Szczegółowe zasady postępowania i właściwość organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin.

Na podstawie art. 37 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 r. Nr 10, poz. 36) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Właściwość wojskowych organów emerytalnych 1

§  1-2. 2
(uchylone).

Rozdział  2

Wszczęcie postępowania

§  3-10. 3
(uchylone).

Rozdział  3

Ustalanie prawa do świadczeń

§  11-23. 4
(uchylone).

Rozdział  4

Wypłata świadczeń pieniężnych

§  24-27. 5
(uchylone).

Rozdział  5 6

Zmniejszanie wypłaty emerytur i rent inwalidzkich oraz zawieszanie i zmniejszanie rent rodzinnych z tytułu osiąganych przychodów

§  28.
1.
Przy ustalaniu okoliczności powodujących zmniejszenie emerytury lub renty inwalidzkiej, określonych w art. 40 ustawy, uwzględnia się przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "działalnością".
2.
Za przychód osiągnięty uważa się przychód otrzymany lub postawiony do dyspozycji emeryta lub rencisty w danym roku kalendarzowym, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Przychód wypłacony z tytułu działalności wykonywanej przed miesiącem, od którego ustalono prawo do emerytury lub renty, zwanych dalej "świadczeniem", nie ma wpływu na zmniejszenie świadczenia.
4.
Przychody osiągnięte z dwóch lub więcej tytułów, o których mowa w ust. 1, sumuje się.
§  29.
Kwotę przekroczenia stanowi różnica między kwotą przychodu uzyskanego w miesiącu kalendarzowym a kwotą 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
§  30.
1.
Jeżeli z otrzymanego zawiadomienia, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy, wynika, iż osiągany przez emeryta lub rencistę przychód:
1)
nie powoduje zmniejszenia świadczenia - wojskowy organ emerytalny wypłaca świadczenie w pełnej przysługującej wysokości,
2)
powoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia - wojskowy organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia o kwotę przekroczenia,
3)
powoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę maksymalnego zmniejszenia - wojskowy organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia:
a)
o 24% kwoty bazowej, określonej w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - w przypadku emerytury i renty inwalidzkiej I grupy,
b)
o 18% kwoty bazowej, o której mowa w lit. a) - w przypadku renty inwalidzkiej II i III grupy;
4)
powoduje zmniejszenie świadczenia o 25% - wojskowy organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia o 25%.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 3 i 4 stosuje się odpowiednio w przypadku pobierania części świadczenia podlegającego zmniejszeniu wskutek zbiegu prawa do dwóch lub więcej świadczeń, określonych w art. 95 ust. 2 ustawy, o której mowa w § 14 ust. 4.
§  31.
1.
Zmniejszenia świadczenia, o którym mowa w § 30, dokonuje się od początku miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym uprawomocniła się decyzja o zmniejszeniu świadczenia.
2.
Zmniejszenie świadczenia, o którym mowa w ust. 1, trwa do końca miesiąca kalendarzowego, w którym zaistniały okoliczności powodujące ustanie zmniejszenia świadczenia lub zmianę wysokości tego zmniejszenia.
§  32.
Wojskowy organ emerytalny w terminie do końca marca każdego roku dokonuje rocznego rozliczenia wysokości wypłaconych w roku poprzednim świadczeń, opierając się na otrzymanych od zainteresowanego i właściwych podmiotów dokumentach potwierdzających wysokość przychodu uzyskanego w roku poprzednim.
§  32a.
1.
Wojskowy organ emerytalny, na podstawie posiadanych dokumentów, w sposób określony w § 32b lub 32c, ustala łączną kwotę przychodu ze wszystkich źródeł określonych w § 28 ust. 1, osiągniętego przez emeryta lub rencistę w poprzednim roku kalendarzowym, dokonuje rozliczenia rocznego świadczenia i ustala kwotę należnego świadczenia za rok poprzedni w sposób określony w § 32b lub 32d.
2.
Okres, z którego ustala się:
1)
łączną kwotę przychodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę,
2)
łączną kwotę maksymalnego zmniejszenia,
3)
kwoty graniczne przychodu

- ulega odpowiedniemu skróceniu w roku kalendarzowym, w którym powstało lub ustało prawo do świadczenia.

