Francja-Polska. Protokół dodatkowy do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją. Paryż.1936.07.18.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 4 grudnia 1936 r.
w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie niektórych postanowień protokołu dodatkowego do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
(1)
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia protokołu dodatkowego do prowizorycznego układu handlowego z dnia 18 lipca 1936 r. między Polską i Francją, z wyjątkiem:
a)
poz. 9 francuskiej taryfy celnej (tryki, owce i skopy), wymienionej w części I-A-1 powyższego protokołu oraz
b)
z poz. 49 polskiej taryfy celnej (szparagi w okresie od 1 lutego do 31 marca) i poz. 282 polskiej taryfy celnej (wina musujące - szampan), wymienionych w części II tegoż protokołu.
(2)
Tekst wspomnianego protokołu dodatkowego zawarty jest w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Przekład.

PROTOKÓŁ

dodatkowy do prowizorycznego układu handlowego z 18 lipca 1936 r. pomiędzy Polską i Francją.

Wysokie Umawiające się Strony pragnąc w miarę wszelkich możliwości rozwijać wymianę artykułów rolnych pomiędzy obu krajami, zgodziły się na następujące postanowienia, mające być uzupełnieniem tymczasowego układu handlowego podpisanego 18 lipca 1936 r.

I.

A-1) Z zastrzeżeniem przyjęcia przez Parlament, stawki francuskiej taryfy celnej zostają zmienione jak następuje:
Pozycja taryfy celnej Wyszczególnienie towaru Jednostka Cło UWAGI
9 Tryki, owce i skopy 100 kg żywej wagi bez zmiany (I) (I) Cło zniżone na 125 fr. fr. za 100 kg żywej wagi, w ramach kontyngentu ustalonego w drodze zarządzenia ministerialnego, dla młodych skopów i owiec, ważących ponad 30 kg, pochodzących ze skrzyżowania w pierwszej generacji rozpłodników wpisanych do jednej z francuskich ksiąg owiec zarodowych. Dopuszczenie do korzystania z tego cła jest uwarunkowane uzyskaniem specjalnego pozwolenia wydanego przez francuskie Ministerstwo Rolnictwa na podstawie zaświadczeń odpowiedniej organizacji.
83 Ziemniaki świeże 100 kg brutto bez zmiany (I) (I) Cło zniżone o 50% na sadzeniaki przeznaczone do otrzymania ziemniaków do użytku fabryk mąki ziemniaczanej. Dopuszczenie do korzystania z tego cła jest uwarunkowane uzyskaniem specjalnego pozwolenia wydanego przez Ministerstwo Rolnictwa po zaopatrzeniu kontraktów zawartych pomiędzy zagranicznymi eksporterami a francuskimi importerami w wizę odpowiedniej organizacji.
2)
Organizacją upoważnioną do wystawiania zaświadczeń wspomnianych w powyższych uwagach będzie Izba Rolnicza Francusko-Polska.

B-W chwili wprowadzenia w życie zniżek celnych wyszczególnionych w paragrafie A Rząd Francuski zmieni opłatę licencyjną obciążającą importerów jaj w skorupkach, w sposób następujący:

Pozycja taryfy celnej Wyszczególnienie towaru Jednostka Opłata licencyjna UWAGI
34 A Jaja w skorupkach świeże lub konserwowane w chłodzie lub każdy inny dozwolony sposób, o wadze sztuki Jaja mieszane z jednej i drugiej kategorii uiszczają opłatę w wysokości 95 fr. od
poniżej 55 gr 100 kg brutto nic całej wagi.
55 gr i więcej " 95.-

II.

Produkty pochodzące i przychodzące z francuskiego terytorium celnego poniżej wyszczególnione będą korzystały przy ich przywozie do polskiego obszaru celnego z następujących procentowych zniżek celnych:
Pozycja polskiej taryfy celnej WYSZCZEGÓLNIENIE TOWARU Zniżka celna w procentach
z 49 Karczochy 80
z 49 Szparagi (w czasie od 1 lutego do 31 marca) 50
87 Kwiaty również gałązki z owocami lub kwiatami - cięte:
p. 1. świeże, sprowadzane w okresie:
a) od 1 grudnia do końca lutego 55
b) od 1 marca do 30 listopada 55
p. 2. suche, farbowane lub inaczej preparowane 55
88 Bukiety, wieńce i inne wyroby:
p. 1. z naturalnych kwiatów i liści 55
p. 2. z innych materiałów objętych poz. 86 i 87 55
128 z p. 4. Sery twarde inne, sery miękkie bez twardej powłoki:
a) Roquefort 87
b) Brie, Camembert, Pont I'Evêque, Port Salut 87
Uwaga: Wyżej wymienione cła konwencyjne będą stosowane do serów posiadających cechy zewnętrzne i określony skład w powołaniu na art. 13 ustawy francuskiej z 2 lipca 1935 i zaopatrzonych w zaświadczenie stwierdzające wyrób francuski. Dokument ten, wystawiony przez Fédération Nationale de l'Industrie fromagére, ulica Rivoli 136 w Paryżu, winien zawierać wzmiankę o miejscu produkcji we Francji. Winien on być wizowany przez właściwy konsulat Rzeczypospolitej Polskiej i służyć będzie równocześnie jako świadectwo pochodzenia.
205 Oliwa (olej oliwkowy):
p. 2. inny w naczyniach:
a) powyżej 2 kg 85
b) 2 kg i mniej - z bezpośrednim opakowaniem 85
280 Wina winogronowe nie musujące:
p. I) o mocy 16° alkoholu i mniej:
c) w innych naczyniach 90
282 Wina musujące:
I) Szampan 96,5

III.

Dewizy pochodzące z przywozu do Francji, po wejściu w życie niniejszego protokołu, artykułów wspomnianych w paragrafie I, będą przydzielane jeżeli dokonywana sprzedaż przewyższać będzie tę z odpowiedniego okresu 1935 r., w wysokości 80% na zapłatę za przywóz do Polski francuskich artykułów rolnych w ilościach dopuszczonych do przywozu do Polski. Różnica 20% będzie użyta na rozrachunki finansowe Polski w stosunku do Francji.

Wartości obrotów dokonanych w ramach postanowień niniejszego protokołu, wykazane w statystykach przywozu francuskiej i polskiej, będą musiały być korygowane według zasad ustalonych w układzie płatniczym podpisanym w dniu dzisiejszym.

IV.

Niniejszy protokół będzie ratyfikowany. Wejdzie on w życie następnego dnia po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych. Następnie będzie podzielał los prowizorycznego układu handlowego podpisanego w dniu dzisiejszym.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, należycie do tego upoważnieni podpisali niniejszy układ.

Sporządzono w Paryżu, dnia 18 lipca 1936 r. w dwóch egzemplarzach.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024