Wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik zapowiedział w poniedziałek 18 stycznia 2016, że władze miasta i dyrekcja lecznicy są gotowe do rozmów z medykami.
- Planujemy zmianę regulaminu pracy, widełek płacowych - powiedział Zawodnik dziennikarzom po spotkaniu ze związkami zawodowymi. - Jeżeli szpital będzie na to stać, to w pierwszej kolejności kwestie płacowe zostaną zaspokojone w przypadku tej grypy pracowników szpitala, którym został dostosowany czas pracy do obowiązujących przepisów prawa – zaznaczył.
 
Na początku grudnia 2015 roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, między innymi fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy.

- Zgodnie z nowymi warunkami pracy mielibyśmy pracować dłużej za te same pieniądze. Chodzi nam o podwyżki, albo o inne korzystne dla nas finansowe rozwiązania – powiedział jeden z lekarzy radiologów.
 
Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 roku. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych – lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie - jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. We wrześniu 2015 roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.
 
 
Radiolodzy będą pracować po staremu do końca lutego 2016.
- Do tego terminu mamy czas, aby dojść do porozumienia – powiedział dyrektor szpitala Marek Pacyna. Pytany przez dziennikarzy, co będzie, jeśli tak się nie stanie, stwierdził, że lecznica będzie musiała ogłosić konkurs i wybrać firmę, która zastąpi lekarzy w opisywaniu zdjęć radiologicznych.(pap)