Prof. Jarosław Sławek podkreśla, że w neurologii przyznano zaledwie 16 miejsc na rezydenturze z neurologii, a 116 w psychiatrii. 

- Wiadomo, że ta ilość zapewne nie zostanie "skonsumowana", takie rzuty ogromnej ilości miejsc nie mają większego sensu. Polityka powinna zmierzać do stałego i oszacowanego według potrzeb wzrostu liczby miejsc dla rezydentów - podkreśla prof. Jarosław Sławek.

Zapaść w psychiatrii dla dzieci i młoodzieży - czytaj tutaj>>

 


70 proc. psychiatrów pracuje prywatnie

Neurolog podkreśla, że wiadomo, że psychiatrów brakuje, ale też ten sektor komercjalizuje się najszybciej ze wszystkich, obecnie 70 proc. psychiatrów pracuje już tylko prywatnie.

- Podobnie zaczyna się dziać w neurologii. Potrzebne są inne mechanizmy zachęty do pracy w szpitalach, zarówno dla psychiatrów, jak i neurologów oraz działania zmierzające do nadania tym specjalnościom statusu priorytetowych, zachęcające do podjęcia rezydentury - mówi prof. Jarosław Sławek.

Czy udar pracownicy skarżącej się wcześniej na stresujące sytuacje w pracy może być uznany za wypadek przy pracy - czytaj tutaj>>

Społeczeństwo się starzeje, więcej chorób mózgu

Lekarz zauważa, że psychiatria i neurologia razem to tzw. choroby mózgu. Wydatki w UE na te schorzenia są obecnie wielokrotnie większe, niż na kardiologię, diabetologię i onkologię razem wzięte.

- Nasze ministerstwo zdrowia i rząd jednak tego nie zauważają - mówi prof. Jarosław Sławek. - Starzenie się społeczeństwa spowoduje gwałtowny przyrost ludzi starszych i, tym samym, chorób związanych z wiekiem takie jak: udary mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.

Już dzisiaj na świecie jest 6,2 mln ludzi z chorobą Parkinsona. Szacuje się, że w 2040 r. będzie ich 12 mln. - A my przyznajemy na całą Polskę 16 rezydentur z neurologii, średnio po 1 na województwo! - podkreśla lekarz. 

Czy udar, jakiego doznała pracownica, może zostać uznany za wypadek przy pracy - czytaj tutaj>>

 

Już problemy z obsadzeniem dyżurów

Polskie Towarzystwo Neurologiczne podkreśla, że prowadzi działania zmierzające do poprawienia sytuacji opieki neurologicznej, szczególnie w szpitalach, bo teraz balansujemy na krawędzi wydolności systemu. Jest problem z obsadzeniem dyżurów. Zatem wyznaczenie tylko 16 miejsc na rezydenturze - zdaniem neurologa - nie daje szans na realizację programu naprawczego.

Z jakich przepisów wynika, że umowa zawierana w ramach rezydentury musi być umową terminową czytaj tutaj>>

Będzie 1916 rezydentur 

Na najbliższe wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie przyznano 1916 rezydentur. Postępowanie kwalifikacyjne odbędzie się między 1 i 31 marca.

Najwięcej miejsc przyznano na specjalizacje: choroby wewnętrzne (229), psychiatria (119), medycyna rodzinna (103), anestezjologia i intensywna terapia (99), pediatria (92), rehabilitacja medyczna (85), medycyna ratunkowa (84), chirurgia ogólna (79), onkologia kliniczna (76).

Postępowania kwalifikacyjne, na podstawie których lekarze rozpoczynają specjalizację, przeprowadzane są dwa razy do roku - w terminie 1-31 marca oraz 1-31 października.