Częściowa zmiana rozporządzenia z dnia 8 czerwca 1920 r. o organizacji Zarządu rzek żeglownych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROBÓT PUBLICZNYCH
z dnia 21 czerwca 1921 r.
w przedmiocie częściowej zmiany rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 8 czerwca 1920 r. o organizacji Zarządu rzek żeglownych. *

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1919 r. o organizacji i zakresie działania Ministerstwa Robót Publicznych (Dz. Pr. № 39 poz. 283) zarządzam w porozumieniu z Ministrem b. Dzielnicy Pruskiej co następuje:
§  1.
Art. 2 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z dnia 8 czerwca 1920 r. (Dz. Ust. № 50 poz. 308) uzupełnia się przez dodanie po punkcie 2 punktu 3 następującej treści:

"3) Zarząd i konserwacja istniejących już obwałowań na rzekach, wymienionych w art. 3 niniejszego rozporządzenia - względnie nadzór, o ile zarząd i konserwacje wykonują istniejące już spółki wodne i związki wałowe; projektowanie i budowa nowych wałów w dolinach tych rzek względnie zatwierdzanie projektów i nadzór, o ile roboty te wykonywać będą. spółki wodne i związki wałowe.

Roboty meijoracyjne w dolinie rzek obwałowanych tudzież konserwacja i zarząd wykonanych już budowli meljoracyjnych pozostaje nadal w zarządzie Okręgowych Dyrekcji Robót Publicznych przy współdziałaniu odnośnych spółek wodnych i związków wałowych".

§  2.
Art. 3 i 4 wymienionego w § i rozporządzenia otrzymują następujące brzmienie:

"Art. 3. Działalność Generalnej Dyrekcji regulacji rzek żeglownych obejmuje następujące przestrzenie rzek:

a) Wisłę od zbiegu Małej Wisły i Przemszy w całej długości znajdującej się w administracji Państwa Polskiego;

b) dopływy Wisły:

1) Przemszę od zbiegu Białej i Czarnej Przemszy pod Niwką do jej ujścia do Wisły;

2) Dunajec od mostu drogowego w Zgłobicach do ujścia do Wisły;

3) Nidę od połączenia z Czarną Nidą do jej ujścia do Wisły;

4) San od ujścia Wiaru do ujścia do Wisły;

5) Wieprz od ujścia Bystrzycy do ujścia do Wisły;

6) Pilicę od połączenia z Wolborką pod Tomaszowem do jej ujścia do Wisły;

7) Bug od ujścia Raty do połączenia z Narwią i Bug-Narew do jego ujścia do Wisły;

8) Narew do ujścia Supraśli do połączenia z Bugiem;

9) Biebrzę od połączenia z kanałem Augustowskim do ujścia do Narwi;

c) następujące rzeki na obszarze województw nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego oraz powiatów białowieskiego, grodzieńskiego i wołkowyskiego województwa białostockiego:

1) Muchawiec od jego ujścia do Bugu do połączenia z kanałem Królewskim;

2) Pinę od śluzy końcowej na kanale Królewskim w Pińsku aż do ujścia do Jasiołdy;

3) Jasiołdę od jej ujścia do Prypeci aż do połączenia z kanałem Ogińskiego;

4) Prypeć od ujścia rzeki turyi aż do granicy Państwa przy ujściu Słuczy;

5) dolny bieg Stochodu od ujścia rzeki Hrywki do ujścia do Prypeci;

6) dolny bieg Styru od mostu kolei żelaznej z Kowla do Sarn aż do jego ujścia do Prypeci;

7) dolny bieg Horynia od mostu kolei żelaznej pod Rudnią do jego ujścia do Prypeci;

8) Szczarę od połączenia z kanałem Ogińskiego do ujścia do Niemna;

9) Miemen od ujścia Szczary aż do granicy Państwa z Litwą;

d) kanały żeglowne:

1) Augustowski od śluzy w Dębowem na połączeniu z Biebrzą wraz ze skanalizowaną częścią Czarnej Hańczy i kanałem od tej rzeki do Niemna pod Niemnowem;

2) Królewski między Muchawcem a Piną pod Phiskiem;

3) Ogińskiego między Jasiołdą a Szczarą".

Rzeki wymienione w punktach 2), 3) i 4) uchylonego artykułu 3 rozporządzenia Ministra Robót Publicznych z 8 czerwca 1920 r. (Dz. Ust. № 50 poz. 308) a mianowicie: Dunajec powyżej Zgłobic, Wisłoka, tudzież San powyżej Wiaru przechodzą pod zarząd właściwych Okręgowych Dyrekcji Robót Publicznych.

