Za przyjęciem nowelizacji głosowało 443 posłów, 2 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm przyjął poprawkę do projektu noweli zgłoszoną przez posłów PiS. Zgodnie z nią możliwe będzie organizowanie punktów szczepień i wykonywanie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach, uproszony zostanie też system rejestracji na szczepienia.

Wykorzystanie aptek i farmaceutów do akcji szczepień przeciwko Covid-19 przewidywała kolejna nowelizacja tzw. ustawy antycovidowej, która  weszła w życie pod koniec stycznia. Stanowiła ona, że podczas epidemii szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mogą przeprowadzać m.in. farmaceuci z odpowiednimi kwalifikacjami.

Wtedy jednak okazało się, że prowadzenie szczepień w aptekach będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych.

Czytaj: Szczepienia w aptekach - bez kolejnych zmian w prawie niemożliwe>>

Resort zdrowia wyjaśniał, że szczepienia będą mogły być wykonywane tylko w tych aptekach ogólnodostępnych, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe. Wszystkie świadczenia opieki farmaceutycznej, w tym szczepień, powinny odbywać się w atmosferze zapewniającej prywatność i umożliwiającej respektowanie praw pacjenta. Aktualnie pacjenci nie mają dostępu do pomieszczeń apteki innych niż izba ekspedycyjna. Świadczenie opieki farmaceutycznej w tym zakresie wymagać będzie takich zmian, aby pacjent mógł wejść do dedykowanego pomieszczenia apteki, przestrzennie oddzielonego od obszarów dostępnych publicznie i od personelu apteki, który nie świadczy w tym samym czasie usług opieki farmaceutycznej na rzecz innego pacjenta – wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Farmaceuci gotowi do szczepień

- Pierwszych tysiąc farmaceutów gotowych jest do przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19. Ukończyli oni dwustopniowy kurs. Kolejna grupa 6 tys. osób jest w trakcie szkolenia – poinformował rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno. I dodał, że już za kilka tygodni farmaceuci będą mogli szczepić przeciw COVID-19. - Na początku będą wspierać zespoły szczepienne, a już od drugiej połowy maja będą mogli wykonywać je w aptekach – dodał. Zaznaczył, że farmaceuci czekają teraz na przepisy określające szczegółowe wymogi, jakie powinny spełniać apteki chcące szczepić pacjentów.