Aplikacja notarialna.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 kwietnia 1991 r.
w sprawie aplikacji notarialnej.

Na podstawie art. 75 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 22, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Aplikant odbywa aplikację u notariusza, z którym zawarł umowę o pracę, a w wypadku zatrudnienia przez radę izby - u notariusza wyznaczonego przez tę radę.
2.
Rada izby notarialnej wyznacza dla zatrudnionego przez radę aplikanta notariusza wyróżniającego się wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami dydaktycznymi.
§  2.
Notariusz zatrudniający aplikanta, jak również notariusz, o którym mowa w § 1 ust.2, kieruje przez cały okres aplikacji szkoleniem aplikanta, zapoznaje go z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków notariusza i współdziałania w tym zakresie z innymi osobami szkolącymi aplikanta.
§  3.
1.
Rada izby notarialnej ustala program zajęć i ich formę oraz zapewnia zespół wykładowców.
2.
Wykładowcami mogą być notariusze, sędziowie, a także inne osoby, które mają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne.
3.
Rada izby notarialnej przedstawia walnemu zgromadzeniu notariuszy izby notarialnej projekt rocznego preliminarza wydatków przeznaczonych na organizację i prowadzenie aplikacji.
§  4.
Rady izb notarialnych mogą zawierać porozumienia w sprawie wspólnego prowadzenia szkolenia aplikantów oraz wspólnego przeprowadzania egzaminu notarialnego.
§  5.
1.
Aplikant przez okres 6 miesięcy odbywa aplikację w wyznaczonym przez prezesa sądu apelacyjnego (bądź wojewódzkiego) sądzie rejonowym, w którym prowadzone są księgi wieczyste oraz sprawy rejestrowe.
2.
W czasie praktyki w sądzie, o którym mowa w ust.1 aplikant zapoznaje się z czynnościami należącymi do zakresu obowiązków sędziego i pod jego kierunkiem wykonuje projekty rozstrzygnięć w poszczególnych sprawach. Sędzia ten przedstawia pisemną opinię o przebiegu praktyki aplikanta pod jego kierunkiem.
§  6.
Na podstawie opinii osób szkolących aplikanta oraz własnych spostrzeżeń notariusz kierujący szkoleniem aplikanta sporządza przed egzaminem notarialnym opinię o aplikancie. Opinię tę dołącza się do akt osobowych aplikanta, prowadzonych przez radę izby notarialnej.
§  7.
1.
Aplikanci składają jeden raz w okresie aplikacji notarialnej kolokwium z tych dziedzin prawa, z których prowadzone jest szkolenie.
2.
Termin kolokwium ustala rada izby notarialnej.
3.
Kolokwium poprawkowe przeprowadza się najpóźniej do dnia 30 września danego roku.
4.
Kolokwium przeprowadza komisja powołana przez radę izby notarialnej, składająca się z przewodniczącego, którym jest prezes lub wiceprezes rady izby notarialnej, oraz dwóch członków będących notariuszami.
5.
Do kolokwium mają odpowiednio zastosowanie przepisy § 11, 12, 13, 16, 17 i 18 ust. 2.
6.
Niezłożenie kolokwium powoduje niedopuszczenie do egzaminu notarialnego.
§  8.
Aplikantowi przysługuje jednomiesięczny urlop szkoleniowy w okresie poprzedzającym egzamin notarialny.
§  9.
Do okresu aplikacji notarialnej nie zalicza się nieobecności aplikanta w pracy trwającej dłużej niż 30 dni w ciągu roku, bez względu na przyczynę nieobecności. Nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego i szkoleniowego.
§  10.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek rady izby notarialnej, wyznacza termin egzaminu notarialnego, o czym zawiadamia członków komisji.
§  11.
O terminie i miejscu egzaminu rada izby notarialnej co najmniej miesiąc wcześniej zawiadamia aplikantów dopuszczonych do egzaminu.
§  12.
Notariusz, w którego kancelarii pracował aplikant, nie może brać udziału w egzaminowaniu ani też dokonywać oceny jego pracy pisemnej.
§  13.
1.
Egzamin notarialny jest pisemny i ustny.
2.
Egzamin pisemny polega na opracowaniu projektu aktu notarialnego lub innego dokumentu.
§  14.
1.
Oceny prac pisemnych dokonują oddzielnie dwaj członkowie komisji egzaminacyjnej, z których każdy wystawia na piśmie swoją umotywowaną ocenę pracy i przekazuje przewodniczącemu komisji. W razie rozbieżności ocen, ostateczną ocenę pracy pisemnej ustala komisja egzaminacyjna.
2.
Otrzymanie przez aplikanta oceny niedostatecznej z pracy pisemnej powoduje niedopuszczenie go do egzaminu ustnego.
§  15.
Przerwa między egzaminem pisemnym a egzaminem ustnym nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie.
§  16.
Egzamin ustny obejmuje sprawdzian z wiadomości ogólnych aplikanta oraz sprawdzenie umiejętności stosowania przez niego przepisów prawa występujących w praktyce notarialnej, a także ze znajomości innych dziedzin wiedzy objętych programem aplikacji notarialnej.
§  17.
1.
Ogólną ocenę wyniku egzaminu pisemnego i ustnego określa się łącznym stopniem: bardzo dobry z wyróżnieniem, bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny.
2.
Komisja egzaminacyjna podejmuje ocenę większością głosów, a w razie równości - decyduje głos przewodniczącego.
3.
Z przebiegu i wyniku egzaminu notarialnego sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej i przewodniczący.
§  18.
1.
W razie niedostatecznego wyniku egzaminu notarialnego następny termin egzaminu wyznacza się po upływie trzech miesięcy.
2.
Nie usprawiedliwione odstąpienie aplikanta od egzaminu notarialnego lub odstąpienie od tego egzaminu w czasie jego trwania jest jednoznaczne ze złożeniem egzaminu z wynikiem niedostatecznym.
3.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu może on być powtórzony tylko jeden raz.
§  19.
1.
Przewodniczący i członkowie komisji egzaminacyjnej za przeprowadzenie egzaminu notarialnego otrzymują z tytułu egzaminowania każdego aplikanta wynagrodzenie w wysokości 1/400 miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego sędziego sądu apelacyjnego.
2.
Wynagrodzenie w tej samej wysokości otrzymuje również członek komisji egzaminacyjnej za ocenę jednej pracy pisemnej.
3.
Wynagrodzenie członków komisji przeprowadzającej kolokwium wynosi 50% wynagrodzenia określonego w ust. 1 i 2.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024