"Art. 4. Otrzymanie drogi żeglownej, opracowywanie szczegółowych projektów uregulowania rzek wymienionych w § 3 niniejszego rozporządzenia, tudzież ich ewentualnego systematycznego obwałowania, wykonanie odnośnych robót i konserwacja wykonanych już budowli regulacyjnych i obwałowań, oraz inspekcję żeglugi i spławu na tych rzekach i kanałach żeglownych, wreszcie służbę hydrograficzną i w ogólności całą administrację wodną obejmują cztery dyrekcje okręgowe regulacji rzek żeglownych a mianowicie:

1) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Krakowie obejmuje górny odcinek Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Kamiennej, następnie Przemszę, Dunajec, San i Nidę na odcinkach podanych w § 3 lit b, poz. 1, 2, 3 i 4 niniejszego, rozporządzenia;

2) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Warszawie obejmuje środkowy odcinek Wisły do ujścia Skrwy północnej, tudzież Wieprz i Pilicę w granicach określonych w § 3 lit. b poz. 5 i 6 niniejszego rozporządzenia, wreszcie Bug Narew od połączenia się Bugu z Narwią, aż do ujścia do Wisły;

3) dyrekcja okręgu regulacji rzek żeglownych w Toruniu obejmuje dolny odcinek Wisły od ujścia Skrwy północnej;

4) dyrekcja dróg wodnych w Brześciu nad Bugiem obejmuje Bug, Narew, Biebrzę w granicach określonych w § 3 lit. b poz. 7, 8 i 9, dalej rzeki określone w § 3 lit. c poz. 1 do 9, wreszcie kanały żeglowne określone w § 3 lit. d poz. 1 - 3 niniejszego rozporządzenia".

§  3.
Aż do dalszego zarządzenia będą czynne następujące zarządy rzek:
1)
W okręgu Dyrekcji Krakowskiej:
a)
zarząd Wisły w Krakowie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Przemszy do ujścia Raby, tudzież Przemszę;
b)
zarząd Wisły w Szczucinie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Raby do ujścia Wisłoki, Dunajec dolny od Zgłobic do ujścia i Nidę,'
c)
zarząd Wisły w Sandomierzu, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Wisłoki do ujścia Kamiennej i dolny odcinek Sanu od ujścia Bukowy do ujścia do Wisły;
d)
zarząd Sanu w Jarosławiu, który obejmie odcinek Sanu od ujścia Wiaru do ujścia Bukowej.
2)
W okręgu Dyrekcji Warszawskiej:
a)
zarząd Wisły w Puławach, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Kamiennej do ujścia Pilicy, Wieprz od ujścia Bystrzycy do ujścia do Wisły i Pilice, od ujścia Wolborki pod Tomaszowem do ujścia do Wisły;
b)
zarząd Wisły w Warszawie, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Pilicy do ujścia Bug - Narwi i Bug - Narew od ujścia w górę, aż do połączenia się Bugu z Narwią.
c)
zarząd Wisły w Płocku, który obejmie odcinek Wisły od ujścia Bug-Narwi do ujścia Skrwy północnej.
3)
W okręgu Dyrekcji Toruńskiej: ilość zarządów ustaloną będzie w porozumieniu z Ministerstwem b. Dzielnicy Pruskiej.
4)
W okręgu Dyrekcji dróg' wodnych w Brześciu n/B.
a)
zarząd Narwi w Pułtusku, który .obejmie odcinek Narwi od ujścia Supraśli do połączenia Narwi z Bugiem;
b)
zarząd kanału Augustowskiego w Augustowie, który obejmie wymieniony kanał od śluzy w Dębowie aż do śluzy w Niemnowie nad Niemnem, oraz Biebrzę od śluzy w Dębowie do ujścia do Narwi;
c)
zarząd Bugu w Wyszkowie, który obejmie odcinek Bugu od ujścia Muchawca pod Brześciem n/B.
d)
zarząd Bugu w Dorohujsku, który obejmie Bug od ujścia Muchawca do ujścia Raty;
e)
zarząd dróg Wodnych w Brześciu n/B., który obejmie resztę rzek i kanałów, do terytorialnego zakresu działania Dyrekcji dróg wodnych w Brześciu należących, aż do czasu zorganizowania zarządów w Pińsku, Grodnie i Dziśnie.
§  4.
Wobec uwidocznionego w § 3 podziału rzek ulegną likwidacji: Dyrekcja 11 okręgu regulacji rzek żeglownych w Warszawie, tudzież dotychczasowe kierownictwa, oraz zarządy rzek w Tarnobrzegu, Tarnowie, Nisku i w Przemyślu.
§  5.
Termin przejęcia poszczególnych agend oraz termin likwidacji poszczególnych urzędów wymienionych w § 4 oznaczy generalna dyrekcja w porozumieniu z dyrekcjami okręgowemi robót publicznych a co do zakresu działania Dyrekcji okręgowej w Toruniu w porozumieniu z Ministerstwem b. Dzielnicy Pruskiej.

Ostateczny termin przeprowadzenia reorganizacji będącej przedmiotem niniejszego rozporządzenia ustala się na dzień 31 grudnia 1921 r.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 września 1922 r. sprzeczne z rozporządzeniem z dnia 15 września 1922 r. o przeniesieniu dyrekcji dróg wodnych w Brześciu n/Bugiem do Wilna i przydzielenie jej zarzędu rzeki Wilji i jej spławnych dopływów położonych na obszarze Ziemi Wileńskiej (Dz.U.22.82.734) postanowienia tracą swą moc, zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024