ZSRR-Polska. Protokół dodatkowy do konwecji z dnia 19 czerwca 1933 r. o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych. Moskwa.1933.07.09.

PROTOKÓŁ DODATKOWY
do konwencji między Rzeczapospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad z dnia 19 czerwca 1933 r. o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisany w Moskwie dnia 9 lipca 1933 r.

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dnia 5 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 211).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dziewiątym lipca tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku podpisany został w Moskwie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Rad Protokół Dodatkowy do Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad z dnia 19 czerwca 1933 roku o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych.

Protokół ten brzmi jak następuje:

PROTOKÓŁ.

Niżej podpisani:

Juljusz ŁUKASIEWICZ, Poseł Nadzwyczajny i Minister Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, i

Borys STOMONIAKOW, Członek Kolegjum Komisarjatu Ludowego Spraw Zagranicznych Związku Socjalistycznych Republik Rad,

upełnomocnieni przez swe odnośne rządy, zgodzili się na to, co następuje:

1.

Przedsiębiorstwa państwowe, spółki, towarzystwa i obywatele zarówno Rzeczypospolitej Polskiej jak Związku Socjalistycznych Republik Rad mają prawo wykonywania spławu materjałów drzewnych w czasie wysokich wód na kanale, wzdłuż którego, pomiędzy słupami granicznemi 1140 a 1153, biegnie granica państwowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad.

2.

Polskie przedsiębiorstwa państwowe, spółki i towarzystwa oraz obywatele polscy mają również prawo wykonywania spławu materjałów drzewnych w czasie wysokich wód na części kanału, wymienionego w punkcie 1 niniejszego Protokółu, przechodzącej przez terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad między słupami granicznemi 1139 i 1140.

3.

Warunki i tryb spławu materjałów drzewnych na kanale, wymienionym w punkcie 1 niniejszego Protokółu, będą regulowane przez postanowienia Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisanej w Warszawie 19 czerwca 1933 r.

Warunki i tryb spławu na części kanału, wymienionej w punkcie 2 niniejszego Protokółu, będą ustalone na mocy porozumienia pomiędzy odnośnymi Przedstawicielami do spraw granicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Socjalistycznych Republik Rad, wymienionymi w art. 1 Konwencji pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o trybie badania i rozstrzygania zatargów i incydentów granicznych, podpisanej w Moskwie 3 czerwca 1933 r.

4.

Protokół mniejszy wejdzie w życie jednocześnie z wejściem w życie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Związkiem Socjalistycznych Republik Rad o spławie materjałów drzewnych na rzekach granicznych, podpisanej w Warszawie 19 czerwca 1933 r. i będzie pozostawał w mocy w ciągu ważności wymienionej Konwencji.

5.

Protokół mniejszy sporządzony został w dwóch oryginałach, każdy w języku polskim i rosyjskim, przyczem oba teksty są jednakowo miarodajne.

Protokół niniejszy podpisany został w Moskwie dnia 9 lipca 1933 roku.

(-) J. Łukasiewicz (-) E. Cmoмоняков

Zaznajomiwszy się z powyższym Protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024