Szkolenie w oddziale przygotowania wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 maja 2020 r.
w sprawie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego

Na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
program szkolenia realizowany w oddziale przygotowania wojskowego, zwany dalej "programem szkolenia";
2)
organizację i formy zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia, w tym minimalną liczbę zajęć teoretycznych i praktycznych, miejsce realizacji tych zajęć oraz liczebność oddziału przygotowania wojskowego;
3)
warunki realizacji zajęć praktycznych.
§  2. 
1. 
Program szkolenia obejmuje:
1)
szkolenie zasadnicze w klasach I-III liceum ogólnokształcącego i klasach I-IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne;
2)
obóz szkoleniowy w klasie IV liceum ogólnokształcącego i klasie V technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia praktyczne.
2. 
Zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego w liceum ogólnokształcącym i technikum są prowadzone w formie zajęć teoretycznych i praktycznych.
3. 
W oddziale przygotowania wojskowego w liceum ogólnokształcącym i technikum:
1)
zajęcia teoretyczne są realizowane metodą dostosowaną do tematyki zajęć teoretycznych określoną w programie szkolenia, w tym metodą wykładów informacyjnych, dyskusji, inscenizacji zachowań, prezentacji multimedialnych, pokazów umundurowania;
2)
zajęcia praktyczne są realizowane metodą dostosowaną do tematyki zajęć praktycznych określoną w programie szkolenia, w tym metodą ćwiczeń, musztry bojowej, pokazów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokazów prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności.
4. 
Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum ogólnokształcącym i w technikum wynosi 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych.
5. 
Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w liceum ogólnokształcącym wynosi:
1)
w klasie I - 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;
2)
w klasie II - 60 godzin zajęć, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;
3)
w klasie III - 90 godzin zajęć, w tym 25 godzin zajęć teoretycznych i 65 godzin zajęć praktycznych;
4)
w klasie IV - 50 godzin zajęć praktycznych realizowanych w trakcie obozu szkoleniowego.
6. 
Minimalna liczba godzin zajęć realizowanych w ramach programu szkolenia w technikum wynosi:
1)
w klasie I - 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;
2)
w klasie II - 60 godzin zajęć, w tym 18 godzin zajęć teoretycznych i 42 godziny zajęć praktycznych;
3)
w klasie III - 30 godzin zajęć, w tym 10 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych;
4)
w klasie IV - 60 godzin zajęć, w tym 15 godzin zajęć teoretycznych i 45 godzin zajęć praktycznych;
5)
w klasie V - 50 godzin zajęć praktycznych realizowanych w trakcie obozu szkoleniowego.
7. 
Program szkolenia jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosi nie więcej niż 30.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności związanych z przechodzeniem ucznia oddziału przygotowania wojskowego do innej szkoły, w której utworzono taki oddział, dyrektor tej szkoły może zwiększyć liczbę uczniów w danym oddziale przygotowania wojskowego powyżej liczby określonej w ust. 1, nie więcej jednak niż o 2.
3. 
W przypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa lub specyfiką zajęć, zajęcia praktyczne w oddziałach przygotowania wojskowego mogą być prowadzone w grupach szkoleniowych.
§  4. 
1. 
Zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia odbywają się na terenie szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, jednostki wojskowej, o której mowa w art. 28a ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, zwanej dalej "patronacką jednostką wojskową", lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.
2. 
Szczegółowe miejsca realizacji zajęć określa program szkolenia.
§  5. 
1. 
Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, zawiera z dowódcą patronackiej jednostki wojskowej porozumienie dotyczące realizacji zajęć określonych w programie szkolenia.
2. 
Porozumienie obejmuje w szczególności sposób realizacji zajęć, terminy i miejsca ich realizacji, okres, na jaki porozumienie zostaje zawarte, oraz terminy i sposób przekazywania informacji o osobach prowadzących zajęcia praktyczne w celu realizacji obowiązku wynikającego z art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 152).
§  6. 
1. 
Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową organizuje dowódca tej jednostki.
2. 
Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową mogą być prowadzone przez instruktorów wskazanych przez dowódcę tej jednostki spośród posiadających wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć żołnierzy i pracowników tej jednostki lub innych jednostek wojskowych lub instruktorów organizacji proobronnych.
3. 
Dowódca patronackiej jednostki wojskowej odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom podczas zajęć praktycznych realizowanych na terenie patronackiej jednostki wojskowej.
§  7. 
1. 
Za prowadzenie zajęć praktycznych realizowanych przez patronacką jednostkę wojskową oraz za bezpieczeństwo podczas tych zajęć odpowiada instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący te zajęcia.
2. 
Podczas zajęć praktycznych realizowanych przez patronacką jednostkę wojskową opiekę nad uczniami oddziału przygotowania wojskowego sprawuje nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły, w której utworzono taki oddział.
3. 
Nauczyciel, o którym mowa w ust. 2, i instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne, współdziałają w zakresie realizacji zajęć i przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie obiektu, na którym są prowadzone zajęcia.
§  8. 
1. 
Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową odbywają się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie obiektu, na którym są prowadzone zajęcia.
2. 
Instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne na terenie obiektu, o którym mowa w ust. 1, zapoznaje uczniów oddziału przygotowania wojskowego i nauczyciela, o którym mowa w § 7 ust. 2, z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie tego obiektu.
3. 
Instruktor, o którym mowa w § 6 ust. 2, prowadzący zajęcia praktyczne realizowane na terenie obiektu, o którym mowa w ust. 1, odnotowuje fakt zapoznania uczniów z zasadami bezpieczeństwa na liście potwierdzającej uczestnictwo w zajęciach praktycznych.
4. 
Szkoła, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, zapewnia uczniom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zajęć praktycznych oraz dojazdu na zajęcia i powrotu z zajęć.
§  9. 
1. 
Obóz szkoleniowy organizuje się w pierwszych trzech miesiącach roku szkolnego w klasie IV liceum ogólnokształcącego i klasie V technikum.
2. 
Obóz szkoleniowy organizuje dowódca patronackiej jednostki wojskowej, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pobytu i realizacji zajęć dla uczniów podczas tego obozu.
3. 
Obóz szkoleniowy odbywa się na terenie obiektów wojskowych, w szczególności w rejonach poligonów wojskowych i ośrodkach szkolenia, lub na terenie innych obiektów dostosowanych do formy, metod i tematyki zajęć określonych w programie szkolenia.
4. 
Dowódca patronackiej jednostki wojskowej uzgadnia z dyrektorem szkoły, w której utworzono oddział przygotowania wojskowego, sposób organizacji obozu szkoleniowego, w tym:
1)
termin obozu szkoleniowego, uwzględniający datę i godzinę przyjazdu uczniów do miejsca realizacji obozu szkoleniowego oraz datę i godzinę wyjazdu;
2)
miejsce realizacji obozu szkoleniowego, w tym miejsce zakwaterowania;
3)
szczegółowy rozkład zajęć;
4)
liczbę uczniów biorących udział w obozie szkoleniowym;
5)
liczbę nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami;
6)
wykaz wyposażenia ucznia niezbędnego do uczestnictwa w obozie szkoleniowym.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ SKRÓTÓW

ASG - Air Soft Gun - pneumatyczna replika broni palnej

BHS - bezpieczeństwo i higiena służby żołnierza

BLOS - Broń, Lufa, Otoczenie, Spust (zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką)

BMR - broń masowego rażenia

CWSZRP - ceremoniał wojskowy SZRP

IPMed - indywidualny pakiet medyczny

JW - jednostka wojskowa

LO - liceum ogólnokształcące

MCzP - miejsce czasowego pobytu

MEDEVAC - medical evacuation - system ewakuacji medycznej

MPHKZ - Międzynarodowe Prawo Humanitarne Konfliktów Zbrojnych

OPBMR - obrona przed bronią masowego rażenia

OPL - obrona przeciwlotnicza

OPW - oddział przygotowania wojskowego

POPL - powszechna obrona przeciwlotnicza

RMSZRP - Regulamin Musztry SZRP

ROSZRP - Regulamin Ogólny SZRP

SERE - Survival, Evasion, Resistance, Escape (szkolenie z zakresu przetrwania, unikania, oporu i ucieczki)

SZRP - Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej

TCCC - Tactical Combat Casualty Care - Taktyczna Pomoc Rannym na Polu Walki (Wytyczne dla personelu medycznego)

TK - technikum

TŚP - toksyczne środki przemysłowe

PROGRAM SZKOLENIA REALIZOWANY W OPW

1. 

Cele programu szkolenia realizowanego w OPW

1.
Cele ogólne
1)
kształtowanie postaw obronnych i patriotycznych młodzieży oraz wzmacnianie szacunku do symboli narodowych i wojskowych, historii i tradycji orężnych SZRP;
2)
zdobycie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu SZRP oraz przygotowanie uczniów do pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej (zawodowej, terytorialnej, kandydackiej oraz w rezerwach osobowych);
3)
kształtowanie kompetencji przydatnych w służbie wojskowej oraz zdolności obronnych.

Ponadto realizacja programu szkolenia jest ukierunkowana na:

1)
promocję obronności i SZRP;
2)
wspieranie systemu odbudowy rezerw osobowych SZRP;
3)
upowszechnienie wiedzy z zakresu zagadnień obronno-ochronnych oraz umiejętności racjonalnego zachowania w obliczu zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych);
4)
przygotowanie młodzieży do świadomego i efektywnego uczestnictwa w przedsięwzięciach obronnych państwa.
2.
Cele szczegółowe
1)
kształtowanie postaw obronnych i patriotycznych młodzieży oraz wzmacnianie szacunku do symboli narodowych i wojskowych, historii i tradycji orężnych SZRP:
a)
umocnienie szacunku dla symboli narodowych i wojskowych oraz munduru,
b)
wykształcenie poszanowania dla obowiązku obrony Ojczyzny i deklaracji zawartych w przysiędze wojskowej,
c)
kultywowanie tradycji orężnych SZRP oraz pamięci o bohaterach narodowych,
d)
upowszechnianie ceremoniału wojskowego, dyscypliny wojskowej oraz postaw moralnych opartych na regulaminach wojskowych oraz "Kodeksie Honorowym Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego";
2)
zdobycie wiedzy o organizacji i funkcjonowaniu SZRP oraz przygotowanie uczniów do pełnienia różnych rodzajów służby wojskowej, w tym zapoznanie z:
a)
podstawowymi aktami prawnymi regulującymi zasady pełnienia służby wojskowej,
b)
zadaniami, strukturą i wyposażeniem SZRP,
c)
uprawnieniami i obowiązkami żołnierza,
d)
ścieżkami rozwoju zawodowego w SZRP,
e)
systemem szkolnictwa wojskowego i warunkami pełnienia służby wojskowej;
3)
kształtowanie kompetencji przydatnych w służbie wojskowej oraz zdolności obronnych:
a)
umiejętność działania w zespołowej strukturze wojskowej i skutecznego komunikowania się sygnałami stosowanymi w SZRP,
b)
wsparcie świadomych wyborów zawodowych,
c)
umiejętność oceny ryzyka i niesienia pomocy w sytuacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych (np. klęsk żywiołowych),
d)
umiejętność udzielania pierwszej pomocy,
e)
umiejętność bezpiecznego zachowania podczas szkolenia w OPW oraz posługiwania się bronią.

II. 

Wynik realizacji programu szkolenia w OPW

Symbol Opis szkolenia
Kategoria wiedza
W_SW_1 Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia posiada wiedzę:

- o podstawowych uwarunkowaniach służby wojskowej w SZRP obejmującą podstawy prawne oraz kryteria i procedury przyjęcia do różnych rodzajów służby wojskowej,

- o stopniach wojskowych, należnościach logistycznych żołnierzy, zasadach zależności żołnierzy oraz ich prawach i obowiązkach,

- z wybranych zagadnień ROSZRP, RMSZRP, CWSZRP oraz przepisów regulujących zasady noszenia umundurowania wojskowego,

- z podstaw dyscypliny wojskowej,

- z podstaw wychowania wojskowego oraz z historii wojskowości (wiedza o bohaterach narodowych, patriotach, najważniejszych wydarzeniach historycznych),

- z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego, OPBMR, POPL, łączności, terenoznawstwa, przetrwania w warunkach środowiska naturalnego (survivalu), ochrony i obrony obiektów oraz szkolenia medycznego, w zakresie niezbędnym do realizacji zajęć praktycznych z wykorzystaniem sprzętu szkoleniowego w terenie,

- o podstawowym sprzęcie i uzbrojeniu wojskowym będącym na wyposażeniu indywidualnym żołnierza i jednostek wojskowych oraz jego budowie i zasadach bezpiecznej obsługi,

- o zasadach BHS, ochrony środowiska i profilaktyki pożarowej obowiązującej podczas szkolenia wojskowego,

- o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na terenie obiektów wojskowych oraz podczas posługiwania się indywidualnym sprzętem i wyposażeniem, jak również niektórymi rodzajami środków bojowych,

- o rodzajach ćwiczeń fizycznych, sposobie ich właściwego i bezpiecznego wykonania oraz normach wymaganych podczas sprawdzianu sprawności fizycznej organizowanego podczas kwalifikacji do służby wojskowej,

- z wybranych zagadnień MPHKZ oraz przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Kategoria umiejętności
U_SW_1 Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia:

- nosi mundur oraz oznaki i odznaki na umundurowaniu z zachowaniem godności i odpowiedniego szacunku,

- przestrzega zasad dyscypliny wymaganej podczas nauki szkolnej i podporządkowania się zasadom dyscypliny wojskowej na terenie obiektów wojskowych,

- używa indywidualnego sprzętu i wyposażenia oraz wybranych typów uzbrojenia i środków bojowych zgodnie z ich przeznaczeniem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,

- wykonuje zadania i normy szkoleniowe oraz działanie indywidualne i zespołowe w ramach wybranych zagadnień z taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego, OPBMR, POPL, łączności, terenoznawstwa, przetrwania w warunkach środowiska naturalnego (survivalu), ochrony i obrony obiektów oraz szkolenia medycznego,

- udziela pierwszej pomocy poszkodowanym i rannym oraz właściwie zabezpiecza miejsce wypadku,

- przeciwdziała zagrożeniom powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów,

- podejmuje działania podczas pożaru powstałego w trakcie szkolenia wojskowego,

- ogranicza degradację środowiska oraz zapobiega jej skutkom podczas szkolenia wojskowego.

Ponadto uczeń posiada cechy oraz poziom sprawności fizycznej, które pozwalają na bezpieczne odbycie sprawdzianu sprawności fizycznej organizowanego podczas kwalifikacji do służby wojskowej - z wynikiem pozytywnym.

