Fundacja Rodzić po Ludzku, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Miasto Obywatelskie Lubartów, Fundacja Lege Pharmaciae oraz Fundacja Matecznik skierowały do prof. dr hab. med. Andrzeja Matyi, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej apel w sprawie dr Pawła Grzesiowskiego, wobec którego Rada ma wszcząć postępowanie z wniosku pełniącego obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego.

CzytajFundacja Helsińska: Nie ścigać medyków za wypowiedzi o walce z pandemią>>

Doktor Paweł Grzesiowski to lekarz i ekspert w zakresie profilaktyki zakażeń szpitalnych oraz szczepień ochronnych. Od 2020 roku jest również ekspertem Naczelnej Izby Lekarskiej ds. walki z COVID-19 i właśnie jako specjalista w tej dziedzinie wypowiadał się wielokrotnie w mediach, komentując posunięcia rządu w walce z pandemią i nie zawsze je pochwalając.

Krytyka władz będzie ukarana

Jak donoszą media, właśnie za tę krytykę, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego, Krzysztof Saczka, miał zawnioskować do Naczelnej Rady Lekarskiej o wyciągnięcie konsekwencji.

GIS domaga się ukarania lekarza za to, że, zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, informował obywateli na temat bieżącej sytuacji epidemicznej w Polsce.

Zdaniem Krzysztofa Saczka naganne było również wskazywanie błędów i niedociągnięć rządzących w walce z epidemią. W naszej ocenie te działania zasługują na nagrodę, nie naganę - czytamy w apelu.

Takie działania mogą wywoływać również efekt mrożący i przyczynić się tym samym do zamknięcia dyskusji merytorycznej - uważają przedstawiciele organizacji. Nie można pozwolić, by pracownicy ochrony zdrowia obawiali się wypowiadać publicznie, komentować proponowane rozwiązania, czy wręcz alarmować opinię publiczną w sytuacjach, które tego w ich opinii wymagają. W interesie społecznym jest, by w przestrzeni publicznej toczyła się dyskusja publiczna z udziałem niezależnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk medycznych - podkreślają aktywiści.

 

Dostęp do informacji o pandemii

Dostęp do informacji jest niezbywalnym prawem każdego obywatela, dr Grzesiowski informując i na bieżąco komentując, jako specjalista, aktualną sytuację, zapewnia nam dostęp do informacji, których często brakuje ze strony rządzących - twierdzą organizacje społeczne. - Dzięki tym informacjom debata publiczna na temat walki z pandemią może się opierać na faktach.

To właśnie debata publiczna przyczynia się do podniesienia jakości zarządzania politykami publicznymi. Tymczasem w Polsce wokół SARS-Cov-2 brakuje rzetelnej debaty publicznej. Politycy realizują swoje doraźne strategie, których jawność jest mocno ograniczona. Dlatego głos ekspertów, w tym lekarzy, ma ogromne znaczenie - podkreślają sygnatariusze apelu.