Jak poinformowano, szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie zero), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe (w każdym województwie), należące m.in. do sieci szpitali podstawowego szpitalnego zabezpieczenia.

Wykaz placówek dostępny jest na https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych>>

Resort zdrowia zaznacza, że część szpitali zadeklarowało zaszczepienie tylko swojego personelu. Te szpitale nie są ujęte jako szpitale węzłowe. W szpitalach węzłowych zostanie bowiem zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek.

Czytaj: 8319 zespołów zgłosiło się do programu szczepień. Ile placówek, rząd nie podał>>
 

Z informacji resortu wynika, że do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.

-Najważniejszą grupą szczepień są medycy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek to oznacza możliwość zaszczepiania "grupy zerowej" - prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - powiedział w poniedziałek szef MZ Adam Niedzielski.

Jak oszacował dotyczyć to będzie około miliona osób, które pracują w służbie zdrowia. - Nie są to tylko zawody medyczne, ale też np. pracownicy administracyjni w szpitalach czy przychodniach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił minister