O zatwierdzeniu przez ministra zdrowia nowego programu specjalizacji - psychoterapii uzależnień - poinformowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

 

Ile trwa specjalizacja z psychoterapii uzależnień

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie trwać 4 lata i obejmie 10 modułów, w tym 24 kursy specjalizacyjne i 8 staży kierunkowych oraz kurs specjalizacyjny jednolity. Program szkolenia specjalizacyjnego opracował zespół ekspertów.

Czytaj także na Prawo.pl: Demontaż zawodu psychoterapeuty - ważność uprawnień pod znakiem zapytania>>

Osoba mająca tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii uzależnień będzie przygotowana do prowadzenia psychoterapii osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, zaburzeniami nawyków i popędów.

Wyspecjalizowana kadra medyczna będzie udzielać świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia uzależnień w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych. Osoby takie będą mogły także przeprowadzać diagnozę problemową oraz prowadzić psychoterapię indywidualną oraz grupową. 

Kształcenie w jednostkach akredytowanych

Kształcenie prowadzone w trybie szkolenia specjalizacyjnego odbywać się będzie w jednostkach akredytowanych na podstawie programu specjalizacji zatwierdzonego przez ministra zdrowia. Jednostki, które chciałyby posiadać akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii uzależnień mogą składać wnioski o akredytację w SMK. Jednostka taka będzie realizować szkolenie specjalizacyjne na podstawie programu specjalizacji oraz przepisów ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Czytaj w LEX: Życie zawodowe człowieka a uzależnienie od alkoholu >>>

Czytaj w LEX: Jak postępować z osobą uzależnioną w pracy przed leczeniem i po? >>>

Czytaj w LEX: Podstawowe problemy wykładni przepisów poświęconych środkowi zabezpieczającemu w postaci terapii uzależnień (art. 93a par. 1 pkt 3 k.k.) >>>