Kategoria postaw
P_SW_1 Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia:

- wykazuje i umacnia postawy patriotyczne,

- kultywuje i dba o tradycje narodowe,

- czci i szanuje symbole narodowe oraz wojskowe,

- posiada świadomość konieczności obrony państwa, przestrzegania i poszanowania prawa oraz obowiązujących norm i reguł społecznych.

Kategoria kompetencje społeczne
K_SW_1 Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia posiada umiejętności w zakresie:

- pogłębiania wiedzy i doskonalenia umiejętności przydatnych w służbie wojskowej oraz współpracy w zespole,

- dbania o osobiste zdyscyplinowanie oraz gotowość do niesienia pomocy innym, w tym pierwszej pomocy, działania w stresie i w sytuacjach konfliktowych.

TREŚCI SZKOLENIA
1.
Ramowy rozkład godzin zajęć w ramach programu szkolenia w OPW
a.
w LO
Liczba godzin zajęć
szkolenie zasadnicze obóz szkoleniowy
klasa I klasa II klasa III klasa IV
Zajęcia teoretyczne 10 18 25
Zajęcia praktyczne 20 42 65 50
Razem 30 60 90 50
b.
wTK
Liczba godzin zajęć
szkolenie zasadnicze obóz szkoleniowy
klasa I klasa II klasa III klasa IV klasa V
Zajęcia teoretyczne 10 18 10 15
Zajęcia praktyczne 20 42 20 45 50
Razem 30 60 30 60 50
2.
Ramowy rozkład bloków tematycznych w ramach programu szkolenia w OPW
a.
w LO (szkolenie zasadnicze)
Blok tematyczny Klasa I Klasa II Klasa III Razem
liczba godzin liczba godzin liczba godzin
Podstawy wychowania wojskowego 7 7 8 22
Szkolenie bojowe 20 53 71 144
Szkolenie logistyczne 3 - 7 10
Szkolenie z wybranych przepisów prawa - - 4 4
Razem 30 60 90 180
b.
w TK (szkolenie zasadnicze)
Blok tematyczny Klasa I Klasa II Klasa III Klasa IV Razem
liczba godzin liczba godzin liczba godzin liczba godzin
Podstawy wychowania wojskowego 7 7 3 5 22
Szkolenie bojowe 20 53 18 53 144
Szkolenie logistyczne 3 - 5 2 10
Szkolenie z wybranych przepisów prawa - - 4 - 4
Razem 30 60 30 60 180
3.
Szczegółowy rozkład godzin zajęć w ramach programu szkolenia w OPW
a.
w LO (szkolenie zasadnicze)
Blok tematyczny Tematyka Liczba godzin zajęć Razem
klasa I klasa II klasa III
teoretyczne praktyczne teoretyczne praktyczne teoretyczne praktyczne
Podstawy wychowania wojskowego regulaminy wojskowe 1 1 1 3
musztra 4 4 5 13
wiedza o SZRP 1 1 1 3
profilaktyka i dyscyplina wojskowa 1 1 1 3
Szkolenie bojowe taktyka 1 4 2 9 2 12 30
szkolenie strzeleckie 2 4 2 12 2 12 34
rozpoznanie wojskowe 1 2 2 5
szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 2 4 8
OPBMR 2 2 2 6
POPL 1 1 2 4
łączność 2 2 2 3 9
terenoznawstwo 1 2 1 2 3 9
ochrona i obrona obiektów 1 1 1 2 5
zajęcia sprawnościowe 1 2 2 1 6 12
szkolenie medyczne 1 2 1 4 2 4 14
zajęcia podsumowujące 2 6 8
Szkolenie logistyczne budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego 2 2 4
zabezpieczenie logistyczne 2 2
ochrona środowiska 2 2
profilaktyka pożarowa i BHS 1 1 2
Szkolenie z wybranych przepisów prawa przepisy ogólne dotyczące służby wojskowej 3 3
ochrona informacji niejawnych 1 1
Liczba godzin razem 10 20 18 42 25 65 180
30 60 90
b.
w TK (szkolenie zasadnicze)
Blok tematyczny Tematyka Liczba godzin zajęć Razem
klasa I klasa II klasa III klasa IV
teoretyczne praktyczne teoretyczne praktyczne teoretyczne praktyczne teoretyczne praktyczne
Podstawy wychowania wojskowego regulaminy wojskowe 1 1 1 3
musztra 4 4 3 2 13
wiedza o SZRP 1 1 1 3
profilaktyka i dyscyplina wojskowa 1 1 1 3
Szkolenie bojowe taktyka 1 4 2 9 1 4 1 8 30
szkolenie strzeleckie 2 4 2 12 1 4 1 8 34
rozpoznanie 1 2 2 5
wojskowe
szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 2 4 8
OPBMR 2 2 2 6
POPL 1 1 2 4
łączność 2 2 2 3 9
terenoznawstwo 1 2 1 2 1 2 9
ochrona i obrona obiektów 1 1 1 2 5
zajęcia sprawnościowe 1 2 2 4 1 2 12
szkolenie medyczne 1 2 1 4 1 2 1 2 14
zajęcia podsumowujące 2 6 8
Szkolenie logistyczne budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego 2 2 4
zabezpieczenie logistyczne 1 1 2
ochrona środowiska 1 1 2
profilaktyka pożarowa i BHS 1 1 2
Szkolenie z wybranych przepisów prawa przepisy ogólne dotyczące służby wojskowej 3 3
ochrona informacji niejawnych 1 1
Liczba godzin razem 10 20 18 42 10 20 15 45 180
30 60 30 60
c.
w klasie IV LO / w klasie V TK (obóz szkoleniowy)
Blok tematyczny Tematyka Liczba godzin zajęć Razem
teoretyczne praktyczne
Szkolenie bojowe taktyka 14 14
szkolenie strzeleckie 6 6
rozpoznanie wojskowe 4 4
szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 2
OPBMR 1 1
POPL 1 1
łączność 2 2
terenoznawstwo 2 2
ochrona i obrona obiektów 2 2
szkolenie medyczne 6 6
Szkolenie logistyczne zabezpieczenie logistyczne 10 10
Liczba godzin razem 50 50
50

III. 

TABELA ZAJĘĆ PROGRAMU SZKOLENIA W OPW - SZCZEGÓŁOWE TREŚCI SZKOLENIA

Obowiązkowe treści szkolenia oraz efekty szkolenia są ujęte w formie tabelarycznej.

Tabela zawiera podział materiału na 4 bloki tematyczne, w których znajdują się tematy poszczególnych zagadnień i jednostek dydaktycznych. Tematyka zajęć w poszczególnych blokach tematycznych i zagadnieniach jest ułożona w ciągi o rosnącym stopniu zaawansowania.

1.
Szkolenie zasadnicze
1)
LO - klasa I
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma metoda
BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 1 ROSZRP

i przepisy regulujące noszenie munduru wojskowego

Uczeń zna:

- treści ROSZRP,

- podstawowe zasady żołnierskiego zachowania się i dyscypliny wojskowej,

- szkolne przepisy mundurowe.

- postanowienia szkolnego regulaminu mundurowego OPW - przepisy regulujące noszenie munduru wojskowego

- przełożony i podwładny, starszy i młodszy stopniem

- rozkaz

- droga służbowa

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- stosowanie zasad żołnierskiego zachowania się przez uczniów

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia

teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(umundurowanie ucznia OPW), inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 1 Musztra indywidualna Uczeń zna:

- treści RM.

Uczeń potrafi:

- wykonywać indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wydawać komendy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

1 szkoła - plac apelowy lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
2 Musztra zespołowa - wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziałem

- zachowanie w szyku (występowanie i wstępowanie)

- oddawanie honorów pododdziałem,

- zmiana ugrupowania

2
3 Ćwiczenia z musztry Uczeń zna:

- treści RM.

Uczeń potrafi:

- wykonywać indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wydawać komendy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- ćwiczenia z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej 1 szkoła - plac apelowy lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Wiedza o SZRP 1 Podstawowe wiadomości o SZRP oraz patronackiej JW Uczeń zna:

- podstawowe informacje o SZRP,

- rodzaje służby wojskowej i stopnie wojskowe,

- historię, tradycje i współczesne zadania patronackiej JW,

- symbole wojskowe. Uczeń przejawia szacunek do symboli wojskowych podczas nauki, uroczystości

i w życiu codziennym.

- SZRP - struktura i zadania

- rodzaje SZRP, rodzaje wojsk

- rodzaje służby wojskowej

- stopnie wojskowe

- ogólne informacje o patronackiej JW (położenie, podległość, struktura, dowódca JW, główne zadania)

- historia patronackiej JW

- tradycje patronackiej JW

- patron patronackiej JW

- współczesne zadania i dokonania patronackiej JW

- przedstawienie koordynatora/ koordynatorów z patronackiej JW

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze, film, prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 1 Istota dyscypliny wojskowej. Uczeń zna:

- podstawę prawną dyscypliny wojskowej,

- zasady stosowania dyscypliny wojskowej w toku nauki w OPW.

- ustawa z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej

- wstępne zapoznanie z aktem prawnym

- wybrane aspekty dyscypliny wojskowej w toku nauki w OPW

- przestrzeganie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

- szacunek do munduru wojskowego

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 7
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 1 Podstawy wiedzy z taktyki Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia z zakresu taktyki,

- zakres tematyczny zajęć z taktyki

w ramach programu szkolenia w OPW.

- podstawowe definicje

- rodzaje działań taktycznych

- rodzaje walki

- przedstawienie zakresu tematycznego zajęć z taktyki w ramach programu szkolenia w OPW

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(film,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Przygotowanie żołnierza do działania na polu walki. Techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności i zadania taktyczne - indywidualnie,

- reagować

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym).

- przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do działania na polu walki

- podstawowe sygnały dowodzenia

- maskowanie indywidualne

- przemieszczanie się żołnierza po polu walki

- techniki pokonywania terenu (indywidualnie i w zespole dwuosobowym)

- zajmowanie stanowisk ogniowych

- sposoby trzymania broni (położenie niskie i wysokie)

- techniki pokonywania przeszkód terenowych

4 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 1 Podstawowe pojęcia z zakresu balistyki i teorii strzału Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego

posługiwania się bronią strzelecką, - przeznaczenie, charakterystykę,

ogólną budowę i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- podstawowe pojęcia

z zakresu balistyki i teorii strzału,

- teorię BLOS

- rodzaje sprzętu wojskowego

i uzbrojenia będącego na wyposażeniu SZRP.

- zjawisko strzału

- prędkość początkowa pocisku

- pole zakryte, pole rażenia, pole martwe

- rozrzut pocisków

- strzał bezwzględny

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Sprzęt wojskowy

i uzbrojenie będące na

wyposażeniu

SZRP.

Budowa,

przeznaczenie

i właściwości bojowe broni strzeleckiej

- podstawowy sprzęt i uzbrojenie:

- Wojsk Lądowych

- Sił Powietrznych

- Marynarki Wojennej

- Wojsk Obrony Terytorialnej

- wyposażenie indywidualne żołnierza i drużyny

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa oraz zasada działania i współdziałanie mechanizmów karabinka

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Zasady strzelania z broni strzeleckiej Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi,

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- zasady strzelania z broni strzeleckiej.

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka

- zasada działania karabinka

- klasyfikacja i charakterystyka amunicji

- budowa naboju

- budowa granatów ręcznych i zapalników

- zasady celowania i oddania strzału

- poprawianie ognia - sposoby i zasady

- zapoznanie z warunkami podstawowych rodzajów strzelać

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicach, placach ćwiczeń

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z bronią i amunicją

- osoby funkcyjne strzelania, strefy, linie i urządzenia strzelnicy

4 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe, zajęcia praktyczne

pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa

dowódca JW
Terenoznawstwo 1 Teoria terenoznawstwa i topografii wojskowej Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia z terenoznawstwa,

- metody oceny

i pomiaru odległości w terenie,

- zasady określania kierunków stron świata,

- podstawowe pojęcia

- metody oceny i pomiaru odległości w terenie

- określanie kierunków stron świata

- wstęp do topografii wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

busole,

podręczne przyrządy pomiarowe)

dyrektor szkoły
2 Mapy wojskowe - podstawowe informacje o mapach wojskowych. - symbole arkuszy, rodzaje i skale map wojskowych

- elementy mapy wojskowej

- legenda i oznaczenia obiektów na mapie

- czytanie treści mapy

- pomiar odległości na mapie

2 obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 1 Zapoznanie z zakresem i normami sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP Uczeń zna:

- kryteria obowiązujące kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej.

- kryteria i normy testów (rodzaje ćwiczeń i sposób wykonania) obowiązujących kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej dla:

- kandydatów na szeregowych zawodowych

- kandydatów do poszczególnych akademii wojskowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne: wykład informacyjny, pokaz (zbiór norm, prezentacja multimedialna) dyrektor szkoły
2 Trening do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia w wykonywaniu norm

2 obiekty sportowe JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 1 Zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym Uczeń zna:

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy.

- zasady postępowania w razie wypadku

- punkty i apteczki pierwszej pomocy

- ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy

- bezpieczeństwo własne i rannego

- zabezpieczenie miejsca wypadku

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(apteczki,

podstawowe środki opatrunkowe,

plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Indywidualne wyposażenie medyczne Uczeń potrafi:

- wymienić wyposażenie

i przeznaczenie IPMed,

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- ułożyć

nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej.

- wyposażenie i przeznaczenie IPMed

- posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową

- posługiwanie się zawartością apteczek

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 20
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego 1 Budowa i obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego Uczeń zna:

- znaczenie dbałości o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- zestawy (linie) wyposażenia.

Uczeń potrafi:

- dbać o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- prawidłowo obsługiwać poszczególne elementy wyposażenia.

- zestawy (linie) wyposażenia (osobistego

do walki, do bytowania) - pokaz i omówienie

- charakterystyka wyposażenia indywidualnego

- obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego

2 obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Profilaktyka pożarowa i BHS 1 Bezpieczeństwo pożarowe i zasady BHS w szkoleniu wojskowym Uczeń zna:

- zagrożenia pożarowe wynikające

z charakteru szkolenia wojskowego,

- zasady postępowania

w celu zapobiegania pożarom,

- zasady bezpieczeństwa podczas szkolenia, zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczeń potrafi:

- postępować podczas pożaru,

- zapobiegać wypadkom i urazom podczas szkolenia,

- udzielać pierwszej pomocy.

- przyczyny powstawania

i rozprzestrzeniania się pożarów

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru szkolenia wojskowego

- zadania i obowiązki przy zapobieganiu pożarom podczas szkolenia wojskowego

- postępowanie podczas pożaru

- zagrożenia wypadkowe

i zagrożenia dla zdrowia występujące podczas służby wojskowej

- organizacja zabezpieczenia medycznego szkoleń

- udzielanie pierwszej pomocy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 3
RAZEM I ROK NAUKI 30
2)
w LO - klasa II
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma

metoda

BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 2 RO SZRP- zasady żołnierskiego zachowania się Uczeń zna:

- treści ROSZRP,

- zasady żołnierskiego zachowania,

- stopnie wojskowe.

