- W trosce o poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży, przekazuję na ręce Pana Premiera raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w sprawie zdrowia psychicznego dzieci w Europie – pisze Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i wyraża nadzieję, że raport będzie inspiracją do dalszych działań na rzecz ochrony zdrowia psychicznego małoletnich.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w centrum uwagi

Tematem przewodnim dorocznego zjazdu Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC – który w br. odbył się w dniach 19-21 września w Paryżu – było zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Uczestnicy zjazdu dostrzegli w poruszonej problematyce wiele wyzwań takich jak:

  • poprawa dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego,
  • rozpowszechnianie informacji na temat praw osób młodych poddanych leczeniu psychiatrycznemu,
  • podejmowanie działań zmierzających do zmiany postawy społeczeństwa wobec zaburzeń psychicznych 
  • zwalczanie stygmatyzacji osób wymagających specjalistycznego leczenia.

Czytaj też: Spada liczba samobójstw wśród dorosłych, rośnie u dzieci i młodzieży >

Efektem prac ENOC jest raport i oficjalne oświadczenie

Efektem prac Grupy Roboczej ENOC ds. zdrowia psychicznego dzieci jest wspomniany raport oraz oficjalne oświadczenie Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka.

Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie. Dokument wskazuje też na kilka głównych problemów w zakresie zdrowia psychicznego dzieci:

  • brak jednolitej metody gromadzenia danych, które umożliwiłyby analizę porównawczą opisywanej problematyki;
  • potrzebę utworzenia krajowych strategii na rzecz ochrony zdrowia psychicznego dzieci,
  • podjęcie współpracy międzysektorowej we wskazanym zakresie,
  • zagwarantowanie poszanowania praw dziecka „pacjenta” w zakresie zdrowia psychicznego, szczególnie prawa do informacji.

 


Oficjalne oświadczenie ENOC zawiera zalecenia do poszczególnych państw w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, opieki zdrowotnej i profilaktyki. ENOC zwraca  uwagę na konieczność:

  •  wprowadzenia i wdrożenia strategii krajowych,
  •  wprowadzenia i wdrożenia przepisów i standardów opartych na prawach człowieka,
  •  zwalczania stygmatyzacji poprzez podnoszenie świadomości i działania profilaktyczne,
  •  promowania edukacji,
  •  rozwijania wszechstronnej, specjalistycznej opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci,
  •  zapewnienie poszanowania praw dziecka w placówkach zamkniętych.

Czytaj też: W szkole, ile rodzic dziecka autystycznego wywalczy, tyle uczeń ma >

- Oświadczenie ENOC powstało przy wsparciu i udziale Europejskiej Sieć Młodych Doradców ENYA, którzy opracowali listę wytycznych wskazujących na istotne dla młodych kwestie – podkreśla Marek Michalak, zwracając uwagę, że  doświadczenia Rzecznika Praw Dziecka pokazują, że na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wpływa nie tylko właściwe funkcjonowanie systemu psychiatrycznej opieki zdrowotnej. - W opiekę, wsparcie dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi lub w kryzysie psychicznym zaangażowanych jest szereg osób jak nauczyciele, psychologowie, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodki pomocy społecznej, pracownicy socjalni, sądy rodzinne i służby kuratorskie. Ważne jednak jest, aby działania poszczególnych instytucji odpowiednio skoordynować, tym samym umożliwiając udzielenie adekwatnej pomocy potrzebującym dzieciom – dodaje RPD.