Rozporządzenie 495/77 określające kategorie uprawnionych urzędników, warunki i stawki dodatków za regularne pozostawanie w gotowości do pracy

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE, EURATOM, EWWIS) NR 495/77
z dnia 8 marca 1977 r.
określające kategorie uprawnionych urzędników, warunki i stawki dodatków za regularne pozostawanie w gotowości do pracy

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając regulamin pracowniczy urzędników oraz warunki zatrudnienia innych pracowników Wspólnot Europejskich ustanowione rozporządzeniem (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 (1), ostatnio zmienionym przez rozporządzenie (EWWiS, EWG, Euratom) nr 3178/76 (2), w szczególności art. 56b ust. 2 regulaminu pracowniczego,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

Rada, działając na wniosek Komisji, określa kategorie uprawnionych urzędników, warunki oraz stawki dodatków, z których będą mogli korzystać urzędnicy, w stosunku do których wymaga się regularnego pozostawania w gotowości do pracy w miejscu pracy lub w domu poza normalnym czasem pracy,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.  1
 Urzędnicy
opłacani ze środków budżetowych na badania i inwestycje i zatrudnieni w instytucie Wspólnego Centrum Badawczego lub zatrudnieni do działań pośrednich, lub
opłacani ze środków operacyjnych i zatrudnieni w celu zapewnienia działania lub nadzoru instalacji technicznych lub zatrudnieni w departamencie ds. zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa, innej służbie zajmującej się wykonywaniem zadań z zakresu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa, departamencie służb technologii informatyczno- komunikacyjnych (ICT), departamencie zapewniającym wsparcie dla operacji w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB)/europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony (EPBiO) lub zapewniającym wsparcie w zakresie koordynacji w razie wystąpienia nagłego wypadku i kryzysu, lub w służbach, w których potwierdzone jest zapotrzebowanie na regularne pozostawanie w gotowości do pracy w związku z wykonywaniem zadań w ramach mechanizmu ustanowionego w celu świadczenia całodobowej pomocy dla państw członkowskich,

są uprawnieni do dodatku w przypadku, gdy zobowiązani są do regularnego pozostawania w gotowości do pracy zgodnie z art. 56a regulaminu pracowniczego.

Dodatek ustala się w następujący sposób:

a) 2
 dodatek określony jest w punktach; punkt równa się 0,032 % wynagrodzenia podstawowego urzędnika stopnia 1, szczebla 1(3). Dodatek jest regulowany poprzez zrównoważenie stosujące się do wynagrodzenia urzędnika;
b)
liczba punktów za godzinę pozostawania w gotowości do pracy wynosi:
za pozostawanie w gotowości do pracy w miejscu zatrudnienia: 11 punktów w dniu roboczym i 22 punkty w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy;
za dodatkową pracę w domu: 2,15 w dniu roboczym i 4,3 punkta w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.
2. 
Dodatek nie zostanie przyznany za pozostawanie w gotowości do pracy w domu, jeżeli rzeczywisty czas obowiązku jest mniejszy niż czternaście godzin.
3. 
Urzędnik, który potrafi wykazać, że przez okres nieprzekraczający jednego miesiąca nie miał możliwości pozostawania w gotowości do pracy w miejscu zatrudnienia w wyniku choroby bądź wypadku lub z powodu rocznego urlopu, utrzyma prawo do dodatku. Jeżeli pozostawanie w gotowości do pracy jest niemożliwe przez ponad miesiąc z powodu choroby bądź wypadku, jego prawo do dodatku zostanie wstrzymane pod koniec pierwszego miesiąca, do czasu kiedy podejmie on ponownie pracę.

Przez okres określony w poprzednim akapicie urzędnik upoważniony jest do dodatku, który wynosi 42 punkty za każdy dzień nieobecności spowodowanej chorobą lub wypadkiem, co może poświadczyć zwolnieniem lekarskim za każdy dzień rocznego urlopu.

Artykuł  2 3

Niniejsze rozporządzenie stosuje się przez analogię do pracowników czasowych, pomocniczych i pracowników etatowych.

Artykuł  3 4

W kwietniu każdego roku Komisja przedkłada Radzie sprawozdanie z liczby urzędników i innych pracowników każdej kategorii, którzy otrzymali dodatek, o którym mowa w niniejszym rozporządzeniu, ze szczególnym odniesieniem do przypadków, w których dodatek przyznany został na podstawie przepisów art. 1 ust. 1 akapit drugi.

Artykuł  4

Rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1371/72 z dnia 27 czerwca 1972 r. określające stawki i warunki przyznawania specjalnych dodatków, które mogą zostać przyznawane urzędnikom i pracownikom opłacanym ze środków przyznanych w budżecie na badania i inwestycje zatrudnianych we Wspólnym Centrum Badawczym lub w ramach pośrednich usług szczególnego rodzaju (4), traci moc.

Artykuł  5

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 8 marca 1977 r.
W imieniu Rady
D. OWEN
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. L 359 z 30.12.1976, str. 9.

(2) Dz.U. L 56 z 4.3.1968, str. 1.

(3) W okresie od 1 maja 2004 do 30 kwietnia 2006: stopień D*1, szczebel 1.

(4) Dz.U. L 149 z 1.7.1972, str. 4.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1945/2006 z dnia 11 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.367.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2006 r.
2 Art. 1 ust. 1 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 859/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.161.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
3 Art. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 859/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.161.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
4 Art. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1945/2006 z dnia 11 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.367.25) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 grudnia 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024