- Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko Covid-19 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy; będziemy także w stanie zaopatrzyć naszych partnerów - oświadczyła podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Poinformowała też, że by położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. - To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi - zaznaczyła.

Tymczasem polski rząd ogłosił we wtorek 15 grudnia Narodowy Program Szczepień. - Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Nie podał jednak terminu rozpoczęcia szczepień w Polsce.

Czytaj: Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Będą odszkodowania za skutki uboczne>>

KE będzie zachęcać do koordynacji

- Komisja zachęca do skoordynowanego podejścia jeśli chodzi o szczepienie. Kiedy szczepionka zostanie uznana za bezpieczną i skuteczną, to byłoby dobrze, żeby szczepienie rozpoczęło się od razu, jak najszybciej - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer podczas środowej konferencji prasowej. I dodał, że KE będzie wspierać działania zmierzające do rozpoczęcie szczepień przeciwko Covid-19 w tym samym czasie. 

 

- Tak jak razem przechodziliśmy przez tę pandemię, razem musimy rozpocząć działania - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. I podkreśliła, że celem UE jest pokonanie wirusa. - 3 tys. Europejczyków umiera dziennie ze powodu zakażenia wirsuem. W niektórych krajach UE coraz więcej osób jest przyjmowanych do szpitali - oświadczyła.

Unijna agencja przyspiesza zatwierdzenie szczepionki

Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko Covid-19, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i niemieckiego partnera tej korporacji, spółkę BioNTech. Wcześniej spotkanie planowano na 29 grudnia, jednak - jak przekazała EMA - jego organizacja jest możliwa wcześniej po tym, gdy firmy dostarczyły dodatkowe informacje na temat szczepionki.

Agencja poinformowała, że w przypadku, gdy wyda pozytywną decyzję, Komisja Europejska przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.