3.
W przypadku śmierci emeryta lub rencisty, wojskowy organ emerytalny dokonuje rozliczenia rocznego świadczenia na wniosek osób, o których mowa w § 22, złożony w trakcie roku kalendarzowego.
§  32b.
1.
Jeżeli łączna kwota przychodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w okresie poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczyła sumy kwot stanowiących 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym, wojskowy organ emerytalny:
1)
oblicza kwotę należnego świadczenia, którą stanowi suma kwot emerytury lub renty za rok poprzedni przed dokonaniem zmniejszeń i potrąceń,
2)
zwraca emerytowi lub renciście kwotę różnicy między należną a wypłaconą kwotą świadczenia, jeżeli obliczona kwota należnego świadczenia jest większa od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni.
2.
Jeżeli łączna kwota przychodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w okresie poprzedniego roku kalendarzowego przekroczyła sumę kwot stanowiących 70% i nie przekroczyła sumy kwot stanowiących 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym, wojskowy organ emerytalny, z uwzględnieniem § 32c:
1)
oblicza kwotę należnego świadczenia, którą stanowi suma kwot emerytury lub renty za rok poprzedni przed dokonaniem zmniejszeń lub potrąceń, pomniejszona o kwotę przekroczenia niższej kwoty granicznej nie większą niż łączna kwota maksymalnego zmniejszenia,
2)
zwraca emerytowi lub renciście kwotę różnicy między należną a wypłaconą kwotą świadczenia, jeżeli obliczona kwota świadczenia należnego jest większa od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni,
3)
ustala kwotę nienależnie pobranego świadczenia jako różnicę między wypłaconą a należną kwotą świadczeń, jeżeli obliczona kwota należnego świadczenia jest mniejsza od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconej za rok poprzedni.
3.
Jeżeli łączna kwota przychodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w okresie poprzedniego roku kalendarzowego przekroczyła sumy kwot stanowiących 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w poprzednim roku kalendarzowym, wojskowy organ emerytalny, z uwzględnieniem § 32c:
1)
oblicza kwotę należnego świadczenia, którą stanowi suma kwot emerytury lub renty za rok poprzedni przed dokonaniem zmniejszeń i potrąceń, pomniejszona o 25% wysokości świadczenia,
2)
zwraca emerytowi lub renciście kwotę różnicy między należną a wypłaconą kwotą świadczenia, jeżeli obliczona kwota świadczenia należnego jest większa od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni,
3)
ustala kwotę nienależnie pobranego świadczenia jako różnicę między wypłaconą a należną kwotą świadczenia, jeżeli obliczona kwota należnego świadczenia jest mniejsza od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni.
§  32c.
Emeryt lub rencista może złożyć do wojskowego organu emerytalnego wniosek o dodatkowe rozliczenie miesięczne wypłaconych w poprzednim roku kalendarzowym świadczeń w związku z osiąganym w tym okresie przychodem. W takim przypadku wojskowy organ emerytalny:
1)
porównuje miesięczne kwoty osiągniętego przychodu z miesięcznymi kwotami stanowiącymi 70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującymi w miesiącu, w którym emeryt lub rencista osiągnął przychód, i oblicza kwoty należnego świadczenia odrębnie dla każdego miesiąca; przepisy § 32b ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 1 stosuje się odpowiednio,
2)
sumuje osobno miesięczne kwoty należnego i miesięczne kwoty wypłaconego świadczenia w roku poprzednim,
3)
zwraca emerytowi lub renciście kwotę różnicy między należną a wypłaconą kwotą świadczenia, jeżeli obliczona suma kwot świadczenia należnego jest większa od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni,
4)
ustala kwotę nienależnie pobranego świadczenia jako różnicę między wypłaconą a należną kwotą świadczenia, jeżeli obliczona suma kwot należnego świadczenia jest mniejsza od sumy kwot emerytury lub renty wypłaconych za rok poprzedni,
5)
porównuje kwoty wynikające z rozliczenia, o którym mowa w § 32b.
§  32d.
Renty rodzinne podlegają zawieszeniu i zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  33.
Postępowanie w sprawach o ustalenie i wypłatę świadczeń, o których mowa w rozporządzeniu, nie zakończone przed dniem jego wejścia w życie, prowadzi się nadal na podstawie przepisów tego rozporządzenia.
§  34.
Wypłata świadczeń, o których mowa w § 24 ust. 1, będzie dokonywana sukcesywnie z przesunięciem o jeden dzień od pierwszego dnia miesiąca po wejściu w życie rozporządzenia do końca 1995 r.
§  35.
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 stycznia 1973 r. w sprawie ustalania prawa do zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych i ich rodzin oraz wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia (Dz. U. Nr 3, poz. 24, z 1983 r. Nr 29, poz. 141 i z 1990 r. Nr 31, poz. 186).
§  36.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów § 28-32, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.

