze stosunku pracy opartego na umowie o pracę lub nominacji i stałe wykonywanie wolnego zawodu lekarza i adwokata.
2.
Pracownicy nauki zatrudnieni w szkołach wyższych, PAN i jej placówkach naukowych na podstawie nominacji mogą wykonywać dodatkowe stałe zajęcia zarobkowe tylko za zezwoleniem udzielonym w sposób określony ustawą o szkołach wyższych. Obciążenie pracownika nauki z tytułu dodatkowych zajęć nie może wynosić łącznie z zajęciami w szkole wyższej lub PAN i jej placówkach naukowych więcej niż:
1)
dla samodzielnego pracownika nauki - dwa pełne etaty,
2)
dla pomocniczego pracownika nauki - półtora etatu.
3.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, oraz Sekretarz Naukowy PAN zalecą rektorom lub sekretarzom wydziałów PAN, aby - ze względu na konieczność koncentracji pomocniczych pracowników nauki w jednym miejscu pracy i stworzenia im warunków do osiągnięcia stopni naukowych - udzielali tym pracownikom zezwoleń na zatrudnienie w dodatkowym miejscu pracy tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach indywidualnych, gdy zajęcie w dodatkowym miejscu pracy jest nieodzowne dla rozwoju naukowego pracownika.
4.
Zezwolenia na dodatkowe zajęcia mogą być udzielane jedynie w przypadkach, gdy tego wymagają szczególnie ważne względy, a w szczególności:
1)
gdy chodzi o obsadzenie stanowisk kierowniczych w państwowym aparacie administracyjnym albo innych stanowisk w państwowym aparacie gospodarczym oraz w zakładach społecznych służby zdrowia,
2)
gdy chodzi o obsadzenie stanowisk pracowników nauki w innych szkołach wyższych lub placówkach i instytutach naukowych i naukowo-badawczych, jeżeli sytuacja kadrowa w danej dziedzinie nauki tego wymaga,
3)
gdy chodzi o obsadzenie kierowniczych stanowisk w organizacjach społecznych, posiadających szczególnie doniosłe znaczenie dla Państwa,
4)
gdy chodzi o wykonywanie wolnego zawodu, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością lepszego zaspokojenia potrzeb ludności w danej dziedzinie,
5)
gdy podjęcie dodatkowego zajęcia jest konieczne dla dobra rozwoju naukowego pracownika.
5.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 2:
1)
wykonywanie funkcji:

- członków organów władzy i administracji państwowej z wyboru,

- na stanowiskach, na które powołuje Rada Państwa, Przewodniczący Rady Państwa, Rada Ministrów lub Prezes Rady Ministrów,

- stale urzędujących członków Prezydium PAN,

- stale urzędujących członków organizacji społecznych na podstawie wyboru,

- stale urzędujących członków organów doradczych przy ministrach,

2)
praca w kolegiach redakcyjnych,
3)
praca na stanowiskach specjalistów krajowych i wojewódzkich służby zdrowia,
4)
praca do wysokości pół etatu w zakładach społecznych służby zdrowia oraz w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
5) 1
praca w charakterze konsultanta naukowego lub kierownika tematu badawczego, podjęta w trybie określonym przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk w instytucji państwowej lub jednostce gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy o pracę w rozmiarze nie przekraczającym połowy etatu z wynagrodzeniem nie wyższym niż 2.100 zł miesięcznie,
6) 2
praca dydaktyczno-wychowawcza w szkołach artystycznych I i II stopnia w wymiarze do 8 godzin tygodniowo.
6.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 2, mogą być udzielane samodzielnym pracownikom nauki na podstawie pozytywnej opinii komisji, w skład której wchodzą:

- Minister Szkolnictwa Wyższego - jako przewodniczący,

- Sekretarz Naukowy PAN - jako zastępca przewodniczącego,

- Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki,

- Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac,

- minister (kierownik centralnego urzędu) właściwy ze względu na główne miejsce pracy pracownika nauki,

- minister (kierownik centralnego urzędu) właściwy ze względu na miejsce pracy, w którym pracownik ma być zatrudniony,

- przedstawiciel Centralnej Rady Związków Zawodowych wyznaczony przez Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.

