Także w przypadku pacjentów, których sprawy prowadzą ich przedstawiciele ustawowi, prawo dopuszcza możliwość odmowy wypisu ze szpitala

„Jeżeli przedstawiciel ustawowy żąda wypisania ze szpitala osoby, której stan zdrowia wymaga udzielania świadczeń w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, kierownik podmiotu leczniczego lub lekarz przez niego upoważniony, na przykład ordynator, może odmówić wypisania do czasu wydania w tej sprawie orzeczenia przez właściwy ze względu na siedzibę podmiotu leczniczego sąd opiekuńczy, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej” – czytamy w komentarzu. 

W takich przypadkach sąd opiekuńczy zawiadamiany jest niezwłocznie, a do czasu zajęcia przez sąd stanowiska nie dokonuje się wypisania pacjenta, chyba że w międzyczasie stan zdrowia pacjenta ulegnie zmianie w ten sposób, że nie wymaga on już leczenia w szpitalu, wówczas należy złożyć stosowny wniosek w sądzie w celu zamknięcia postępowania. 

W praktyce sprawa odmowy wypisu ze szpitala z uwagi na konieczność kontynuacji leczenia szpitalnego może także łączyć się z przypadkiem uzyskiwania zgody sądu opiekuńczego na zabieg operacyjny (art. 34 ust. 6 i 7 ustawy z  5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty). 

 



Ustawa o działalności leczniczej dopuszcza także sytuację, gdy wypis ze szpitala jest spowodowany rażącym naruszaniem przez pacjenta porządku lub przebiegu procesu udzielanie świadczeń zdrowotnych (kwestie te reguluje regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego – art. 24 ust. 1 pkt 6 u.dz.l.).

Według autorki komentarza regulacja prawna dokumentowania wypisu pacjenta ze szpitala jest wystarczająca, szczegółowa i nie budzi poważniejszych wątpliwości interpretacyjnych, dlatego najważniejsze jest jej stosowanie w praktyce. Uzupełnienia wymaga natomiast, według komentującej, ustawowa lista przesłanek uzasadniających wypisanie pacjenta ze szpitala. 

Nieuregulowana prawnie pozostaje bowiem kwestia konieczności dokonywania wypisu ze szpitala w przypadku, gdy pacjent wymaga dalszego leczenia w szpitalu, lecz wypis dokonywany jest w związku z oczekiwaniem na zabiegi planowe i wpisem pacjenta na listę oczekujących. Byłoby to trudne bowiem, gdyby pacjent oczekiwał czasami po kilka miesięcy na zabieg nadal przebywając w szpitalu. 

„Chodzi o te przypadki wskazanych medycznie interwencji na przykład operacji, które nie mają charakteru ratujących życie, a których wykonanie musi zostać odsunięte w czasie z uwagi na wyczerpanie limitów świadczeń przewidzianych w kontraktach z NFZ. Szpital powinien mieć w takim wypadku wyraźnie zagwarantowaną prawnie możliwość dokonania wypisu z takiego powodu bez ponoszenia ryzyka pociągnięcia do odpowiedzialności za zaniechanie leczenia” – podkreśla Tamara Zimna.
W komentarzu przedstawiono przesłanki dokonania wypisu pacjenta oraz zasady dokumentowania wypisu pacjenta z zakładu leczniczego podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w ramach stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych, między innymi ze szpitali.

Darmowy e-book z komentarze na temat wypisu pacjenta ze szpitala dostępny jest na stronie www.produkty.lex.pl >>>

O autorce
Zimna Tamara
- doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie ochrony zdrowia, prawie medycznym oraz prawie zamówień publicznych. Zajmuje się doradztwem dla podmiotów leczniczych i medycznych praktyk zawodowych. Przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta w Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie. Wykładowca na studiach podyplomowych w zakresie prawa medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.