ZAŁĄCZNIK  7

SIEDZIBY ORAZ TERYTORIALNY ZASIĘG DZIAŁANIA WOJSKOWYCH ORGANÓW EMERYTALNYCH

Lp. Nazwa wojskowego organu emerytalnego Siedziba wojskowego organu emerytalnego Terytorialny zasiąg działania wojskowego organu emerytalnego
1 2 3 4
1 Wojskowe Biuro Białystok województwo: podlaskie
Emerytalne

Białystok

powiat: augustowski, białostocki, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, wysokomazowiecki i zambrowski
miasto: Białystok, Łomża i Suwałki
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: ełcki, giżycki, gołdapski, olecki, piski i węgorzewski
2 Wojskowe Biuro Bydgoszcz województwo: kujawsko-pomorskie
Emerytalne

Bydgoszcz

powiat: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, toruński, tucholski, wąbrzeski, włocławski i żniński
miasto: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek
województwo: pomorskie
powiat: chojnicki
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: nowomiejski
województwo: wielkopolskie
powiat: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski i złotowski
województwo: zachodniopomorskie
powiat: wałecki
3 Wojskowe Biuro Gdańsk województwo: pomorskie
Emerytalne

Gdańsk

powiat: bytowski, człuchowski, gdański, kartuski, kościerski, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski i wejherowski
miasto: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot
4 Wojskowe Biuro Katowice województwo: łódzkie
Emerytalne powiat: pajęczański
Katowice województwo: małopolskie
powiat: chrzanowski i olkuski
województwo: opolskie
powiat: brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, opolski, prudnicki i strzelecki
miasto: Opole
województwo: śląskie
powiat: będziński, częstochowski, gliwicki, kłobucki, lubliniecki, mikołowski, myszkowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, tarnogórski, tyski, wodzisławski i zawierciański
miasto: Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie -Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochowice, Tychy, Zabrze i Żory
5 Wojskowe Biuro Kielce województwo: łódzkie
Emerytalne

Kielce

powiat: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański i tomaszowski
miasto: Piotrków Trybunalski
województwo: małopolskie
powiat: miechowski
województwo: mazowieckie
powiat: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński
miasto: Radom
województwo: świętokrzyskie
powiat: buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, konecki, ostrowiecki, pińczowski, skarżyski, starachowicki i włoszczowski
miasto: Kielce
6 Wojskowe Biuro Kraków województwo: małopolskie
Emerytalne

Kraków

powiat: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, myśleniecki, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki i wielicki

miasto: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów

województwo: podkarpackie
powiat: dębicki
województwo: śląskie
powiat: bielski, cieszyński i żywiecki
miasto: Bielsko-Biała
7 Wojskowe Biuro Lublin województwo: lubelskie
Emerytalne

Lublin

powiat: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, krasnystawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski i zamojski
miasto: Chełm, Lublin i Zamość
8 Wojskowe Biuro Łódź województwo: łódzkie
Emerytalne

