W przesłnym mediom komunikcie CBOS podaje, że w efekcie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej popularniejsze niż tradycyjne wizyty u lekarza stały się konsultacje telefoniczne. Z badania wynika, że ponad połowa respondentów przynajmniej raz skorzystała z telefonicznej porady lekarskiej (62 proc.). Natomiast co drugi ankietowany odbył osobistą wizytę u lekarza (49 proc.). 

Z badania wynika też, że od czasu wybuchu pandemii 72 proc. Polaków przynajmniej raz było na wizycie lekarskiej bądź skorzystało z telefonicznej porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, internisty lub specjalisty, niezależnie od tego, czy było to refundowane przez NFZ, czy też nie. Wyniki badania pokazały również, że 66 proc. zasięgnęło porady u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub było na wizycie u lekarza internisty. Mniej niż połowa Polaków (45 proc.) skorzystała z pomocy lekarza specjalisty. 39 proc. korzystało z obu wymienionych rodzajów opieki zdrowotnej.

Czytaj: Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni>>
 

Z sondażu wynika również, kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z konsultacji lekarskich (od czasu wybuchu pandemii robiło to odpowiednio 78 proc. kobiet i 65 proc. mężczyzn). Korzystanie z porad lekarskich było również najbardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem (77 proc.), najmniej – wśród tych z wykształceniem podstawowym (68 proc.).