Wielkość, sposób gromadzenia oraz kontrola stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 20 kwietnia 1998 r.
w sprawie wielkości, sposobu gromadzenia oraz kontroli stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348 i Nr 158, poz. 1042) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wielkości obowiązkowych zapasów paliw, jakie powinny utrzymywać przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych,
2)
sposób gromadzenia zapasów paliw,
3)
sposób kontroli stanu zapasów paliw.
§  2.
1.
Zapasy paliw, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą:
1)
węgla kamiennego i brunatnego, oleju opałowego i oleju napędowego, zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła w przedsiębiorstwach energetycznych,
2)
gazu ziemnego.
2.
Przedsiębiorstwa energetyczne gromadzą i utrzymują zapasy paliw, o których mowa w ust. 1, na warunkach określonych w niniejszym rozporządzeniu, niezależnie od obowiązku tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw, wynikającego z przepisów ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770).
§  3. 1
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła są obowiązane do gromadzenia i utrzymywania w magazynach, składowiskach i zbiornikach zapasów paliw, będących paliwem podstawowym, w ilości odpowiadającej co najmniej:
1)
dla węgla kamiennego:
a)
trzydobowemu zużyciu, jeżeli węgiel jest dostarczany do przedsiębiorstwa energetycznego bezpośrednio z kopalni przy użyciu taśmociągów, a dostawca w umowie sprzedaży zawartej na okres nie krótszy niż jeden rok zobowiąże się do gromadzenia i utrzymywania na terenie swojego składowiska zapasów węgla w ilości co najmniej dwudziestodobowego przewidywanego zużycia,
b)
dwudziestodobowemu zużyciu, jeżeli węgiel jest dostarczany do przedsiębiorstwa energetycznego przy użyciu transportu kolejowego lub samochodowego, a odległość składowiska zapasów od kopalń, które dostarczają łącznie 70% przewidywanego zużycia węgla, nie jest większa niż 50 km,
c)
trzydziestodobowemu zużyciu - w przedsiębiorstwach energetycznych nie spełniających wymagań, o których mowa w lit. a) i b),
2)
dla węgla brunatnego - dwudziestodobowemu zużyciu, z uwzględnieniem zapasu węgla gromadzonego i utrzymywanego przez dostawcę na podstawie umowy sprzedaży zawartej na okres nie krótszy niż jeden rok z przedsiębiorstwem energetycznym; za zapas węgla u dostawcy może być uznany węgiel w złożu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, przygotowany do wydobycia i do dostarczenia do przedsiębiorstwa energetycznego,
3)
dla paliw ciekłych - dwudziestodobowemu zużyciu.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych zobowiązane są do utrzymania zapasów gazu ziemnego zapewniających utrzymanie ciągłości dostaw w ilości odpowiadającej dziewięćdziesięciodobowej wielkości sprzedaży gazu odbiorcom.
2.
Uzyskanie ilości zapasów gazu ziemnego, o których mowa w ust. 1, będzie następowało sukcesywnie w uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
3.
Ilość zapasów, o których mowa w ust. 1, ustala się na dzień 1 listopada każdego roku.
4.
Przedsiębiorstwa energetyczne, o których mowa w ust. 1, są zwolnione z gromadzenia zapasów gazu ziemnego, pod warunkiem zawarcia z przedsiębiorstwami zajmującymi się wydobywaniem lub magazynowaniem gazu ziemnego umowy o gromadzenie przez nie zapasów w ilości, o której mowa w ust. 1.
§  5.
Zużycie dobowe, o którym mowa w § 3 i 4 ust. 1, ustala się w następujący sposób:
1) 2
dla elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni w okresie:
a)
od dnia 1 listopada do dnia 31 marca - w ilości dobowego zużycia, przy mocy osiągalnej wynikającej z warunków technicznych, bez przeciążania urządzeń wytwórczych,
b)
od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października - w ilości średniodobowego zużycia z tego okresu w roku poprzednim,
2)
dla przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją lub wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych - w ilości 1/360 sprzedanego gazu w roku poprzednim.
§  6.
Zapasy paliw powinny być gromadzone w magazynach, składowiskach i zbiornikach w sposób zapewniający:
1)
bezpieczeństwo osób i składowania,
2)
ochronę środowiska,
3)
dostęp w ciągu całego roku.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwo energetyczne umożliwia przeprowadzenie kontroli zapasów w zakresie, o którym mowa w ust. 3, w tym dostęp do miejsc składowania zapasów.
2.
Kontrolę przeprowadza się na podstawie pisemnego upoważnienia, które powinno zawierać:
1)
oznaczenie osoby dokonującej kontroli,
2)
nazwę kontrolowanego przedsiębiorstwa energetycznego,
3)
zakres kontroli.
3.
Kontrola obejmuje badanie:
1)
ilości i zgodności stanu faktycznego ze stanem ewidencyjnym zapasów,
2)
kosztów poniesionych na tworzenie i utrzymanie zapasów,
3)
jakości paliw tworzących zapasy.
4.
Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół i przedstawia organom kontrolowanego przedsiębiorstwa energetycznego.
§  8.
Przedsiębiorstwa energetyczne, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają technicznych możliwości gromadzenia i utrzymywania zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1, zobowiązane są do spełnienia warunków, o których mowa w § 3 i 4, w okresie:
1)
1 roku - dla zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
10 lat - dla zapasów paliw, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2000 r. (Dz.U.00.100.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.
2 § 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 listopada 2000 r. (Dz.U.00.100.1079) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.53.332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wielkość, sposób gromadzenia oraz kontrola stanu zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub ciepła oraz wydobywaniem i dystrybucją paliw gazowych.
Data aktu: 10/04/1998
Data ogłoszenia: 28/04/1998
Data wejścia w życie: 29/07/1998