Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka. W Polsce jest ponad 600 tysięcy honorowych krwiodawców. Zapotrzebowanie na krew i jej preparaty nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować życie. Osoby, które chcą nieść pomoc, mają możliwość oddania krwi w 23 Centrach Krwiodawstwa, w oddziałach terenowych rozmieszczonych na terenie całego kraju oraz podczas mobilnych akcji pobierania krwi.

Rozwój medycyny i dostęp do nowoczesnych procedur czy sposobów leczenia, sprawia, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Szczególnie dotyczy to transplantologii, onkologii i hematologii, a także chirurgii sercowo-naczyniowej. Ma ona także ogromne znaczenie w leczeniu m. in. chorych na hemofilię, po przeszczepach, z niedoborami odporności.

Dzięki krwi ofiarowanej przez krwiodawców wytwarzane są leki osoczopochodne (koncentraty czynników krzepnięcia, albuminy, immunoglobuliny), ratujące zdrowie i życie chorych. Od wielu lat trwają próby wytworzenia „sztucznej krwi”, niestety do tej pory naukowcom nie udało się jej wyprodukować.

Ministerstwo zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, szczególnie w wakacje, bo zapotrzebowanie na nią jest nadal duże, a wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop. 

 

Mniej osób oddaje krew - czytaj tutaj>>

 


Święto krwiodawstwa już w najbliższą sobotę w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 15 czerwca br., w godzinach 14-22, w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy, rzeszowski rynek wypełnią atrakcje związane z ogólnopolskim świętem krwiodawstwa, organizowanym w ramach „Trasy Czerwonej Nitki”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu krwiodawstwa, dowiedzieć się, dlaczego warto oddawać krew, komu ona ratuje życie, a także oddać krew w mobilnych punktach pobierania. Piknik uświetnią koncerty Lao Che i Baranovskiego. Na wszystkie zabawy dostępne tego dnia obowiązuje wstęp wolny.

W Rzeszowie odbędzie się kolejne ogólnopolskie wydarzenie promujące szlachetną ideę honorowego krwiodawstwa. Cel: edukować i zachęcać do dzielenia się krwią – jednym z najcenniejszych darów, jakie człowiek może ofiarować drugiej osobie. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz czwarty organizują piknik rodzinny przypominający o tym, jak ważne jest systematyczne oddawanie krwi i bezinteresowne ofiarowanie cząstki siebie dla ratowania drugiego człowieka.

 


- O krwiodawstwie należy mówić jak najwięcej i jak najczęściej. Wydarzenia organizowane w ramach „Trasy Czerwonej Nitki” mają na celu przybliżać tematykę krwiodawstwa i edukować społeczność krwiodawców w zakresie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Jestem szczególnie wdzięczny tysiącom, dla których niesienie pomocy stało się szlachetną misją i bezcenną wartością. Wierzę, że dla każdego z nas krwiodawcy są przykładem postawy pełnej empatii, szczodrości i bohaterstwa – podkreśla minister zdrowia, profesor Łukasz Szumowski.

Piknik „Trasa Czerwonej Nitki” w Rzeszowie to już czwarta edycja wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Łączy nas krew, która ratuje życie”. Jego najważniejszym punktem będzie wręczenie odznak „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenia są przyznawane dla najbardziej zaangażowanych dawców.