Egzamin z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 22 marca 2019 r.
w sprawie egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych, zwanego dalej "egzaminem";
2)
szczegółowy tryb działania komisji egzaminacyjnej;
3)
wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej;
4)
wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.
§  2. 
1. 
Egzaminy przeprowadza się dla osób ubiegających się o certyfikat technika warsztatu, zwanych dalej "kandydatami", które wystąpiły do Prezesa Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej "Prezesem", z wnioskiem o przystąpienie do egzaminu w zakresie wskazanym w tym wniosku, ukończyły podstawowe szkolenie z zakresu instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych, potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, wydanym przez podmiot szkolący, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach, oraz uiściły opłatę, o której mowa w art. 40 ust. 2 pkt 6 tej ustawy, przed przystąpieniem do egzaminu.
2. 
Zgodnie ze złożonymi przez kandydata wnioskiem, zaświadczeniem oraz uiszczoną opłatą, o których mowa w ust. 1, egzamin przeprowadza się w zakresie:
1)
tachografów analogowych albo
2)
tachografów cyfrowych, albo
3)
tachografów analogowych i cyfrowych.
§  3. 
1. 
Egzamin składa się z części pisemnej i praktycznej.
2. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1) i aktów wykonawczych do tego rozporządzenia:
a)
rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/799 z dnia 18 marca 2016 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 ustanawiającego wymogi dotyczące budowy, sprawdzania, instalacji, użytkowania i naprawy tachografów oraz ich elementów składowych (Dz. Urz. UE L 139 z 26.05.2016, str. 1, z późn. zm.),
b)
załącznika 1B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8, z późn. zm.).
3. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych:
1)
ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
4. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje łącznie znajomość przepisów, o których mowa w ust. 2 i 3.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów cyfrowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych przez tachograf cyfrowy,
b)
nakładania zabezpieczeń.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:
1)
obsługi tachografów analogowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;
2)
przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych, w szczególności:
a)
analizy danych zarejestrowanych na wykresówkach,
b)
nakładania zabezpieczeń.
7. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności, o których mowa w ust. 5 i 6.
§  4. 
1. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 30 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
2. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 10 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
3. 
Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi kandydat otrzymuje 1 punkt, za odpowiedź nieprawidłową odejmuje się 1 punkt, natomiast za brak odpowiedzi kandydat otrzymuje 0 punktów.
4. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów.
5. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 8 punktów.
6. 
Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów z zakresu tachografów cyfrowych i co najmniej 8 punktów z zakresu tachografów analogowych.
7. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 60 minut.
8. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 30 minut.
9. 
Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 90 minut.
10. 
Część pisemną egzaminu przeprowadza się w grupach liczących nie więcej niż 15 kandydatów, w warunkach zapewniających samodzielność pracy kandydatów.
§  5. 
1. 
Warunkiem dopuszczenia kandydata do części praktycznej egzaminu jest zaliczenie części pisemnej egzaminu.
2. 
Część praktyczna egzaminu polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadania egzaminacyjnego, wylosowanego z przedstawionego przez komisję egzaminacyjną zestawu zadań, odpowiednio do zakresu egzaminu.
3. 
Część praktyczną egzaminu zalicza się w przypadku bezbłędnego wykonania zadania egzaminacyjnego.
4. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 10 minut.
5. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 20 minut.
6. 
Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 30 minut.
§  6. 
Egzamin uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku zaliczenia części pisemnych i praktycznych.
§  7. 
1. 
Przebieg egzaminu jest dokumentowany na indywidualnych arkuszach odpowiedzi opatrzonych pieczęcią Głównego Urzędu Miar i poświadczonych podpisem kandydata.
2. 
W czasie egzaminu zabronione jest korzystanie z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną oraz porozumiewanie się z innymi kandydatami.
§  8. 
1. 
Po powołaniu komisji egzaminacyjnej Prezes wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu.
2. 
Ogłoszenie o wyznaczonych terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie podmiotowej Głównego Urzędu Miar co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.
3. 
O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zawiadamia kandydata na piśmie co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  9. 
Komisja przygotowuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych na podstawie zbiorów pytań oraz zadań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez Prezesa. Zbiory te przechowuje się w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  10. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:
1)
przekazuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych oraz materiały pomocnicze kandydatom;
2)
dokumentuje przebieg egzaminu w protokole zawierającym w szczególności datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu, skład komisji egzaminacyjnej, wyniki części pisemnej oraz praktycznej egzaminu w odniesieniu do każdego kandydata, fakt wykluczenia kandydata z egzaminu oraz uwagi dotyczące przebiegu egzaminów, jeżeli były zgłaszane.
§  11. 
1. 
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat jest obowiązany, na żądanie komisji egzaminacyjnej, okazać dokument potwierdzający tożsamość.
2. 
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyklucza z udziału w egzaminie kandydata, który nie przedstawił dokumentu potwierdzającego tożsamość, korzystał z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną lub zakłócał przebieg egzaminu.
3. 
W przypadku zastrzeżeń do wykluczenia, o którym mowa w ust. 2, kandydat może zgłosić uwagi na piśmie do Prezesa w terminie 3 dni od dnia wykluczenia. Prezes udziela kandydatowi odpowiedzi na jego uwagi w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania uwag.
4. 
W przypadku uznania przez Prezesa uwag kandydata, o których mowa w ust. 3, za zasadne - kandydat może ponownie przystąpić do egzaminu bez konieczności uiszczenia kolejnej opłaty za egzamin. Przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej za udział w przeprowadzeniu egzaminu wynosi 500 zł.
§  13. 
Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym określa załącznik do rozporządzenia. W zaświadczeniu wskazuje się zakres zdanego egzaminu.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM

1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. poz. 510), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. zgodnie z art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024