- zakres i zawartość ROSZRP

- przełożony i podwładny, starszy i młodszy stopniem

- stopnie wojskowe

- wzajemne zwracanie się

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- stosowanie zasad żołnierskiego zachowania się przez uczniów

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 4 Musztra indywidualna i zespołowa - doskonalenie Uczeń potrafi:

- stosować indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

- wydawanie komend

- wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziału

- zachowanie w szyku

- oddawanie honoru pododdziałem

- zmiana ugrupowania

4 Obiekty wojskowe - plac musztry JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych czynności przez żołnierza, ćwiczenia dowódca JW
Wiedza o SZRP 2 Symbole wojskowe,

ceremoniał wojskowy oraz przysięga wojskowa

Uczeń zna:

- symbole wojskowe i sygnały wojskowe,

- podstawy ceremoniału wojskowego,

- treść roty przysięgi wojskowej i jej znaczenie,

Uczeń przejawia szacunek do symboli wojskowych podczas nauki szkolnej, uroczystości i w życiu codziennym

- sztandar wojskowy i sztandar szkoły

- pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego

- podstawowe sygnały Wojska Polskiego - "Hasło WP", "Śpij kolego", "Słuchajcie wszyscy"

- zasady zachowania podczas oficjalnego odtwarzania sygnałów

- przysięga wojskowa jako szczególne zobowiązanie żołnierza i obywatela

- zasady zachowania się podczas uroczystości państwowych wojskowych i szkolnych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 2 Wyróżnienia udzielane

żołnierzom

Uczeń zna:

- katalog wyróżnień,

- uprawnienia przełożonych dyscyplinarnych do udzielania wyróżnień.

- treści działu II, art. 11 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej

- treści działu II, art. 14 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 7
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 3 Działania taktyczne w składzie sekcji, zespołu i drużyny Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia z zakresu taktyki i obszarów praktycznego działania żołnierzy na polu walki,

- organizację i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP,

- obowiązki żołnierza w walce.

Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności i zadania taktyczne - indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie

i zespołowo na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- zasady i sposoby działania żołnierza w działaniach taktycznych

- organizacja i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP

- charakterystyka działań taktycznych sekcji, zespołu, drużyny

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(film,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
4 Organizacja i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP - ogólne informacje o strukturach pododdziałów (do batalionu)

- organizacja i uzbrojenie drużyny zmotoryzowanej

- organizacja i uzbrojenie drużyny Wojsk Obrony Terytorialnej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze, film, prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
5 Działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe - przygotowanie żołnierza do realizacji marszu

- planowanie marszu

- prowadzenie marszu ubezpieczonego (w terenie otwartym, przekraczanie dróg, przeszkód terenowych lub miejsc niebezpiecznych)

- zasady organizacji postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- przedsięwzięcia zabezpieczenia bojowego w marszu

- sygnały dowodzenia i łączności,

- szyki marszowe

- szyki patrolowe

3 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
6 Reakcja żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych - reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie otwartym - działanie po wejściu w kontakt

- reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie zurbanizowanym - działanie po wejściu w kontakt

- zerwanie kontaktu w sekcji dwuosobowej (pary)

4 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
7 Działanie w rejonie ześrodkowania - organizacja rejonu ześrodkowania

- czynności w składzie elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- patrolowanie

- działanie na posterunku kontrolnym

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 4 Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- warunki strzelania z broni strzeleckiej.

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka

- zasada działania karabinka

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
5 Zasady strzelania z broni strzeleckiej - zasady celowania i oddania strzału

- zadanie ogniowe i jego treść

- poprawianie ognia - sposoby i zasady

- zapoznanie z warunkami podstawowych rodzajów strzelań z broni strzeleckiej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
6 Zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- obsługiwać broń,

- bezpiecznie poruszać się i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać łączne czynności

do strzelania,

- postępować w sytuacjach awaryjnych

(np. zacięcie broni),

- rzucać granatem ćwiczebnym,

- wykonywać strzelania

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować o wykryciu celów.

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicach, placach ćwiczeń i rzutniach granatów

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z bronią

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z amunicją i granatami ręcznymi

- osoby funkcyjne strzelania, strefy, linie i urządzenia strzelnicy

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
7 Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką - praktyczne elementy BLOS - teoria BLOS (krótkie omówienie)

- bezpieczeństwo

- czynności manualne

- zasady strzelania

- ćwiczenia praktyczne

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności,

ćwiczenia, musztra bojowa

dowódca JW
8 Zasady strzelania z karabinka - zasady celowania i oddania strzału

- zasady celowania z wykorzystaniem przyrządów optycznych

- błędy w celowaniu i ich znaczenie

- nauka celowania przy wykorzystaniu urządzeń szkolno-treningowych i prostych przyrządów do nauki i kontroli celowania

- poprawianie ognia - zasady i sposoby

- nauka prawidłowego oddawania strzału

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
9 Czynności przygotowawcze do strzelania - zakres czynności wchodzących w przygotowanie strzelania

- składanie i rozkładanie broni

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
10 Przyjmowanie postaw strzeleckich i łączne czynności do strzelania - przygotowanie broni do strzelania

- przyjmowanie postaw strzeleckich

- składanie się do strzału

- celowanie

- łączne czynności do strzelania

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Rozpoznanie wojskowe 1 Rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania, znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich Uczeń zna:

- rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania,

- znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich,

- rodzaje i zasady prowadzenia działań rozpoznawczych,

- procedury bezpieczeństwa.

- rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania

- znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Prowadzenie działań rozpoznawczych - organizacja i wyposażenie posterunku obserwacyjnego

- prowadzenie obserwacji na polu walki

- meldowanie wyników obserwacji

- dziennik i szkic obserwacji

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie inżynieryjno-saperskie 1 Podstawowe zadania i sprzęt inżynieryjno-saperski (inż.-sap.) Uczeń zna:

- rodzaje podstawowych zadań inż.-sap.,

- typy i rodzaje sprzętu inż.-sap.,

- zagrożenie wynikające

ze stosowania min i improwizowanych ładunków wybuchowych,

- podstawowe przepisy i zasady bezpieczeństwa w szkoleniu inż.-sap.

- informacja o rodzajach zadań i sprzęcie inż.-sap.:

- budowa stanowisk ogniowych

- maskowanie

- budowa zapór

- miny wojsk własnych

- prace minerskie

- podstawowy sprzęt inż.-sap.

- przepisy bezpieczeństwa

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego Uczeń potrafi:

- wybrać miejsce i wykonać stanowisko ogniowe,

- zamaskować siebie

i własne uzbrojenie (szkoleniowe) oraz podstawowy sprzęt wojskowy i wyposażenie.

- wykorzystanie naturalnych właściwości terenu i przedmiotów terenowych oraz wybór miejsca na stanowisko ogniowe

- charakterystyka i zasady budowy stanowisk ogniowych

- budowa stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do pozycji leżąc

- maskowanie stanowiska ogniowego

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
3 Maskowanie ludzi,

uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych

- zasady maskowania

- podręczne i etatowe środki w maskowaniu bezpośrednim

- sposoby wykorzystania środków podczas maskowania ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego

- wykorzystanie terenu i obiektów terenowych w maskowaniu

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Obrona przed bronią masowego rażenia 1 Charakterystyka BMR,

TŚP i środków zapalających

Uczeń zna:

- podział

i charakterystykę BMR, TŚP i środków zapalających,

- zakres i sposób realizacji przedsięwzięć OPBMR,

- zasady działania w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń BMR oraz środkami zapalającymi.

- podział i charakterystyka BMR

- podział i charakterystyka TŚP i środków zapalających

- wpływ BMR i TŚP na człowieka

- oznaki użycia BMR i TŚP

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Zasady i sposób realizacji przedsięwzięć OPBMR - definicja oraz cel OPBMR

- zasady OPBMR

- przedsięwzięcia OPBMR

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami - posługiwanie się maską przeciwgazową filtracyjną

- posługiwanie się odzieżą ochronną

- pokaz indywidualnych środków pierwszej pomocy i pakietów do likwidacji skażeń

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach Uczeń potrafi:

- posługiwać się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami,

- ogłaszać

i odwoływać alarm o skażeniach,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

- sygnały uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami

- sygnały alarmu o skażeniach ogłaszane sposobami dźwiękowymi i wzrokowymi (syreną, gongiem, głosem, klaksonem znakami ostrzegawczymi)

- zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu sygnału o skażeniach i alarmu o skażeniach w terenie odkrytym, w wozach bojowych, w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz w budynkach

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Powszechna obrona przeciwlotnicza 1 Zasady POPL przedsięwzięcia aktywnej i pasywnej POPL, sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzenia z powietrza. Uczeń zna:

- przedsięwzięcia prowadzone

w ramach aktywnej oraz pasywnej, POPL,

- sygnały alarmowania o zagrożeniu uderzenia

z powietrza.

Uczeń potrafi:

- ogłaszać i odwoływać alarm powietrzny,

- zachować się po

ogłoszeniu alarmu powietrznego w sytuacjach symulowanych szkoleniowo.

- istota, cel i zasady realizacji POPL

- aktywna OPL: rozpoznanie optyczno-wzrokowe, ostrzeganie i alarmowanie oraz prowadzenie zorganizowanego ognia do środków napadu powietrznego, niespecjalistycznymi środkami rażenia

- pasywna OPL: maskowanie, rozśrodkowanie sił i środków, przygotowanie schronów i ukryć oraz likwidacja skutków uderzeń

- sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniem z powietrza

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
Łączność 1 System łączności oraz środki łączności stosowane w SZRP Uczeń zna:

- ogólną charakterystykę oraz ogólną budowę środków łączności,

- podstawowe przepisy prowadzenia korespondencji radiowej,

- podstawowe sposoby zapewniania bezpieczeństwa łączności podczas pracy

z wykorzystaniem środków radiowych.

- pojęcie systemu łączności i jego elementy

- ogólna charakterystyka oraz ogólna budowa środków łączności

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Podstawowe przepisy korespondencji radiowej

i tabela danych radiowych

- posługiwanie się podstawowymi przepisami korespondencji radiowej

- posługiwanie się tabelą danych radiowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Praca z

wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy

Uczeń potrafi:

- nawiązać łączność z wykorzystaniem radiostacji przenośnych

z nadajnikiem UKF małej mocy,

- nawiązać łączność z wykorzystaniem przewodowych środków łączności.

- przeznaczenie i dane taktyczno-techniczne radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy

- przygotowanie do pracy i zaprogramowanie radiostacji

- nawiązanie łączności w sieci radiowej

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe, zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 3 Teoria orientowania się w terenie Uczeń zna:

- istotę orientowania się w terenie bez mapy,

- zasady wykonywania marszu według azymutów,

- zasady określania swojego położenia w terenie,

- metody oceny

i pomiaru odległości w terenie,

- zasady nawigacji.

- określanie kierunków stron świata

- metody oceny i pomiaru odległości w terenie

- sprzęt do nawigacji

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne: wykład informacyjny, pokaz (plansze, prezentacja multimedialna, busola, GPS) dyrektor szkoły
4 Orientowanie się w terenie bez mapy Uczeń potrafi:

- orientować się

w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- określić współrzędne na mapie wojskowej z siatką UTM,

- czytać treść mapy wojskowej,

- używać sprzętu nawigacyjnego.

- istota orientowania się w terenie bez mapy

- posługiwanie się busolą, GPS, podręcznymi przyrządami pomiarowymi

- praktyczne określanie w terenie kierunków stron świata różnymi sposobami

- praktyczne określanie odległości w terenie

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
5 Praca z mapą wojskową w terenie - orientowanie się w terenie z mapą

- określanie współrzędnych miejsca stania i przedmiotów terenowych

- czytanie treści mapy i porównanie z rzeczywistym terenem

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Ochrona i obrona obiektów 1 Zasady ochrony i obrony obiektów Uczeń zna:

- zasady ochrony

i obrony obiektów,

- zasady działania punktu kontrolno-ochronnego.

Uczeń potrafi:

- działać w punkcie kontrolno-ochronnym,

- postępować z osobami zatrzymanymi.

- ogólne zasady ochrony i obrony obiektów

- sposoby ochrony obiektów

- zasady postępowania z osobami zatrzymanymi

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Organizacja i działanie punktu kontrolno-ochronnego - zasady działania punktu kontrolno-ochronnego

- praktyczne działanie w punkcie kontrolno-ochronnym

- postępowanie z osobami zatrzymanymi

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe Zajęcia: praktyczne pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 2 Trening do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia w wykonywaniu norm

2 obiekty sportowe

JW

zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 2 Zasady taktyczne i medyczne TCCC Uczeń zna:

- zasady taktyczne i medyczne TCCC,

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym (w życiu codziennym i w symulowanych szkoleniowo sytuacjach pola walki),

- zasady wzywania pomocy medycznej na polu walki.

Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- ułożyć

nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej.

- zasady taktyczne TCCC

- zasady medyczne TCCC

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

film)

dyrektor szkoły
3 Indywidualne wyposażenie medyczne - przeznaczenie i wyposażenie IPMed

- posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową

- posługiwanie się zawartością apteczek

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - rodzaje złamań, ich objawy oraz udzielanie pierwszej pomocy

- objawy skręceń i zwichnięć oraz pierwsza pomoc przy ich wystąpieniu

- klasyfikacja krwotoków i zranień oraz sposoby ich zaopatrywania

- zasady prowadzenia desmurgii - bandażowanie poszczególnych części ciała

- udzielanie pierwszej pomocy porażonym prądem, piorunem, tonącym, poparzonym

- pozycja boczna bezpieczna

- przenoszenie poszkodowanego na deskę ortopedyczną

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 53
RAZEM II ROK NAUKI 60
3)
w LO - klasa III
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma metoda
BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 3 ROSZRP - zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach Uczeń zna:

- zawartość ROSZRP,

- zasady zachowania się w różnych sytuacjach służbowych.

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- składanie meldunków i służbowe przedstawianie się

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 4 Musztra indywidualna i zespołowa - doskonalenie Uczeń potrafi:

- stosować indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

- wydawanie komend

- wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziału

- zachowanie w szyku

- oddawanie honoru pododdziałem

- zmiana ugrupowania

5 plac musztry JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Wiedza o SZRP 3 Szkolnictwo wojskowe w SZRP Uczeń zna:

- strukturę szkolnictwa wojskowego,

- zasady aplikowania do różnych rodzajów służby wojskowej,

- terminy i procedury obowiązujące w procesie rekrutacji do różnych rodzajów służby wojskowej.

