Rozporządzenie 1040/2002 ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie przepisów odnoszących się do przyznawania udziału finansowego Wspólnoty w zakresie kontroli fitosanitarnej oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2051/97

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1040/2002
z dnia 14 czerwca 2002 r.
ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie przepisów odnoszących się do przyznawania udziału finansowego Wspólnoty w zakresie kontroli fitosanitarnej oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2051/97

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Komisji 2002/36/WE(2), w szczególności jej art. 23 ust. 5 akapit ostatni,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z dyrektywą 2000/29/WE udział finansowy Wspólnoty może być przyznany Państwom Członkowskim na pokrycie wydatków związanych bezpośrednio z koniecznymi środkami, które zostały podjęte lub są planowane do celów zwalczania szkodliwych organizmów wprowadzanych z państw trzecich lub z innych obszarów do Wspólnoty, w celu ich zlikwidowania lub, jeśli to niemożliwe, ich powstrzymania.

(2) Państwa Członkowskie mogą, w szczególności, złożyć wniosek o przyznanie udziału finansowego Wspólnoty na specjalne środki, które przyjęły lub których przyjęcie zaplanowały, w celu kontroli infekcji wywołanych przez szkodliwe organizmy wprowadzone na ich terytorium. Górna granica tego udziału wynosi 50 % kwalifikujących się wydatków.

(3) Zastosowanie rozporządzenia Komisji (WE) nr 2051/97 z dnia 20 października 1997 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wprowadzania w życie przepisów odnoszących się do przyznawania udziału finansowego Wspólnoty w zakresie kontroli fitosanitarnej(3) wykazało, że potrzebne są bardziej szczegółowe zasady, w szczególności wymogi dotyczące informacji, które Państwa Członkowskie muszą przedłożyć w celu uzasadnienia wniosku o przyznanie udziału finansowego Wspólnoty, powinny zostać bardziej sprecyzowane.

(4) Nowe zasady powinny określać informacje konieczne do uwzględnienia we wnioskach Państw Członkowskich o przyznanie udziału finansowego Wspólnoty, w szczególności dla uzasadnienia programu likwidacji szkodliwego organizmu, w odniesieniu do którego złożono wniosek o udział finansowy w zakresie kontroli fitosanitarnej.

(5) Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1258/1999(4) środki weterynaryjne oraz środki w zakresie ochrony zdrowia roślin, podejmowane zgodnie z zasadami wspólnotowymi, finansowane są w ramach Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Kontrolę finansową tych środków regulują art. 8 i 9 powyższego rozporządzenia.

(6) Rozporządzenie (WE) nr 2051/97 powinno dlatego utracić moc.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Bez uszczerbku dla przepisów art. 23 ust. 4 akapit pierwszy dyrektywy 2000/29/WE, wnioski Państw Członkowskich o przyznanie udziału finansowego Wspólnoty w zakresie kontroli fitosanitarnej, zgodnie z art. 23 ust. 5 dyrektywy 2000/29/WE, składane są na piśmie najpóźniej do dnia 30 kwietnia każdego roku przez organ określony w art. 1 ust. 4 tej dyrektywy celem ich rozpatrzenia w tym roku i skierowane do Komisji Wspólnot Europejskich, Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, B-1049 Bruksela, Belgia.
2.
Wnioski zawierają informacje na temat programu likwidacji szkodliwego organizmu, w odniesieniu do którego złożono wniosek o udział finansowy w zakresie kontroli fitosanitarnej, w szczególności:

a) ogólne informacje na temat pojawienia się odnośnego szkodliwego organizmu, w tym szczegóły takie, jak: data podejrzenia lub potwierdzenia jego pojawienia się oraz przypuszczalna przyczyna tego pojawienia się;

b) konieczne środki, które zostały podjęte lub które są planowane w celu zwalczania odnośnego szkodliwego organizmu, ich spodziewany czas trwania oraz, o ile to możliwe, uzyskane wyniki, rzeczywisty lub przewidywany koszt wydatków poniesionych lub które zostaną poniesione, i część takiego wydatku pokryta lub która zostanie pokryta z funduszy publicznych. Czas trwania nie powinien przekraczać dwóch lat od daty wykrycia pojawienia się odnośnego szkodliwego organizmu, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków, gdy dwa takie dalsze wnioski za każdy rok mogą być złożone.