Łódź

powiat: brzeziński, kutnowski, łęczycki, łódzki wschodni, pabianicki i zgierski

miasto: Łódź

województwo: mazowieckie
powiat: gostyniński, płocki i sierpiecki

miasto: Płock

województwo: wielkopolskie
powiat: kolski, koniński, słupecki i turecki

miasto: Konin

9 Wojskowe Biuro Olsztyn województwo: pomorskie
Emerytalne

Olsztyn

powiat: kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: bartoszycki, braniewski, elbląski, iławski, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, olsztyński, ostródzki i szczycieński
miasto: Elbląg i Olsztyn
10 Wojskowe Biuro Poznań województwo: łódzkie
Emerytalne

Poznań

powiat: łaski, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski
województwo: wielkopolskie
powiat: gnieźnieński, grodziski, jarociński, kaliski, kępiński, kościański, krotoszyński, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, poznański, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki i wrzesiński
miasto: Kalisz i Poznań
11 Wojskowe Biuro Rzeszów województwo: lubelskie
Emerytalne powiat: janowski
Rzeszów województwo: podkarpackie
powiat: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski i tarnobrzeski
miasto: Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg
województwo: świętokrzyskie
powiat: opatowski, sandomierski i staszowski
12 Wojskowe Biuro Siedlce województwo: lubelskie
Emerytalne

Siedlce

powiat: bialski, łukowski, parczewski i radzyński
miasto: Biała Podlaska
województwo: mazowieckie
powiat: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, siedlecki, sokołowski, węgrowski i wyszkowski
miasto: Ostrołęka i Siedlce
13 Wojskowe Biuro Szczecin województwo: zachodniopomorskie
Emerytalne

Szczecin

powiat: białogardzki, drawski, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, kołobrzeski, koszaliński, łobezki, policki, pyrzycki, sławieński, stargardzki, szczecinecki i świdwiński
miasto: Koszalin, Szczecin i Świnoujście
14 Wojskowe Biuro Warszawa województwo: łódzkie
Emerytalne powiat: łowicki, rawski i skierniewicki
Warszawa miasto: Skierniewice
województwo: mazowieckie
powiat: ciechanowski, grodziski, legionowski, mławski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, pułtuski, sochaczewski, warszawski, warszawski zachodni, wołomiński, żuromiński i żyrardowski
województwo: warmińsko-mazurskie
powiat: działdowski
15 Wojskowe Biuro Wrocław województwo: dolnośląskie
Emerytalne

Wrocław

powiat: dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, kłodzki, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wałbrzyski, wołowski, wrocławski, ząbkowicki i złotoryjski
miasto: Legnica, Wałbrzych i Wrocław
województwo: wielkopolskie
powiat: leszczyński, rawicki i gostyński
miasto: Leszno
16 Wojskowe Biuro Zielona Góra województwo: dolnośląskie
Emerytalne

Zielona Góra

powiat: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki i zgorzelecki

miasto: Jelenia Góra

województwo: lubuskie
powiat: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki, nowosolski, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński, świebodziński, wschowski, zielonogórski, żagański i żarski
miasto: Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra
województwo: wielkopolskie
powiat: wolsztyński
województwo: zachodniopomorskie
powiat: choszczeński i myśliborski
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 października 2002 r. (Dz.U.02.188.1581) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2002 r.
2 § 1-2 uchylone przez § 30 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin (Dz.U.04.67.618) z dniem 5 maja 2004 r.
3 § 3-10 uchylone przez § 30 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin (Dz.U.04.67.618) z dniem 5 maja 2004 r.
4 § 11-23 uchylone przez § 30 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin (Dz.U.04.67.618) z dniem 5 maja 2004 r.
5 § 24-27 uchylone przez § 30 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2004 r. w sprawie trybu postępowania i właściwości organów w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych oraz uprawnionych członków ich rodzin (Dz.U.04.67.618) z dniem 5 maja 2004 r.
6 Rozdział 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 29 października 2002 r. (Dz.U.02.188.1581) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2002 r.
7 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 29 października 2002 r. (Dz.U.02.188.1581) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024