Prokurator Generalny Andrzej Serement poinformował o tym, odpowiadając na pismo OZZL dotyczące podjęcia przez CBA kontroli we wszystkich szpitalnych spółkach samorządowych prowadzących  szpitale, szczególnie w przypadku szpitali w Mysłowicach i Tychach.

Jak poinformował w swoim piśmie Prokurator, w prawie szpitala w Tychach postępowanie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Dotyczyło ono między innymi nadużycia zaufania polegającego na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień w okresie od 7 listopada 2007 roku do 24 maja 2012 roku przez marszałka województwa śląskiego, członków zarządu województwa oraz kierownictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Tychach, na skutek czego szpital się zadłużył na 70 mln zł i doprowadzony został do stanu likwidacji oraz poprzez podjęcie w trybie pozaustawowym i wbrew obowiązującym procedurom uchwały z 12 marca 2012 roku w sprawie przekształcenia i zmiany nazwy placówki.

Według Prokuratora Generalnego było to działanie w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych i sprowadzało niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób oraz na szkodę interesu publicznego i prywatnego wielu osób. Na mocy postanowienia z 27 września 2013 roku śledztwo w tej sprawie zostało umorzone. Postanowienie do uprawomocniło się z dniem 16 października 2013 roku.

Zarząd Krajowy OZZL zwrócił się w dniu 28 stycznia 2013 roku z pismami do Prezesa Rady Ministrów RP oraz do Prokuratora Generalnego RP o to aby wystąpili z wnioskiem do Szefa CBA o niezwłoczne podjęcie czynności zmierzających do zapobieżenia i wykrycia - ewentualnie już popełnionych - przestępstw przy wycenie i sprzedaży udziałów we wszystkich spółkach samorządowych prowadzących szpitalną działalność leczniczą w Polsce czyli o objęcie stałym nadzorem CBA wszystkich tego typu transakcji w kraju.

W odpowiedzi Prokurator Generalny oświadczył, że przekazał pismo OZZL szefowi CBA Pawłowi Wojtunikowi z wnioskiem o rozważenie możliwości wydania zarządzenia o przeprowadzeniu doraźnych działań kontrolnych.

Działania te miałyby na celu sprawdzenie okoliczności dotyczących zmierzających do zapobieżenia i wykrycia ewentualnych przestępstwo popełnionych przy wycenie i sprzedaży udziałów we wszystkich szpitalnych spółkach prowadzących szpitalną działalność leczniczą w Polsce.

Sprawy szpitali w Tychach i Mysłowicach stały się tematem dyskusji podczas obrad Parlamentu 24 stycznia 2014 roku.

Na temat można przeczytać w poniższych artykułach:

CBA sprawdza dokumentację sprzedaży udziałów szpitala w Mysłowicach


Mysłowice: miasto sprzedało udziały w spółce, nie szpital