Artykuł  2
1.
Do celów rozpatrzenia określonego w art. 1 ust. 1 Państwa Członkowskie przedłożą dokumentację zawierającą, w odniesieniu do każdego roku trwania programu:

a) kopię powiadomienia o obecności lub pojawieniu się odnośnego organizmu, zgodnie z art. 16 ust. 1 lub 2 dyrektywy 2000/29/WE;

b) informacje na temat inspekcji, badań i innych działań podjętych w celu ustalenia charakteru i rozmiarów pojawienia się odnośnego szkodliwego organizmu, w tym metody zastosowanej wobec tych działań;

c) urzędowy wymóg przeprowadzenia zabiegów, takich jak: niszczenie, dezynfekcja, dezynfestacja, sterylizacja i inne oraz oficjalny opis i ocenę ich osiągnięć/wyników, w tym opis metod zastosowanych dla tych zabiegów;

d) w przypadku wypłat odszkodowań za straty finansowe, inne niż dochody uzyskane z pracy najemnej, spowodowane zakazami i/lub ograniczeniami określonymi w art. 23 ust. 2 lit. c) dyrektywy 2000/29/WE, urzędowe oświadczenie o dokonanej lub zamierzonej płatności oraz metodę rozliczania;

e) informacje na temat tożsamości przesyłki, zgodnie z przepisami art. 23 ust. 4 dyrektywy 2000/29/WE lub, jeśli to niemożliwe, przyczyny niemożności jej zidentyfikowania.

2.
Ponadto Państwa Członkowskie przedłożą także wykaz kwot bez VAT i podatków, zapłaconych lub do zapłaty, za przeprowadzenie koniecznych środków do zwalczania odnośnego szkodliwego organizmu, i część tych kwot pokrywanych z funduszy publicznych. Odpowiednie szczegóły załącza się do każdego z tych środków:

a) odnośnie do inspekcji i analiz, w postaci tabeli podsumowującej, wskazującej, między innymi, ich daty, miejsca i koszty jednostkowe;

b) odnośnie do zabiegów określonych w ust. 1 lit. c) - wykaz gospodarstw/miejsc poddanych zabiegom i ilość zakładów/obszarów poddanych zabiegom;

c) odnośnie do wypłat określonych w ust. 1 lit. d) - listę beneficjentów.

Artykuł  3
1.
W odniesieniu do każdego otrzymanego wniosku Komisja ustali, czy środki fitosanitarne były odpowiednie i czy koszty tych środków są uzasadnione.
2.
Zainteresowane Państwo Członkowskie, na wniosek, przekaże Komisji wszelkie dodatkowe informacje, jakie są wymagane do rozpatrzenia wniosku.
Artykuł  4
1.
Każdego roku, najpóźniej do dnia 15 września, Komisja przygotuje wykaz programów do rozpatrzenia, które kwalifikują się do przyznania udziału finansowego Wspólnoty. W celu zapewnienia skutecznego i trwałego udziału, a także mając na uwadze rozwój sytuacji fitosanitarnej we Wspólnocie, Komisja ustala wagę powyższych programów.

W powyższym rankingu priorytetowe znaczenie otrzymają programy, które spełniają jak najpełniej następujące kryteria:

– chronią interes całej Wspólnoty,

– wykazują wyższe prawdopodobieństwo skuteczności,

– dostarczają wymaganych informacji odnośnie do tożsamości przesyłki.

2.
Wykaz, który wyszczególnia kwotę proponowanego udziału finansowego Wspólnoty do każdego programu, zostaje przedłożony do dyskusji na forum Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin. Gdzie stosowne, wspomina się również wskaźnik stopniowego obniżania udziału finansowego.
3. 1
Każdy program umieszczony w wykazie określonym w pkt 2 jest zatwierdzany indywidualnie zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 18 dyrektywy 2000/29/WE. Decyzja o zatwierdzeniu programu powinna zawierać poziom udziału finansowego Wspólnoty, wszelkie warunki, od których może być uzależniony, oraz górną granicę udziału. W przypadku gdy całkowita kwota kwalifikujących się wydatków na rok określonych zgodnie z art. 4 ust. 1 wynosi mniej niż 25.000 EUR, udziału finansowego Wspólnoty nie przydziela się.
Artykuł  5

W celu otrzymania wypłaty udziału finansowego Wspólnoty dla zatwierdzonego programu Państwo Członkowskie złoży Komisji wniosek o wypłatę udziału finansowego w euro najpóźniej do dnia 30 września roku następującego po tym, w którym program został zatwierdzony.

Wniosek Państwa Członkowskiego zawiera dowód wypłaty w postaci odpowiedniej dokumentacji, takiej jak faktury lub pokwitowania.

Artykuł  6

Rozporządzenie (WE) nr 2051/97 traci moc.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Stosuje się je wobec wniosków o wypłatę udziału finansowego Wspólnoty, począwszy od 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 14 czerwca 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1.

(2) Dz.U. L 116 z 3.5.2002, str. 16.

(3) Dz.U. L 287 z 21.10.1997, str. 13.

(4) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 103.

1 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 738/2005 z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.122.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.157.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1040/2002 ustanawiające szczegółowe zasady wprowadzenia w życie przepisów odnoszących się do przyznawania udziału finansowego Wspólnoty w zakresie kontroli fitosanitarnej oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 2051/97
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 15/06/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 05/07/2002