Jeżeli członek komisji nie może uczestniczyć w posiedzeniu komisji, zastępuje go ze wszystkimi uprawnieniami członka komisji jego urzędowy zastępca (podsekretarz stanu, zastępca Sekretarza Naukowego PAN, zastępca przewodniczącego komitetu, zastępca kierownika centralnego urzędu). Sekretariat organizacyjno-techniczny komisji oraz stałą ewidencję udzielonych zezwoleń prowadzi Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego; wydatki związane z pracami komisji pokrywane są z budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego.

7.
Zezwoleń, o których mowa w ust. 2, udziela pomocniczemu pracownikowi nauki rektor lub sekretarz wydziału PAN po zasięgnięciu opinii rady wydziału lub rady naukowej placówki PAN.
8.
Zasady i tryb udzielania zezwoleń pomocniczym pracownikom nauki poszczególnych specjalności określa komisja, o której mowa w ust. 6. Limit liczbowy pomocniczych pracowników nauki, którzy mogą podjąć dodatkowe stałe zajęcie zarobkowe, ustala właściwy minister na podstawie opinii komisji.
9.
Zezwolenie na podjęcie dodatkowego stałego zajęcia zarobkowego powinno określać:

- miejsce pracy dodatkowej (nazwę zakładu pracy, adres, resort, któremu zakład pracy podlega),

- rodzaj i wymiar zajęć w dodatkowym miejscu pracy,

- okres dodatkowego zatrudnienia,

- liczbę godzin w wymiarze tygodniowym, na które pracownik może być zwolniony od zajęć w głównym miejscu pracy dla wykonania dodatkowego stałego zajęcia zarobkowego, jeżeli zajęcie to nie może być wykonywane poza czasem pracy w głównym miejscu pracy.

Zezwolenie może być cofnięte z wyznaczeniem terminu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu pracy.

10.
Ministrowie, którym podlegają szkoły wyższe, oraz Sekretarz Naukowy PAN uchylą w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia pisma okólnego ważność zezwoleń na zajęcia dodatkowe wydanych dotychczas samodzielnym pracownikom nauki z zachowaniem terminu potrzebnego do rozwiązania umowy w dodatkowym miejscu pracy oraz zalecą podległym rektorom i sekretarzom wydziałów PAN uchylenie na tych samych zasadach ważności zezwoleń udzielonych dotychczas pomocniczym pracownikom nauki.
11.
Z pracownikami nauki, zatrudnionymi w dodatkowym miejscu pracy, którzy do dnia 30 listopada 1961 r. nie uzyskają we właściwym trybie zezwolenia na dodatkowe zatrudnienie, kierownicy zakładów pracy dodatkowo zatrudniających tych pracowników rozwiążą stosunek pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia ze skutkiem najpóźniej na dzień 28 lutego 1962 r.
12.
Szczegółowych wyjaśnień w przedmiocie wykonywania postanowień niniejszego pisma okólnego udziela Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
13.
Zasady, o których mowa w niniejszym piśmie, stosuje się odpowiednio do pracowników, o których mowa w art. 126 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336), zatrudnionych w szkołach wyższych, PAN i jej placówkach naukowych.
* Z dniem 7 marca 1973 r. postanowienia zawarte w nin. piśmie okólnym tracą moc w zakresie unormowanym zarządzeniem Ministrów Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Obrony Narodowej, Oświaty i Wychowania, Spraw Wewnętrznych oraz Żeglugi i Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 lutego 1973 r. w sprawie udzielania nauczycielom akademickim zezwoleń na dodatkowe zatrudnienie zarobkowe (M.P.73.11.65).
1 Pkt 5 ppkt 5 dodany przez pismo okólne nr 63 z dnia 17 lipca 1968 r. (M.P.68.32.219) zmieniające nin. pismo okólne z dniem 30 lipca 1968 r.
2 Pkt 5 ppkt 6 dodany przez pismo okólne nr 63 z dnia 17 lipca 1968 r. (M.P.68.32.219) zmieniające nin. pismo okólne z dniem 30 lipca 1968 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024