- akademie wojskowe

- centra i ośrodki szkolenia w SZRP

- zasady aplikowania do różnych rodzajów służby wojskowej

- terminy i procedury obowiązujące w procesie rekrutacji do różnych rodzajów służby wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 3 Prawa i obowiązki żołnierza Uczeń zna:

- prawa i obowiązki umożliwiające prawidłowe wykonywanie zadań przez żołnierzy przy zachowaniu wysokiego morale, postawy etycznej, karności i dyscypliny.

- prawa i obowiązki żołnierza

- ogólne zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej żołnierzy

- morale i postawa etyczna żołnierzy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 8
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 7 Survival - przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego. Elementy

SERE.

Uczeń zna:

- ogólne informacje o SERE,

- zasady przetrwania w warunkach środowiska naturalnego.

- techniki maskowania i kamuflażu

- sposoby wykonywania prostych narzędzi i broni

- techniki budowy, rozpalania

i wykorzystania ognisk survivalowych

- techniki przygotowania schronień survivalowych

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
8 Przygotowanie żołnierza do walki w działaniach taktycznych. Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności

i zadania taktyczne

- indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie

i zespołowo na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do walki w działaniach taktycznych

- sygnały dowodzenia i łączności podczas realizacji zadania

- maskowanie indywidualne w rejonie działania

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
9 Wykonywanie marszu w działaniach taktycznych - realizacja marszu w rejonie wykonywania zadania

- planowanie marszu w danej sytuacji taktycznej

- realizacja postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- realizacja zabezpieczenia bojowego w marszu

- stosowanie sygnałów dowodzenia i łączności

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
10 Działanie

w rejonie ześrodkowania podczas realizacji zadania bojowego

- organizacja rejonu ześrodkowania

- realizacja elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- wykonywanie patrolu bojowego

- wykonywanie zadań na posterunku kontrolnym w ustalonej sytuacji taktycznej

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
11 Doskonalenie działań taktycznych w rejonie działania - wykonywanie działań taktycznych w sekcjach, w składzie drużyny po otrzymaniu zadania bojowego 4 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
12 Survival - praktyczne przetrwanie

w warunkach środowiska naturalnego.

Elementy

SERE.

- wykonywanie maskowania i kamuflażu

- wykonywanie prostych narzędzi i broni

- rozpalanie i wykorzystanie ognisk survivalowych

- budowanie schronień survivalowych

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 11 Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe uzbrojenia Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi,

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w wojsku,

- zasady strzelania z broni strzeleckiej.

- przyrządy celownicze

- klasyfikacja i charakterystyka amunicji

- budowa naboju

- budowa granatów ręcznych i zapalników

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
12 Zasady strzelania z broni ASG, karabinka pneumatycznego oraz karabinka sportowego - celowanie i oddawanie strzału

- praktyczne poprawianie ognia

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
13 Bezpieczeństwo w szkoleniu strzeleckim Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- obsługiwać broń,

- bezpiecznie poruszać się i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać łączne czynności do strzelania,

- postępować w sytuacjach awaryjnych

(np. zacięcie broni),

- rzucać granatem ćwiczebnym,

- wykonywać strzelania

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować

o wykryciu celów.

- praktyczna realizacja warunków bezpieczeństwa na strzelnicach, placach ćwiczeń i rzutniach granatów

- bezpieczne obchodzenie się z bronią w czasie szkolenia

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia

praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia

dowódca JW
14 Techniki związane z BLOS - realizacja technik BLOS - ćwiczenia praktyczne

- przyjmowanie optymalnych postaw strzeleckich

- taktyczna wymiana magazynka

- techniki celowania

- zasady języka spustowego

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
15 Strzelanie z broni ASG, karabinka pneumatycznego oraz karabinka sportowego - celowanie i oddanie strzału

- celowanie z wykorzystaniem przyrządów optycznych

- celowanie przy wykorzystaniu urządzeń szkolno-treningowych i prostych przyrządów do nauki i kontroli celowania

- poprawianie ognia - zadania praktyczne

- oddawanie prawidłowego strzału

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
16 Czynności przygotowawcze do strzelania - składanie i rozkładanie broni

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
17 Doskonalenie umiejętności w zakresie przyjmowania postaw strzeleckich i łącznych czynności do strzelania - przygotowanie broni do strzelania

- przyjmowanie postaw strzeleckich

- składanie się do strzału

- celowanie

- łączne czynności do strzelania

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe, zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Rozpoznanie wojskowe 2 Prowadzenie rozpoznania drogi marszu oraz obiektów terenowych Uczeń potrafi:

- prowadzić obserwację, meldować o wynikach obserwacji,

- prowadzić dziennik obserwacji i wykonać szkic,

- działać jako szperacz podczas rozpoznania drogi marszu,

- prowadzić rozpoznanie obiektów terenowych

i infrastruktury.

- przygotowanie do prowadzenia rozpoznania

- prowadzenie rozpoznania drogi marszu (rola szperaczy)

- prowadzenie rozpoznania obiektów terenowych i infrastruktury

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 Wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego Uczeń potrafi:

- wybrać miejsce i wykonać stanowisko ogniowe,

- zamaskować siebie i własne uzbrojenie (szkoleniowe) oraz

podstawowy sprzęt wojskowy i wyposażenie,

- ustawić pojedynczą minę ppanc.

- wybór miejsca na stanowisko ogniowe

- budowa stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do pozycji leżąc

- maskowanie stanowiska ogniowego

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
3 Maskowanie ludzi,

uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych

- zasady maskowania

- podręczne i etatowe środki w maskowaniu bezpośrednim

- sposoby wykorzystania środków podczas maskowania ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego

- wykorzystanie terenu i obiektów terenowych w maskowaniu

2 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Ustawienie pojedynczej miny

przeciwpancernej (ppanc.)

- wybór i oznakowanie miejsca ustawienia pojedynczej miny ppanc.,

- ustawienie pojedynczej miny ppanc. (ćwiczebnej),

- maskowanie miejsca ustawienia pojedynczej miny ppanc.

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Obrona przed bronią masowego rażenia 3 Posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami w działaniach taktycznych Uczeń potrafi:

- posługiwać się sprzętem

i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami,

- ogłaszać

i odwoływać alarm o skażeniach,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

- posługiwanie się maską przeciwgazową filtracyjną

- posługiwanie się odzieżą ochronną

- pokaz indywidualnych środków pierwszej pomocy i pakietów

do likwidacji skażeń w działaniach taktycznych

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach - zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu sygnału o skażeniach i alarmu o skażeniach w terenie odkrytym, w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz w budynkach 1 zajęcia praktyczne:

pokaz prawidłowo wykonywanych

przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa

dowódca JW
Powszechna obrona przeciwlotnicza 1 Zasady powszechnej obrony przeciwlotniczej, przedsięwzięcia aktywnej i pasywnej POPL, sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniem z powietrza Uczeń zna:

- przedsięwzięcia prowadzone

w ramach aktywnej oraz pasywnej POPL,

- sygnały alarmowania o zagrożeniu uderzeniem z powietrza.

Uczeń potrafi:

- ogłaszać i odwoływać alarm powietrzny,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu powietrznego

w sytuacjach symulowanych szkoleniowo.

- realizacja czynności podczas alarmu powietrznego w miejscu stałej dyslokacji lub w działaniach taktycznych 1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu powietrznego - przekazywanie sygnałów alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniem z powietrza

- realizacja czynności po ogłoszeniu alarmu powietrznego w różnych sytuacjach

2 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia POPL, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Łączność 1 Środki łączności stosowane w czasie działań taktycznych Uczeń zna:

- ogólną charakterystykę oraz ogólną budowę środków łączności,

- podstawowe przepisy prowadzenia korespondencji radiowej,

- podstawowe sposoby zapewniania bezpieczeństwa łączności podczas pracy

z wykorzystaniem środków radiowych.

- zasady nawiązywania łączności w czasie działań bojowych

- ogólna charakterystyka i możliwości praktycznego wykorzystywania radiotelefonów podczas zadania bojowego w terenie zurbanizowanym lub lesistym

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Podstawowe przepisy korespondencji radiowej

i tabela danych radiowych

- posługiwanie się podstawowymi przepisami korespondencji radiowej

- posługiwanie się tabelą danych radiowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Praca

z wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy

Uczeń potrafi:

- nawiązać łączność z wykorzystaniem radiostacji przenośnych

z nadajnikiem UKF małej mocy,

- nawiązać łączność z wykorzystaniem przewodowych środków łączności.

- przygotowanie do pracy

i zaprogramowanie radiostacji

- nawiązanie łączności w sieci radiowej

3 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 6 Marsz według azymutu Uczeń potrafi:

- orientować się

w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- czytać treść mapy wojskowej.

- praktyczne wykonanie marszu według azymutu (zespołowe) 3 obiekty wojskowe - obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Ochrona i obrona obiektów 1 Ochrona i obrona obiektów w działaniach taktycznych Uczeń zna:

- zasady ochrony

i obrony obiektów,

- zasady działania punktu kontrolno-ochronnego.

Uczeń potrafi:

- działać w punkcie kontrolno-ochronnym,

- postępować z osobami zatrzymanymi.

- ogólne zasady ochrony i obrony obiektów w różnych działaniach taktycznych

- sposoby wyznaczania stref dostępu

- zasady postępowania w przypadku naruszenia systemu ochrony

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Organizacja i działanie punktu kontrolno-ochronnego - praktyczne działanie w punkcie kontrolno-ochronnym

- postępowanie z osobami zatrzymanymi

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 1 Zakres i normy sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP- doskonalenie umiejętności Uczeń zna:

- kryteria obowiązujące kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej.

kryteria i normy testów (rodzaje ćwiczeń i sposób wykonania) obowiązujących kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej dla::

- kandydatów na szeregowych zawodowych

- kandydatów do akademii wojskowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne: wykład informacyjny, pokaz (zbiór norm, prezentacja multimedialna) dyrektor szkoły
2 Trening do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej,

obowiązującego

w SZRP

Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia w wykonywaniu norm

6 obiekty sportowe JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 5 Zasady taktyczne

i medyczne

TCCC - doskonalenie umiejętności

Uczeń zna:

- zasady taktyczne i medyczne TCCC,

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym

i poszkodowanym

(w życiu codziennym

i w symulowanych szkoleniowo sytuacjach pola walki),

- zasady wzywania pomocy medycznej na polu walki.

Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- przygotować meldunek MEDEVAC.

- wybrane zagadnienia z taktycznego TCCC

- wybrane zagadnienia z medycznego TCCC

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

film)

dyrektor szkoły
6 Udzielanie pierwszej pomocy

w przypadku urazów

w działaniach taktycznych

- udzielanie pierwszej pomocy

- objawy skręceń i zwichnięć oraz pierwsza pomoc przy ich wystąpieniu

- zasady prowadzenia desmurgii - bandażowanie poszczególnych części ciała

- przenoszenie poszkodowanego

- zapoznanie z meldunkiem MEDEVAC

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe, zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
7 Pierwsza pomoc na polu walki - meldunek MEDEVAC - realizacja ewakuacji taktycznej,

- wzywanie pomocy medycznej na polu walki

- praktyczne przygotowanie

i przekazanie meldunku 9-linijkowy MEDEVAC

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia praktyczne ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia podsumowujące 1 Zajęcia sprawdzające wiedzę Ocena poziomu wiedzy teoretycznej ucznia z zakresu szkolenia bojowego. - zajęcia sprawdzające wiedzę 2 rejon szkoły zajęcia teoretyczne: sprawdzian pisemny, test dyrektor szkoły
2 Zajęcia sprawdzające umiejętności Ocena poziomu wyszkolenia praktycznego ucznia z zakresu szkolenia bojowego. - zajęcia sprawdzające umiejętności ze szkolenia bojowego - w formie "ścieżki taktycznej" 6 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: w formie "ścieżki taktycznej" dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 71
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Budowa

i eksploatacja sprzętu wojskowego

1 Budowa i obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego Uczeń zna:

- znaczenie dbałości o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- zestawy (linie) wyposażenia.

Uczeń potrafi:

- dbać o powierzony sprzęt

i wyposażenie,

- prawidłowo obsługiwać poszczególne wyposażenie.

- zestawy (linie) wyposażenia (osobistego, do walki, do bytowania) - pokaz i omówienie

- charakterystyka wyposażenia indywidualnego

- obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności dowódca JW
Zabezpieczenie logistyczne 1 Ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego.

Należności logistyczne

żołnierza

Uczeń zna:

- ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego,

- należności mundurowe

i żywnościowe żołnierza.

- cel i zadania logistyki w działaniu wojsk

- należności mundurowe żołnierzy

- należności żywnościowe żołnierzy

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Ochrona środowiska 1 Zasady ochrony środowiska podczas szkolenia wojskowego Uczeń zna:

- zasady ochrony środowiska podczas szkolenia.

- podstawy ochrony środowiska naturalnego

- przyczyny i skutki degradacji środowiska naturalnego

- zasady ochrony środowiska naturalnego podczas pobytu na poligonie i placach ćwiczeń

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Profilaktyka pożarowa i BHS 2 Bezpieczeństwo pożarowe i zasady BHS w działaniach taktycznych Uczeń zna:

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru działań,

- zasady postępowania

w celu zapobiegania pożarom,

- zasady bezpieczeństwa podczas realizacji zadań bojowych. Uczeń potrafi:

- postępować podczas pożaru,

- zapobiegać wypadkom i urazom podczas szkolenia,

- udzielać pierwszej pomocy.

- przyczyny powstawania

i rozprzestrzeniania się pożarów

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru działań taktycznych

- zadania i obowiązki przy zapobieganiu pożarom podczas realizacji zadania bojowego

- postępowanie podczas pożaru

- udzielanie pierwszej pomocy na polu walki

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 7
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE Z WYBRANYCH PRZEPISÓW PRAWA
Przepisy ogólne 1 Uregulowania prawne służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa Uczeń zna:

- zasady pełnienia służby wojskowej,

- ścieżki postępowania i procedury prowadzące do podjęcia wybranej przez ucznia ścieżki rozwoju zawodowego (służby wojskowej).

- podstawy prawne pełnienia służby wojskowej

- rodzaje służby wojskowej (kandydacka, zawodowa, terytorialna, status żołnierza rezerwy)

- kryteria przyjęcia do służby wojskowej

- procedury przyjęcia do służby wojskowej lub na uczelnie wojskowe

- premie dla ucznia przy wyborze służby wojskowej wynikające

z ukończenia niniejszego programu szkolenia

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
2 Wstęp do MPHKZ Uczeń zna:

- podstawowe definicje

i zasady MPHKZ,

- wpływ przepisów MPHKZ na realizację zadań przez żołnierzy.

- pojęcie wojny, pokoju, bezpieczeństwa i prawa wojennego (konfliktów zbrojnych)

- podstawowe kategorie osób i obiektów

- status kombatanta i jeńca wojennego

- ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych

- znaki ochronne

- zasady, środki i metody walki

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Ochrona informacji niejawnych 1 Zasady ochrony informacji i zakres odpowiedzialności. Uczeń zna:

- podstawy prawne ochrony informacji niejawnych,

- znaczenie ochrony informacji niejawnych

w służbie wojskowej,

- zakres odpowiedzialności za naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych.

- ogólne założenia ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych

- odpowiedzialność karna i dyscyplinarna w służbie wojskowej za przestępstwa związane z informacjami niejawnymi

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 4
RAZEM III ROK NAUKI 90
4)
w TK - klasa I
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma metoda
BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 1 ROSZRP

i przepisy regulujące noszenie munduru wojskowego

Uczeń zna:

- treści ROSZRP,

- podstawowe zasady żołnierskiego zachowania się i dyscypliny wojskowej,

- szkolne przepisy mundurowe.

- postanowienia szkolnego regulaminu mundurowego OPW

- przepisy regulujące noszenie munduru wojskowego

- przełożony i podwładny, starszy i młodszy stopniem

- rozkaz

- droga służbowa

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- stosowanie zasad żołnierskiego zachowania się przez uczniów

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz umundurowania ucznia OPW,

inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 1 Musztra indywidualna Uczeń zna:

- treści RM.

Uczeń potrafi:

- wykonywać indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wydawać komendy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

1 JW - plac apelowy zajęcia praktyczne:

pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia

dowódca JW
2 Musztra zespołowa - wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziałem

- zachowanie w szyku (występowanie i wstępowanie)

- oddawanie honorów pododdziałem

- zmiana ugrupowania

2
3 Ćwiczenia z musztry - ćwiczenia z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej 1
Wiedza o SZRP 1 Podstawowe wiadomości o SZRP oraz patronackiej JW Uczeń zna:

- podstawowe informacje

o SZRP,

- rodzaje służby wojskowej i stopnie wojskowe,

- historię, tradycje i współczesne zadania patronackiej JW,

- symbole wojskowe.

Uczeń przejawia szacunek do symboli wojskowych podczas nauki, uroczystości i w życiu codziennym.

- SZRP - struktura i zadania

- rodzaje SZRP, rodzaje wojsk

- rodzaje służby wojskowej

- stopnie wojskowe

- ogólne informacje o patronackiej JW (położenie, podległość, struktura, dowódca JW)

- historia patronackiej JW

- tradycje patronackiej JW

- patron patronackiej JW

- współczesne zadania i dokonania patronackiej JW

- przedstawienie koordynatora/ koordynatorów z patronackiej JW

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze, film, prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 1 Istota dyscypliny wojskowej Uczeń zna:

- podstawę prawną dyscypliny wojskowej,

- zasady stosowania dyscypliny wojskowej w toku nauki w OPW.

- ustawa z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej - wstępne zapoznanie z aktem prawnym

- wybrane aspekty dyscypliny wojskowej w toku nauki w OPW

- przestrzeganie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

- szacunek do munduru wojskowego

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 7
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 1 Podstawy wiedzy z taktyki Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia

z zakresu taktyki,

- zakres tematyczny zajęć z taktyki w ramach programu szkolenia w OPW.

- podstawowe definicje

- rodzaje działań taktycznych

- rodzaje walki

- przedstawienie zakresu tematycznego zajęć z taktyki w ramach programu szkolenia w OPW

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(film,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Przygotowanie żołnierza do działania na polu walki.

Techniki pokonywania terenu i przeszkód terenowych

Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności

i zadania taktyczne - indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym).

- przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do działania na polu walki

- podstawowe sygnały dowodzenia

- maskowanie indywidualne

- przemieszczanie się żołnierza po polu walki - techniki pokonywania terenu (indywidualnie i w zespole dwuosobowym)

- zajmowanie stanowisk ogniowych

- sposoby trzymania broni (położenie niskie i wysokie)

- techniki pokonywania przeszkód terenowych

4 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych,

obiekty szkoleniowe

zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 1 Podstawowe pojęcia z zakresu balistyki i teorii strzału Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką,

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- podstawowe pojęcia z zakresu balistyki i teorii strzału,

- teorię BLOS

- rodzaje sprzętu wojskowego

i uzbrojenia będącego na wyposażeniu SZRP.

- zjawisko strzału

- prędkość początkowa pocisku

- pole zakryte, pole rażenia, pole martwe

- rozrzut pocisków

- strzał bezwzględny

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Sprzęt wojskowy i uzbrojenie będące na wyposażeniu SZRP.

Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej

podstawowy sprzęt i uzbrojenie:

- Wojsk Lądowych

- Sił Powietrznych

- Marynarki Wojennej

- Wojsk Obrony Terytorialnej

- wyposażenie indywidualne żołnierza i drużyny

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa oraz zasada działania i współdziałanie mechanizmów karabinka

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Zasady strzelania z broni strzeleckiej Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi,

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- zasady strzelania z broni strzeleckiej.

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka

- zasada działania karabinka

- klasyfikacja i charakterystyka amunicji

- budowa naboju

- budowa granatów ręcznych i zapalników

- zasady celowania i oddania strzału

- poprawianie ognia - sposoby i zasady

- zapoznanie w warunkami podstawowych rodzajów strzelać

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicach, placach ćwiczeń

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z bronią

i amunicją

- osoby funkcyjne strzelania, strefy, linie i urządzenia strzelnicy

4 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Terenoznawstwo 1 Teoria terenoznawstwa i topografii wojskowej Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia

z terenoznawstwa,

- metody oceny i pomiaru odległości

w terenie,

- zasady określania kierunków stron świata,

- podstawowe informacje o mapach wojskowych.

- podstawowe pojęcia

- metody oceny i pomiaru odległości w terenie

- określanie kierunków stron świata

- wstęp do topografii wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

busole,

podręczne przyrządy pomiarowe)

dyrektor szkoły
2 Mapy wojskowe - godło, rodzaje i skale map wojskowych

- elementy mapy wojskowej

- legenda i oznaczenia obiektów na mapie

- czytanie treści mapy

- pomiar odległości na mapie

2 obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, praca z mapą w terenie, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 1 Zapoznanie

z zakresem

i normami sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej,

obowiązującego

w SZRP

Uczeń zna:

- kryteria obowiązujące kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej.

- kryteria i normy testów (rodzaje ćwiczeń i sposób wykonania) obowiązujących kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej dla:

- kandydatów na szeregowych zawodowych

- kandydatów do poszczególnych akademii wojskowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(zbiór norm, prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Trening do

sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej,

obowiązującego

w SZRP

Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia w wykonywaniu norm

2 obiekty sportowe

JW

zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 1 Zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym i poszkodowanym Uczeń zna:

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy.

- zasady postępowania w razie wypadku

- punkty i apteczki pierwszej pomocy,

- ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy

- bezpieczeństwo własne i rannego

- zabezpieczenie miejsca wypadku

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne wykład informacyjny,

pokaz

(apteczki,

podstawowe środki opatrunkowe,

plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Indywidualne wyposażenie medyczne Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- ułożyć

nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej.

- przeznaczenie i wyposażenie IPMed

- posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową

- posługiwanie się zawartością apteczek

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych,

obiekty szkoleniowe

zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 20
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Budowa i eksploatacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego 1 Budowa i obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego Uczeń zna:

- znaczenie dbałości o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- zestawy (linie) wyposażenia.

Uczeń potrafi:

- dbać

o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- prawidłowo obsługiwać poszczególne elementy wyposażenia.

- zestawy (linie) wyposażenia (osobistego, do walki,

do bytowania) - pokaz i omówienie

- charakterystyka wyposażenia indywidualnego

- obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego

2 obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Profilaktyka pożarowa i BHS 1 Bezpieczeństwo pożarowe i zasady BHS w szkoleniu wojskowym Uczeń zna:

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru szkolenia wojskowego,

- zasady postępowania w celu zapobiegania pożarom,

- zasady bezpieczeństwa podczas szkolenia wojskowego,

- zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczeń potrafi:

- postępować podczas pożaru,

- zapobiegać wypadkom

i urazom podczas szkolenia,

- udzielać pierwszej pomocy.

- przyczyny powstawania

i rozprzestrzeniania się pożarów

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru szkolenia wojskowego

- zadania i obowiązki przy zapobieganiu pożarom podczas szkolenia wojskowego

- postępowanie podczas pożaru

- zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia występujące podczas służby wojskowej

- organizacja zabezpieczenia medycznego szkoleń

- udzielanie pierwszej pomocy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 3
RAZEM I ROK NAUKI 30
5)
w TK - klasa II
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma

metoda

BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 2 ROSZRP - zasady żołnierskiego zachowania się Uczeń zna:

- treści ROSZRP,

- zasady żołnierskiego zachowania,

- stopnie wojskowe.

- zakres i zawartość ROSZRP

- przełożony i podwładny, starszy i młodszy stopniem

- stopnie wojskowe

- wzajemne zwracanie się

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- stosowanie zasad żołnierskiego zachowania się przez uczniów

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 4 Musztra indywidualna i zespołowa - doskonalenie umiejętności Uczeń potrafi:

- stosować indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

- wydawanie komend

- wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziału

- zachowanie w szyku

- oddawanie honoru pododdziałem

- zmiana ugrupowania

4 plac musztry JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Wiedza o SZRP 2 Symbole wojskowe,

ceremoniał wojskowy oraz przysięga wojskowa

Uczeń zna:

- symbole wojskowe i sygnały wojskowe,

- podstawy ceremoniału wojskowego,

- treść roty przysięgi wojskowej i jej znaczenie.

Uczeń przejawia: szacunek do symboli wojskowych podczas nauki szkolnej, uroczystości i w życiu codziennym.

- sztandar wojskowy i sztandar szkoły

- pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego

- podstawowe sygnały Wojska Polskiego - "Hasło WP", "Śpij kolego", "Słuchajcie wszyscy" - zasady zachowania podczas oficjalnego odtwarzania sygnałów

- przysięga wojskowa jako szczególne zobowiązanie żołnierza i obywatela

- zasady zachowania się podczas uroczystości państwowych, wojskowych i szkolnych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 2 Wyróżnienia udzielane

żołnierzom

Uczeń zna:

- katalog wyróżnień,

- uprawnienia przełożonych dyscyplinarnych do udzielania wyróżnień.

- treści działu II, art.11 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej

- treści działu II, art. 14 ustawy z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 7
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 3 Działania

taktyczne w składzie sekcji, zespołu i drużyny

Uczeń zna:

- podstawowe pojęcia

z zakresu taktyki i obszarów praktycznego

działania żołnierzy na polu walki,

- organizację i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP,

- obowiązki żołnierza w walce.

- zasady i sposoby działania żołnierza w działaniach taktycznych

- organizacja i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP

- charakterystyka działań taktycznych sekcji, zespołu, drużyny

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(film,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
4 Organizacja i uzbrojenie wybranych pododdziałów SZRP - ogólne informacje o strukturach pododdziałów (do batalionu)

- organizacja i uzbrojenie drużyny zmotoryzowanej

- organizacja i uzbrojenie drużyny Wojsk Obrony Terytorialnej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze, film, prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności i zadania taktyczne - indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym

uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- przygotowanie żołnierza do realizacji marszu

- planowanie marszu

- prowadzenie marszu ubezpieczonego (w terenie otwartym, przekraczanie dróg, przeszkód terenowych lub miejsc niebezpiecznych)

- zasady organizacji postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- przedsięwzięcia zabezpieczenia bojowego w marszu

- sygnały dowodzenia i łączności

- szyki marszowe i patrolowe

3 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
5 Reakcja żołnierza w różnych sytuacjach taktycznych - reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie otwartym - działanie po wejściu w kontakt

- reakcja żołnierza (zespołu) na kontakt ogniowy w terenie zurbanizowanym - działanie po wejściu w kontakt

- zerwanie kontaktu w sekcji dwuosobowej (pary)

4 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
6 Działanie w rejonie ześrodkowania - organizacja rejonu ześrodkowania

- czynności w składzie elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- patrolowanie

- działanie na posterunku kontrolnym

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 4 Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe broni strzeleckiej, amunicji i granatów ręcznych Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi,

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP.

- przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno-techniczne karabinka

- przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka

- zasada działania karabinka

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
5 Zasady strzelania z broni strzeleckiej - zasady celowania i oddania strzału

- zadanie ogniowe i jego treść

- poprawianie ognia - sposoby i zasady

- zapoznanie w warunkami podstawowych rodzajów strzelać

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
6 Zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- bezpiecznie poruszać się i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać łączne czynności

do strzelania,

- postępować w sytuacjach awaryjnych

(np. zacięcie broni),

- rzucać granatem ćwiczebnym,

- wykonywać strzelania

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować

o wykryciu celów.

- zasady bezpieczeństwa obowiązujące na strzelnicach, placach ćwiczeń i rzutniach granatów

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z bronią

- zasady bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z amunicją i granatami ręcznymi

- osoby funkcyjne strzelania, strefy, linie i urządzenia strzelnicy

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe, obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
7 Zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką - praktyczne elementy BLOS - teoria BLOS (krótkie omówienie)

- bezpieczeństwo

- czynności manualne

- zasady strzelania

- ćwiczenia praktyczne

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe, obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
8 Zasady strzelania z karabinka - zasady celowania i oddania strzału

- zasady celowania z wykorzystaniem przyrządów optycznych

- błędy w celowaniu i ich znaczenie

- nauka celowania przy wykorzystaniu urządzeń szkolno-treningowych i prostych przyrządów do nauki i kontroli celowania

- poprawianie ognia - zasady i sposoby

- nauka prawidłowego oddawania strzału

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
9 Czynności przygotowawcze do strzelania - zakres czynności wchodzących w przygotowanie strzelania

- składanie i rozkładanie broni,

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
10 Przyjmowanie postaw strzeleckich i łączne czynności do strzelania - przygotowanie broni do strzelania

- przyjmowanie postaw strzeleckich

- składanie się do strzału

- celowanie

- łączne czynności do strzelania

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Rozpoznanie wojskowe 1 Rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania, znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich Uczeń zna:

- rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania,

- znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich,

- rodzaje i zasady prowadzenia działań rozpoznawczych,

- procedury bezpieczeństwa.

- rodzaje i sposoby prowadzenia rozpoznania

- znaki rozpoznawcze armii państw sąsiednich

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Prowadzenie działań rozpoznawczych - organizacja i wyposażenie posterunku obserwacyjnego

- prowadzenie obserwacji na polu walki

- meldowanie wyników obserwacji

- dziennik i szkic obserwacji

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, dowódca JW
Szkolenie inżynieryjno-saperskie 1 Podstawowe zadania i sprzęt inżynieryjno-saperski (inż.-sap.) Uczeń zna:

- rodzaje podstawowych zadań inż.-sap.,

- typy i rodzaje sprzętu inż.-sap.,

- zagrożenie wynikające ze stosowania min i improwizowanych ładunków wybuchowych,

- podstawowe przepisy

i zasady bezpieczeństwa w szkoleniu inż.- sap.

Uczeń potrafi:

- wybrać miejsce i wykonać stanowisko ogniowe,

- zamaskować siebie i własne uzbrojenie (szkoleniowe) oraz podstawowy sprzęt wojskowy

i wyposażenie

Informacja o rodzajach zadań i sprzęcie inż.-sap.:

- budowa stanowisk ogniowych

- maskowanie

- budowa zapór

- miny wojsk własnych

- prace minerskie

- podstawowy sprzęt inż.-sap.

- przepisy bezpieczeństwa

2 szkoła - sala lekcyjna ćwiczenia zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego - wykorzystanie naturalnych właściwości terenu i przedmiotów terenowych oraz wybór miejsca na stanowisko ogniowe

- charakterystyka i zasady budowy stanowisk ogniowych

- budowa stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do pozycji leżąc

- maskowanie stanowiska ogniowego

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.- sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
3 Maskowanie ludzi,

uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych

- zasady maskowania

- podręczne i etatowe środki w maskowaniu bezpośrednim

- sposoby wykorzystania środków podczas maskowania ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego

- wykorzystanie terenu i obiektów terenowych w maskowaniu

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.- sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Obrona przed bronią masowego rażenia 1 Charakterystyka BMR, TŚP i środków zapalających Uczeń zna:

- podział

i charakterystykę BMR, TŚP i środków zapalających,

- zakres i sposób realizacji przedsięwzięć OPBMR,

- zasady działania w warunkach zagrożenia skażeniami i skażeń BMR oraz środkami zapalającymi.

Uczeń potrafi:

- posługiwać się sprzętem

i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami,

- ogłaszać

i odwoływać alarm o skażeniach,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

- podział i charakterystyka BMR

- podział i charakterystyka TŚP i środków zapalających

- wpływ BMR i TŚP na człowieka

- oznaki użycia BMR i TŚP

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Zasady i sposób realizacji przedsięwzięć OPBMR - definicja oraz cel OPBMR

- zasady OPBMR

- przedsięwzięcia OPBMR

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami - posługiwanie się maską przeciwgazową filtracyjną

- posługiwanie się odzieżą ochronną

- pokaz indywidualnych środków pierwszej pomocy

i pakietów do likwidacji skażeń

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach - sygnały uprzedzenia o zagrożeniu skażeniami

- sygnały alarmu o skażeniach ogłaszane sposobami dźwiękowymi i wzrokowymi (syreną, gongiem, głosem, klaksonem znakami ostrzegawczymi)

- zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu sygnału o skażeniach i alarmu o skażeniach w terenie odkrytym, w wozach bojowych, w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz w budynkach

1 zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Powszechna obrona przeciwlotnicza 1 Zasady powszechnej obrony przeciwlotniczej, przedsięwzięcia aktywnej i pasywnej POPL, sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzenia z powietrza Uczeń zna:

- przedsięwzięcia prowadzone

w ramach aktywnej oraz pasywnej POPL,

- sygnały alarmowania o zagrożeniu uderzenia z powietrza.

Uczeń potrafi:

- ogłaszać i odwoływać alarm powietrzny,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu powietrznego

w sytuacjach symulowanych szkoleniowo

- istota, cel i zasady realizacji POPL

- aktywna OPL: rozpoznanie optyczno-wzrokowe, ostrzeganie i alarmowanie oraz prowadzenie zorganizowanego ognia do środków napadu powietrznego niespecjalistycznymi środkami rażenia,

- pasywna OPL: maskowanie, rozśrodkowanie sił i środków, przygotowanie schronów

i ukryć oraz likwidacja skutków uderzeń

- sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzenia z powietrza

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
Łączność 1 System łączności oraz środki łączności stosowane w SZRP Uczeń zna:

- ogólną charakterystykę oraz ogólną budowę środków łączności,

- podstawowe przepisy prowadzenia

korespondencji radiowej,

- podstawowe sposoby zapewniania bezpieczeństwa łączności podczas pracy

z wykorzystaniem środków radiowych.

- pojęcie systemu łączności i jego elementy

- ogólna charakterystyka oraz ogólna budowa środków łączności

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Podstawowe przepisy korespondencji radiowej

i tabela danych radiowych

- posługiwanie się podstawowymi przepisami korespondencji radiowej

- posługiwanie się tabelą danych radiowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Praca z

wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy

Uczeń potrafi:

- nawiązać łączność z wykorzystaniem radiostacji przenośnych

z nadajnikiem UKF małej mocy,

- nawiązać łączność z wykorzystaniem przewodowych środków łączności.

- przeznaczenie i dane taktyczno-techniczne radiostacji przenośnych

z nadajnikiem UKF małej mocy

- przygotowanie do pracy

i zaprogramowanie radiostacji

- nawiązanie łączności w sieci radiowej

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 3 Teoria orientowania się w terenie Uczeń zna:

- istotę orientowania się w terenie bez mapy,

- zasady wykonywania marszu według azymutów,

- zasady określania swojego położenia w terenie,

- metody oceny

i pomiaru odległości w terenie,

- zasady nawigacji. Uczeń potrafi:

- orientować się

w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- określić współrzędne na mapie wojskowej z siatką UTM,

- czytać treść mapy wojskowej,

- używać sprzętu nawigacyjnego.

- określanie kierunków stron świata

- metody oceny i pomiaru odległości w terenie

- sprzęt do nawigacji

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne: wykład informacyjny, pokaz (plansze, prezentacja multimedialna, busola, GPS) dyrektor szkoły
4 Orientowanie się w terenie bez mapy - istota orientowania się w terenie bez mapy

- posługiwanie się busolą, GPS, podręcznymi przyrządami pomiarowymi

- praktyczne określanie w terenie kierunków stron świata różnymi sposobami

- praktyczne określanie odległości w terenie

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
5 Praca z mapą wojskową w terenie - orientowanie się w terenie z mapą

- określanie współrzędnych miejsca stania i przedmiotów terenowych

- czytanie treści mapy

i porównanie z rzeczywistym terenem

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe, zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Ochrona i obrona obiektów 1 Zasady ochrony i obrony obiektów Uczeń zna:

- zasady ochrony

i obrony obiektów,

- zasady działania punktu kontrolno-ochronnego.

Uczeń potrafi:

- działać w punkcie kontrolno-ochronnym,

- postępować z osobami zatrzymanymi.

- ogólne zasady ochrony i obrony obiektów

- sposoby ochrony obiektów

- zasady postępowania

z osobami zatrzymanymi

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Organizacja i działanie punktu kontrolno-ochronnego - zasady działania punktu kontrolno-ochronnego

- praktyczne działanie w punkcie kontrolno-ochronnym

- postępowanie z osobami zatrzymanymi

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 2 Trening do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia w wykonywaniu norm

2 obiekty sportowe JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 2 Zasady taktyczne i medyczne TCCC Uczeń zna:

- zasady taktyczne i medyczne TCCC,

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym

i poszkodowanym (w życiu codziennym i w symulowanych szkoleniowo sytuacjach pola walki),

- zasady wzywania pomocy medycznej na polu walki.

Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- ułożyć

nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej.

- zasady taktyczne TCCC

- zasady medyczne TCCC

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

film)

dyrektor szkoły
3 Indywidualne wyposażenie medyczne - przeznaczenie i wyposażenie IPMed

- posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową

- posługiwanie się zawartością apteczek

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - rodzaje złamań, ich objawy oraz udzielanie pierwszej pomocy

- objawy skręceń i zwichnięć oraz pierwsza pomoc przy ich wystąpieniu

- klasyfikacja krwotoków

i zranień oraz sposoby ich zaopatrywania

- zasady prowadzenia desmurgii

- bandażowanie poszczególnych części ciała

- udzielanie pierwszej pomocy porażonym prądem, piorunem tonącym, poparzonym

- pozycja boczna bezpieczna

- przenoszenie poszkodowanego na deskę ortopedyczną

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 53
RAZEM II ROK NAUKI 60

w TK - klasa III

Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma metoda
BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Musztra 4 Musztra indywidualna i zespołowa - doskonalenie umiejętności Uczeń potrafi:

- stosować indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

- wydawanie komend

- wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziału

- zachowanie w szyku

- oddawanie honoru pododdziałem

- zmiana ugrupowania

3 plac musztry JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 3
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 7 Survival - przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego. Elementy SERE Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności i zadania taktyczne - indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- techniki maskowania i kamuflażu

- sposoby wykonywania prostych narzędzi i broni

- techniki budowy, rozpalania i wykorzystania ognisk survivalowych

- techniki przygotowania schronień survivalowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
8 Przygotowanie żołnierza do walki w działaniach taktycznych - przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego

i wyposażenia do walki w działaniach taktycznych

- sygnały dowodzenia i łączności podczas realizacji zadania

- maskowanie indywidualne w rejonie działania

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
9 Wykonywanie marszu w działaniach taktycznych - realizacja marszu w rejonie wykonywania zadania

- planowanie marszu w danej sytuacji taktycznej

- realizacja postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- realizacja zabezpieczenia bojowego w marszu

- stosowanie sygnałów dowodzenia

i łączności

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
10 Działanie

w rejonie ześrodkowania podczas realizacji zadania bojowego

- organizacja rejonu ześrodkowania,

- realizacja elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- wykonywanie patrolu bojowego

- wykonywanie zadań na posterunku kontrolnym

w ustalonej sytuacji taktycznej

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
11 Doskonalenie działań taktycznych w rejonie realizacji zadań - wykonywanie działań taktycznych w sekcjach, w składzie drużyny po otrzymaniu zadania bojowego 1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 11 Budowa, przeznaczenie i właściwości bojowe uzbrojenia Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi;

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- zasady strzelania z broni strzeleckiej.

- przyrządy celownicze

- klasyfikacja i charakterystyka amunicji

- budowa naboju

- budowa granatów ręcznych i zapalników

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
13 Bezpieczeństwo w szkoleniu strzeleckim Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- obsługiwać broń,

- bezpiecznie poruszać się

i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać łączne czynności

do strzelania,

- postępować w sytuacjach awaryjnych (np. zacięcie broni),

- rzucać granatem ćwiczebnym,

- wykonywać strzelania

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować

o wykryciu celów.

- praktyczna realizacja warunków bezpieczeństwa na strzelnicach, placach ćwiczeń i rzutniach granatów

- bezpieczne obchodzenie się z bronią w czasie szkolenia

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe obiekty wojskowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
14 Techniki związane z BLOS - realizacja technik BLOS - ćwiczenia praktyczne

- przyjmowanie optymalnych postaw strzeleckich

- taktyczna wymiana magazynka

- techniki celowania

- zasady języka spustowego

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
15 Strzelanie z broni ASG, karabinka pneumatycznego oraz karabinka sportowego - celowanie i oddanie strzału

- celowanie z wykorzystaniem przyrządów optycznych

- celowanie przy wykorzystaniu urządzeń szkolno-treningowych i prostych przyrządów do nauki i kontroli celowania

- poprawianie ognia - zadania praktyczne

- oddawanie prawidłowego strzału

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
16 Czynności przygotowawcze do strzelania - składanie i rozkładanie broni

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 6 Marsz według azymutu Uczeń potrafi:

- orientować się w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- czytać treść mapy wojskowej.

- praktyczne wykonanie marszu według azymutu (zespołowe) 1 obiekty wojskowe - obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 2 Trening

do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP

Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia do wykonania norm

4 obiekty sportowe JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 5 Zasady taktyczne

i medyczne

TCCC -

doskonalenie umiejętności

Uczeń zna:

- zasady taktyczne i medyczne TCCC,

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym

i poszkodowanym

(w życiu codziennym

i w symulowanych szkoleniowo sytuacjach pola walki),

- zasady wzywania pomocy medycznej na polu walki.

- wybrane zagadnienia z taktycznego TCCC

- wybrane zagadnienia z medycznego TCCC

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

film)

dyrektor szkoły
6 Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - w działaniach taktycznych Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- przygotować meldunek MEDEVAC.

- udzielanie pierwszej pomocy

- objawy skręceń i zwichnięć oraz pierwsza pomoc przy ich wystąpieniu

- zasady prowadzenia desmurgii - bandażowanie poszczególnych części ciała

- przenoszenie poszkodowanego

- zapoznanie z meldunkiem MEDEVAC

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 18
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Budowa i eksploatacja sprzętu wojskowego 1 Budowa i obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego Uczeń zna:

- zasady dbałości o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- zestawy (linie) wyposażenia.

Uczeń potrafi:

- dbać o powierzony sprzęt i wyposażenie,

- prawidłowo obsługiwać poszczególne wyposażenie.

- zestawy (linie) wyposażenia (osobistego, do walki, do bytowania) - pokaz i omówienie

- charakterystyka wyposażenia indywidualnego

- obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności dowódca JW
Zabezpieczenie logistyczne 1 Ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego.

Należności logistyczne

żołnierza

Uczeń zna:

- ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego,

- należności mundurowe

i żywnościowe żołnierza.

- cel i zadania logistyki w działaniu wojsk

- należności mundurowe żołnierzy

- należności żywnościowe żołnierzy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Ochrona środowiska 1 Zasady ochrony środowiska podczas szkolenia wojskowego Uczeń zna:

- zasady ochrony środowiska podczas szkolenia.

- podstawy ochrony środowiska naturalnego

- przyczyny i skutki degradacji środowiska naturalnego

- zasady ochrony środowiska naturalnego podczas pobytu na poligonie i placach ćwiczeń

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Profilaktyka pożarowa i BHS 2 Bezpieczeństwo pożarowe i zasady BHS w działaniach taktycznych Uczeń zna:

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru działań,

- zasady postępowania w celu zapobiegania pożarom,

- zasady bezpieczeństwa podczas realizacji zadań bojowych,

Uczeń potrafi:

- postępować podczas pożaru,

- zapobiegać wypadkom

i urazom podczas szkolenia,

- udzielać pierwszej pomocy.

- przyczyny powstawania

i rozprzestrzeniania się pożarów

- zagrożenia pożarowe wynikające z charakteru działań taktycznych

- zadania i obowiązki przy zapobieganiu pożarom podczas realizacji zadania bojowego

- postępowanie podczas pożaru

- udzielanie pierwszej pomocy na polu walki

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 5
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE Z WYBRANYCH PRZEPISÓW PRAWA
Przepisy ogólne 1 Uregulowania prawne służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa Uczeń zna:

- zasady pełnienia służby wojskowej,

- ścieżki postępowania i procedury prowadzące do podjęcia wybranej przez ucznia ścieżki rozwoju zawodowego (służby wojskowej).

- podstawy prawne pełnienia służby wojskowej

- rodzaje służby wojskowej (kandydacka, zawodowa, terytorialna, statut żołnierza rezerwy)

- kryteria przyjęcia do służby wojskowej

- procedury przyjęcia do służby wojskowej lub na uczelnie wojskowe

- premie dla ucznia przy wyborze służby wojskowej wynikające

z ukończenia niniejszego programu szkolenia

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
2 Wstęp do MPHKZ Uczeń zna:

- podstawowe definicje i zasady MPHKZ,

- wpływ przepisów MPHKZ

na realizację zadań przez żołnierzy.

- pojęcie wojny, pokoju, bezpieczeństwa i prawa wojennego (konfliktów zbrojnych)

- podstawowe kategorie osób i obiektów

- status kombatanta i jeńca wojennego

- ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych

- znaki ochronne

- zasady, środki i metody walki

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Ochrona informacji niejawnych 1 Zasady ochrony informacji i zakres odpowiedzialności Uczeń zna:

- podstawy prawne ochrony informacji niejawnych,

- znaczenie ochrony informacji niejawnych

w służbie wojskowej,

- zakres odpowiedzialności za naruszenia przepisów o ochronie informacji niejawnych.

- ogólne założenia ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych

- odpowiedzialność karna i dyscyplinarna w służbie wojskowej za przestępstwa związane z informacjami niejawnymi

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 4
RAZEM III ROK NAUKI 30
6)
w TK -klasa IV
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma

metoda

BLOK TEMATYCZNY: PODSTAWY WYCHOWANIA WOJSKOWEGO
Regulaminy wojskowe 1 ROSZRP - zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach Uczeń zna:

- zawartość ROSZRP,

- zasady zachowania się w różnych sytuacjach służbowych.

- zachowanie się żołnierzy w różnych sytuacjach

- składanie meldunków i służbowe przedstawianie się

1 szkoła - sala lekcyjna lub inne obiekty dostosowane do formy, metod i tematyki zajęć zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

inscenizacja zachowania

dyrektor szkoły
Musztra 1 Musztra indywidualna i zespołowa - doskonalenie umiejętności Uczeń potrafi:

- stosować indywidualnie i zespołowo elementy musztry,

- wykonywać czynności musztry na komendę.

- postawa zasadnicza i swobodna, zwroty

- oddawanie honorów

- marsz, bieg, zatrzymywanie się

- wydawanie komend

- wykonywanie zbiórek

- marsz pododdziału

- zachowanie w szyku

- oddawanie honoru pododdziałem

- zmiana ugrupowania

2 plac musztry JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Wiedza o SZRP 3 Szkolnictwo wojskowe

w SZRP

Uczeń zna:

- strukturę szkolnictwa wojskowego,

- zasady aplikowania do różnych rodzajów służby wojskowej,

- terminy i procedury obowiązujące w procesie rekrutacji do różnych rodzajów służby wojskowej,

- akademie wojskowe

- centra i ośrodki szkolenia w SZRP

- zasady aplikowania do różnych rodzajów służby wojskowej

- terminy i procedury obowiązujące w procesie rekrutacji do różnych rodzajów służby wojskowej

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład

informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
Profilaktyka i dyscyplina wojskowa 3 Prawa i obowiązki żołnierza Uczeń zna:

- prawa i obowiązki umożliwiające prawidłowe wykonywanie zadań przez żołnierzy przy zachowaniu wysokiego morale, postawy etycznej, karności i dyscypliny.

- prawa i obowiązki żołnierza

- ogólne zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej żołnierzy

- system motywacyjny żołnierzy (wyróżnienia)

- morale i postawa etyczna żołnierzy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

dyskusja

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 5
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 7 Survival - przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego. Elementy SERE Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności

i zadania taktyczne (indywidualnie oraz zespołowo),

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- techniki maskowania i kamuflażu

- sposoby wykonywania prostych narzędzi i broni

- techniki budowy, rozpalania i wykorzystania ognisk survivalowych

- techniki przygotowania schronień survivalowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
8 Przygotowanie żołnierza do walki w działaniach taktycznych - przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do walki w działaniach taktycznych

- sygnały dowodzenia i łączności podczas realizacji zadania

- maskowanie indywidualne w rejonie działania

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
9 Wykonywanie marszu w działaniach taktycznych Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności

i zadania taktyczne (indywidualnie oraz zespołowo),

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne (tworzone aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać

się indywidualnym sprzętem i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- realizacja marszu w rejonie wykonywania zadania

- planowanie marszu w danej sytuacji taktycznej

- realizacja postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- realizacja zabezpieczenia bojowego w marszu

- stosowanie sygnałów dowodzenia i łączności

1 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
10 Działanie

w rejonie ześrodkowania podczas realizacji zadania bojowego

- organizacja rejonu ześrodkowania

- realizacja elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- wykonywanie patrolu bojowego

- wykonywanie zadań na posterunku kontrolnym w ustalonej sytuacji taktycznej

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
11 Doskonalenie działań taktycznych

w rejonie wykonywania zadań

- wykonywanie działań taktycznych w sekcjach, w składzie drużyny po otrzymaniu zadania bojowego 2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
12 Survival -

praktyczne przetrwanie

w warunkach środowiska naturalnego.

Elementy SERE

- wykonywanie maskowania i kamuflażu

- wykonywanie prostych narzędzi i broni

- rozpalanie i wykorzystanie ognisk survivalowych

- budowanie schronień survivalowych

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 12 Zasady strzelania z broni ASG, karabinka pneumatycznego oraz karabinka sportowego Uczeń zna:

- zasady bezpieczeństwa w szkoleniu strzeleckim,

- zasady bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, amunicją oraz granatami ręcznymi;

- przeznaczenie, charakterystykę, ogólną budowę

i zasady strzelania z broni strzeleckiej użytkowanej w SZRP,

- zasady strzelania z broni strzeleckiej.

Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- obsługiwać broń,

- bezpiecznie poruszać się

i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać czynności łączne do strzelania

z broni strzeleckiej,

- postępować w sytuacjach awaryjnych (np. zacięcie broni),

- rzucać granatem ćwiczebnym,

- wykonywać strzelanie

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować

o wykryciu celów.

- celowanie i oddawanie strzału

- praktyczne poprawianie ognia

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
13 Bezpieczeństwo w szkoleniu strzeleckim - praktyczna realizacja warunków bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicach, placach ćwiczeń

i rzutniach granatów

- bezpieczne obchodzenie się z bronią w czasie szkolenia

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
14 Techniki związane z BLOS - realizacja technik BLOS - ćwiczenia praktyczne

- przyjmowanie optymalnych postaw strzeleckich

- taktyczna wymiana magazynka

- techniki celowania

- zasady języka spustowego

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
15 Strzelanie z broni ASG, karabinka pneumatycznego oraz karabinka sportowego - celowanie i oddanie strzału

- celowanie z wykorzystaniem przyrządów optycznych

- celowanie z wykorzystaniem urządzeń szkolno-treningowych i prostych przyrządów do nauki i kontroli celowania

- poprawianie ognia - zadania praktyczne

- oddawanie prawidłowego strzału

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
16 Czynności przygotowawcze do strzelania - składanie i rozkładanie broni

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

1 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
17 Doskonalenie umiejętności w zakresie przyjmowania postaw strzeleckich i łącznych czynności do strzelania - przygotowanie broni do strzelania

- przyjmowanie postaw strzeleckich

- składanie się do strzału

- celowanie

- łączne czynności do strzelania

3 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Rozpoznanie wojskowe 2 Prowadzenie rozpoznania drogi marszu oraz obiektów terenowych Uczeń potrafi:

- prowadzić obserwację, meldować o wynikach obserwacji,

- prowadzić dziennik obserwacji

i wykonać szkic,

- działać jako szperacz podczas rozpoznania drogi marszu,

- prowadzić rozpoznanie obiektów terenowych

i infrastruktury.

- przygotowanie do prowadzenia rozpoznania

- prowadzenie rozpoznania drogi marszu (rola szperaczy)

- prowadzenie rozpoznania obiektów terenowych i infrastruktury

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 Wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego Uczeń potrafi:

- wybrać miejsce i wykonać stanowisko ogniowe,

- zamaskować siebie i własne uzbrojenie

(szkoleniowe) oraz podstawowy sprzęt wojskowy i wyposażenie,

- ustawić pojedynczą minę ppanc.

- wybór miejsca na stanowisko ogniowe

- budowa stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do pozycji leżąc

- maskowanie stanowiska ogniowego

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
3 Maskowanie ludzi,

uzbrojenia i sprzętu wojskowego w działaniach taktycznych

- zasady maskowania

- podręczne i etatowe środki w maskowaniu bezpośrednim

- sposoby wykorzystania środków podczas maskowania ludzi, uzbrojenia i sprzętu wojskowego

- wykorzystanie terenu i obiektów terenowych w maskowaniu

2 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Ustawienie pojedynczej miny

przeciwpancernej (ppanc.).

- wybór i oznakowanie miejsca ustawienia pojedynczej miny ppanc.,

- ustawienie pojedynczej miny ppanc. (ćwiczebnej),

- maskowanie miejsca ustawienia pojedynczej miny ppanc.

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Obrona przed bronią masowego rażenia 3 Posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami w działaniach taktycznych Uczeń potrafi:

- posługiwać się sprzętem

i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami,

- ogłaszać

i odwoływać alarm o skażeniach,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

- posługiwanie się maską przeciwgazową filtracyjną

- posługiwanie się odzieżą ochronną

- pokaz indywidualnych środków pierwszej pomocy

i pakietów do likwidacji skażeń w działaniach taktycznych

1 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach - zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu sygnału o skażeniach i alarmu o skażeniach w terenie odkrytym, w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz w budynkach 1 zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Powszechna obrona przeciwlotnicza 1 Zasady POPL, przedsięwzięcia aktywnej i pasywnej POPL, sygnały alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzenia z powietrza Uczeń zna:

- przedsięwzięcia prowadzone

w ramach aktywnej oraz pasywnej POPL,

- sygnały alarmowania o zagrożeniu uderzenia

z powietrza.

Uczeń potrafi:

- ogłaszać

i odwoływać alarm powietrzny,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu powietrznego

w sytuacjach symulowanych szkoleniowo.

- realizacja czynności podczas alarmu powietrznego w miejscu stałej dyslokacji lub działaniach taktycznych 1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu powietrznego - przekazywanie sygnałów alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzeniem z powietrza

- realizacja czynności po ogłoszeniu alarmu powietrznego w różnych sytuacjach

2 obiekty wojskowe - ośrodek szkolenia POPL, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Łączność 1 Środki łączności stosowane w czasie działań taktycznych Uczeń zna:

- ogólną charakterystykę oraz ogólną budowę środków łączności,

- podstawowe przepisy prowadzenia korespondencji radiowej,

- podstawowe sposoby zapewniania bezpieczeństwa łączności podczas pracy

z wykorzystaniem środków radiowych.

- zasady nawiązywania łączności w czasie działań bojowych

- ogólna charakterystyka

i możliwości praktycznego wykorzystywania radiotelefonów podczas zadania bojowego w terenie zurbanizowanym lub lesistym

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Podstawowe przepisy korespondencji radiowej

i tabela danych radiowych

- posługiwanie się podstawowymi przepisami korespondencji radiowej

- posługiwanie się tabelą danych radiowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
3 Praca

z wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy

Uczeń potrafi:

- nawiązać łączność

z wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem UKF małej mocy,

- nawiązać łączność

z wykorzystaniem przewodowych środków łączności.

- przygotowanie do pracy

i zaprogramowanie radiostacji

- nawiązanie łączności w sieci radiowej

3 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 6 Marsz według azymutu Uczeń potrafi:

- orientować się w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- czytać treść mapy wojskowej.

praktyczne wykonanie marszu według azymutu (zespołowe) 2 obiekty wojskowe - obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Ochrona i obrona obiektów 1 Ochrona i obrona obiektów w działaniach taktycznych Uczeń zna:

- zasady ochrony

i obrony obiektów,

- zasady działania punktu kontrolno-ochronnego.

Uczeń potrafi:

- działać w punkcie kontrolno-ochronnym,

- postępować z osobami zatrzymanymi.

- ogólne zasady ochrony i obrony obiektów w różnych działaniach taktycznych

- sposoby wyznaczania stref dostępu

- zasady postępowania

w przypadku naruszenia systemu ochrony

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna)

dyrektor szkoły
2 Organizacja i działanie punktu kontrolno-ochronnego - praktyczne działanie w punkcie kontrolno-ochronnym

- postępowanie z osobami zatrzymanymi

2 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Zajęcia sprawnościowe 1 Zakres i normy sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP Uczeń zna:

- kryteria obowiązujące kandydatów do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej.

Uczeń potrafi:

- przygotować się samodzielnie do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej obowiązującego w SZRP.

- kryteria i normy testów (rodzaje ćwiczeń i sposób wykonania) obowiązujących kandydatów

do służby wojskowej w zakresie obowiązkowego sprawdzianu sprawności fizycznej dla:

- kandydatów na szeregowych zawodowych

- kandydatów do poszczególnych akademii wojskowych

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne: wykład informacyjny, pokaz (zbiór norm, prezentacja multimedialna) dyrektor szkoły
2 Trening do sprawdzianu kwalifikacyjnego sprawności fizycznej, obowiązującego w SZRP - ćwiczenia przygotowujące do wykonania norm przewidzianych podczas sprawdzianu kwalifikacyjnego obowiązującego w SZRP

- sprawdzian postępów ucznia do wykonania norm

2 obiekty sportowe JW zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 5 Zasady taktyczne

i medyczne

TCCC -

doskonalenie umiejętności

Uczeń zna:

- zasady taktyczne i medyczne TCCC,

- zasady bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy rannym

i poszkodowanym

(w życiu codziennym

i w symulowanych szkoleniowo sytuacjach pola walki),

- zasady wzywania pomocy medycznej na polu walki.

Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy

w przypadku urazów,

- udrożnić drogi

oddechowe,

- prowadzić pośredni masaż serca,

- przygotować meldunek MEDEVAC.

- wybrane zagadnienia z taktycznego TCCC

- wybrane zagadnienia z medycznego TCCC

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny,

pokaz

(plansze,

prezentacja multimedialna,

film)

dyrektor szkoły
7 Pierwsza pomoc na polu walki - meldunek MEDEVAC - realizacja ewakuacji taktycznej,

- wzywanie pomocy medycznej na polu walki

- praktyczne przygotowanie i przekazanie meldunku 9 - linijkowy MEDEVAC

2 szkoła - sala lekcyjna zajęcia praktyczne:

ćwiczenia

dowódca JW
Zajęcia podsumowujące 1 Zajęcia sprawdzające wiedzę Ocena poziomu wiedzy teoretycznej ucznia z zakresu szkolenia bojowego. - zajęcia sprawdzające wiedzę 2 rejon szkoły zajęcia teoretyczne: sprawdzian pisemny, test dyrektor szkoły
2 Zajęcia sprawdzające umiejętności Ocena poziomu wyszkolenia praktycznego ucznia

z zakresu szkolenia bojowego.

- zajęcia sprawdzające umiejętności ze szkolenia bojowego - w formie "ścieżki taktycznej" 6 obiekty wojskowe - pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: w formie "ścieżki taktycznej" dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 53
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Zabezpieczenie logistyczne 1 Ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego.

Należności logistyczne

żołnierza

Uczeń zna:

- ogólne pojęcia zabezpieczenia logistycznego,

- należności mundurowe

i żywnościowe żołnierza.

- cel i zadania logistyki w działaniu wojsk

- należności mundurowe żołnierzy

- należności żywnościowe żołnierzy

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
Ochrona środowiska 1 Zasady ochrony środowiska podczas szkolenia wojskowego Uczeń zna:

- zasady ochrony środowiska podczas szkolenia.

- podstawy ochrony środowiska naturalnego

- przyczyny i skutki degradacji środowiska naturalnego

- zasady ochrony środowiska naturalnego podczas pobytu na poligonie i placach ćwiczeń

1 szkoła - sala lekcyjna zajęcia teoretyczne:

wykład informacyjny

dyrektor szkoły
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 2
RAZEM III ROK NAUKI 60
2.
Obóz szkoleniowy - w LO (klasa IV) i TK (klasa V)
Tematyka Nr tematu Temat zajęć Efekty szkolenia Szczegółowe treści szkolenia Liczba godzin lekcyjnych□ Realizacja zajęć Odpowiedzialny za organizację zajęć
miejsce forma

metoda

BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE BOJOWE
Taktyka 1 Przygotowanie żołnierza do działania na polu walki Uczeń potrafi:

- wykonywać podstawowe czynności

i zadania taktyczne - indywidualnie oraz zespołowo,

- reagować samodzielnie i zespołowo

na różne sytuacje taktyczne

(tworzone

aplikacyjnie podczas szkoleń),

- bezpiecznie poruszać się w terenie oraz skutecznie posługiwać się indywidualnym sprzętem

i wyposażeniem wojskowym (w tym uzbrojeniem szkoleniowym),

- zastosować techniki przetrwania w środowisku naturalnym.

- przygotowanie uzbrojenia, sprzętu wojskowego i wyposażenia do działania na polu walki

- podstawowe sygnały dowodzenia i łączności

- maskowanie indywidualne

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
2 Działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe - przygotowanie żołnierza do realizacji marszu

- planowanie marszu

- prowadzenie marszu ubezpieczonego (w terenie otwartym, przekraczanie dróg, przeszkód terenowych lub miejsc niebezpiecznych)

- zasady organizacji postoju ubezpieczonego i odpoczynku

- przedsięwzięcia zabezpieczenia bojowego w marszu

- sygnały dowodzenia i łączności

- szyki marszowe

- szyki patrolowe

- marsz według azymutu

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
3 Działanie w rejonie ześrodkowania - organizacja rejonu ześrodkowania

- czynności w składzie elementów ubezpieczenia bezpośredniego

- patrolowanie

- działanie na posterunku kontrolnym

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe - opcja: rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
4 Działania taktyczne na polu walki - działania taktyczne pojedynczego żołnierza

- działania taktyczne w sekcjach

- działania taktyczne w składzie drużyny

- realizacja scenariuszy działań taktycznych (łączenie umiejętności) np.: podejście do obiektu, zajęcie obiektu

4 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
5 Survival - praktyczne przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego. Elementy

SERE

- techniki maskowania i kamuflażu

- sposoby wykonywania prostych narzędzi i broni

- budowa, rozpalanie i wykorzystanie ognisk survivalowych

- przygotowanie schronień survivalowych

4 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie strzeleckie 1 Czynności przygotowawcze do strzelania Uczeń potrafi:

- przygotować broń do strzelania,

- obsługiwać broń,

- bezpiecznie poruszać się

i posługiwać bronią podczas szkoleń,

- celować z broni,

- przyjmować postawy strzeleckie,

- wykonać czynności łączne do strzelania

z broni strzeleckiej,

- postępować w sytuacjach awaryjnych

(np. zacięcie broni)

- wykonywać strzelania

z wykorzystaniem systemów i urządzeń szkolno-treningowych oraz opcjonalnie broni pneumatycznej / ASG,

- prowadzić obserwację celów, meldować

o wykryciu celów.

- zakres czynności przygotowawczych broni do strzelania

- składanie i rozkładanie broni

- obsługa broni

- ładowanie i rozładowanie magazynków

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
2 Przyjmowanie postaw strzeleckich i czynności łączne do strzelania z broni strzeleckiej - przygotowanie broni do strzelania

- przyjmowanie postaw strzeleckich

- składanie się do strzału

- celowanie

- czynności łączne do strzelania z broni strzeleckiej

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
3 Ćwiczenia przygotowawcze do strzelania z broni strzeleckiej. Ćwiczenia w obserwacji - wykonywanie łącznych czynności do strzelania z karabinka

- strzelanie z karabinka z użyciem urządzeń szkolno-treningowych

- ćwiczenia z wykorzystaniem broni pneumatycznej / ASG

- oddanie strzału nabojem ślepym (opcjonalnie)

- zmiany stanowisk ogniowych i postaw strzeleckich

- podstawowa norma szkolno-bojowa - przygotowanie się do strzelania

- ćwiczenia w obserwacji (wykrywanie, rozpoznawanie i określanie odległości oraz wskazywanie celów)

2 obiekty wojskowe - plac ćwiczeń ogniowych, strzelnica, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Rozpoznanie wojskowe 1 Prowadzenie działań rozpoznawczych Uczeń potrafi:

- prowadzić obserwację, meldować o wynikach obserwacji,

- prowadzić dziennik obserwacji i wykonać szkic,

- działać jako szperacz podczas rozpoznania drogi marszu,

- prowadzić rozpoznanie obiektów terenowych

i infrastruktury.

- organizacja i wyposażenie posterunku obserwacyjnego

- prowadzenie obserwacji na polu walki

- meldowanie o wynikach obserwacji

- dziennik i szkic obserwacji

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
2 Praktyczne prowadzenie rozpoznania drogi marszu oraz obiektów terenowych - czynności w czasie przygotowania do prowadzenia rozpoznania

- prowadzenie rozpoznania drogi marszu (rola szperaczy)

- szyki marszowe, sektory obserwacji, sygnały dowodzenia

- rozpoznanie obiektów terenowych i infrastruktury

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Szkolenie inżynieryjno-saperskie 2 Wybór miejsca, wykonanie i maskowanie stanowiska ogniowego Uczeń potrafi:

- wybrać miejsce i wykonać stanowisko ogniowe,

- zamaskować siebie, stanowisko ogniowe

i własne uzbrojenie (szkoleniowe).

- wykorzystanie naturalnych właściwości terenu i przedmiotów terenowych oraz wybór miejsca na stanowisko ogniowe

- charakterystyka i zasady budowy stanowisk ogniowych

- budowa stanowiska ogniowego sposobem ręcznym do postawy leżąc

- maskowanie stanowiska ogniowego

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, ośrodek szkolenia inż.-sap., obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Obrona przed bronią masowego rażenia 1 Działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach Uczeń potrafi:

- ogłaszać

i odwoływać alarm o skażeniach,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu o skażeniach.

- sygnały uprzedzenia

o zagrożeniu skażeniami

- sygnały alarmu o skażeniach ogłaszane sposobami dźwiękowymi i wzrokowymi (syreną, gongiem, głosem, klaksonem, znakami ostrzegawczymi)

- zachowanie się żołnierza po ogłoszeniu sygnału

o skażeniach i alarmu o skażeniach w terenie odkrytym, w wozach bojowych, w polowych obiektach fortyfikacyjnych oraz w budynkach

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, ośrodek szkolenia OPBMR, obiekty szkoleniowe - opcja: rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Powszechna obrona przeciwlotnicza 1 Zachowanie się po ogłoszeniu alarmu powietrznego Uczeń potrafi:

- ogłaszać

i odwoływać alarm powietrzny,

- zachować się po ogłoszeniu alarmu powietrznego

w sytuacjach symulowanych szkoleniowo.

- sposoby przekazywania sygnałów alarmowania (ostrzegania) o zagrożeniu uderzenia z powietrza

- czynności po ogłoszeniu alarmu powietrznego w różnych sytuacjach

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, ośrodek szkolenia POPL, obiekty szkoleniowe - opcja: rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia, musztra bojowa dowódca JW
Łączność 1 Praca

z wykorzystaniem radiostacji przenośnych z nadajnikiem małej mocy UKF.

Praca

z przewodowymi środkami łączności

Uczeń potrafi:

- nawiązać łączność z wykorzystaniem radiostacji przenośnych małej mocy nadajnikiem UKF,

- nawiązać łączność z wykorzystaniem przewodowych środków łączności.

- przygotowanie do pracy

i zaprogramowanie radiostacji,

- nawiązanie łączności w sieci radiowej

- podstawowy sprzęt wykorzystywany w łączności przewodowej

- sprawdzenie i podłączenie do linii telefonicznej aparatu polowego i polowej łącznicy telefonicznej

- nawiązanie i prowadzenie wymiany informacji przez telefoniczne środki łączności

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Terenoznawstwo 1 Orientowanie topograficzne w terenie z mapą i bez mapy. Praca z mapą wojskową w terenie Uczeń potrafi:

- orientować się

w terenie bez mapy i z mapą,

- wyznaczać azymut i wykonać marsz według azymutu,

- określić współrzędne na mapie wojskowej z siatką UTM

- czytać treść mapy wojskowej,

- działać z mapą wojskową w terenie,

- używać sprzętu nawigacyjnego.

- istota orientowania się w terenie bez mapy

- praktyczne określanie w terenie kierunków stron świata różnymi sposobami

- praktyczne określanie odległości w terenie

- orientowanie mapy

- praca z mapą wojskową w terenie

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
2 Azymut - pojęcie oraz wyznaczanie azymutu na przedmioty terenowe - pojęcie azymutu

- wyznaczenie azymutu

- zasady wykonywania marszu według azymutu

- rozwinięta tabela marszu według azymutu

- zasady obchodzenia przeszkód terenowych

- powrót do punktu wyjściowego

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Ochrona i obrona obiektów 1 Organizacja i działanie punktu kontrolno-ochronnego. Uczeń potrafi:

- działać w punkcie kontrolno-ochronnym,

- postępować z osobami zatrzymanymi.

- zasady działania punktu kontrolno-ochronnego

- praktyczne działanie w punkcie kontrolno-ochronnym

- postępowanie z osobami zatrzymanymi

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe - opcja: rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
Szkolenie medyczne 1 Indywidualne wyposażenie medyczne Uczeń potrafi:

- posługiwać się indywidualnym wyposażeniem medycznym,

- udzielić pierwszej pomocy w przypadku urazów,

- udrożnić drogi oddechowe,

- ułożyć

nieprzytomnego w pozycji bezpiecznej,

- udzielić pomocy rannemu

w wybranych sytuacjach,

- wezwać pomoc medyczną na polu walki,

- działać w zespole ewakuującym rannego z pola walki.

- przeznaczenie i wyposażenie IPMed

- posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową

- posługiwanie się zawartością apteczek

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, (IPMed, opaski uciskowe, opatrunki, apteczki, inny sprzęt medyczny), ćwiczenia dowódca JW
2 Udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów - rodzaje złamań, ich objawy oraz udzielanie pierwszej pomocy

- objawy skręceń i zwichnięć oraz pierwsza pomoc przy ich wystąpieniu

- klasyfikacja krwotoków i zranień oraz sposoby ich zaopatrywania

- zasady prowadzenia desmurgii - bandażowanie poszczególnych części ciała

- udzielanie pierwszej pomocy

porażonym prądem, piorunem, tonącym, poparzonym

- pozycja boczna bezpieczna

- przenoszenie poszkodowanego na deskę ortopedyczną

2 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe - opcja: rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
3 Udzielanie taktycznej pomocy rannemu na polu walki - rodzaje urazów i zranień na polu walki

- udzielanie pomocy rannemu - wybrane sytuacje

1 obiekty wojskowe - rejon poligonu, pas ćwiczeń taktycznych, obiekty szkoleniowe zajęcia praktyczne: pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
4 Ewakuacja rannego z pola walki - sposoby ewakuacji rannego z pola walki

- wzywanie pomocy medycznej na polu walki

- ewakuacja rannego z użyciem pojazdów (opcjonalnie)

1
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 40
BLOK TEMATYCZNY: SZKOLENIE LOGISTYCZNE
Zabezpieczenie logistyczne 1 Organizacja i zabezpieczenie obozowiska - miejsca czasowego pobytu. Uczeń zna:

- zasady logistycznego zabezpieczenia MCzP,

- sposoby postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń,

- organizację pobytu podczas obozu szkoleniowego. Uczeń potrafi:

- działać w ramach służby dyżurnej,

- postępować przy wystąpieniu zagrożeń,

- rozwijać i zwijać elementy infrastruktury obozowiska.

- zasady organizacji

i zabezpieczenia MCzP

- zasady organizacji służby dyżurnej

- wojskowy porządek dnia

- przepisy BHS oraz przeciwpożarowe obowiązujące podczas obozu

- organizacja żywienia, opieki medycznej, zabezpieczenia sanitarnohigienicznego

- sposób działania w przypadku ogłoszenia sygnałów alarmowych

- rozmieszczenie obiektów obozowiska i bazy szkoleniowej

- sposoby postępowania przy wystąpieniu zagrożeń wypadków i zachorowania

- praktyczne rozwinięcie

i zwinięcie obozowiska (6 godzin)

- apel rozpoczęcia i zakończenia obozu szkoleniowego

(4 godziny)

10 obiekty wojskowe - rejon MCzP zajęcia praktyczne: pokaz sprzętu wojskowego, pokaz prawidłowo wykonywanych przez żołnierza czynności, ćwiczenia dowódca JW
RAZEM BLOK TEMATYCZNY 10
RAZEM OBÓZ SZKOLENIOWY 50

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024