Jak poinformowała Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy NFZ, pierwsze spotkanie zespołu już się odbyło. Ustalono na nim harmonogram oraz podział zadań dla poszczególnych członków zespołu. Dodała, że więcej informacji będzie można przekazać po zakończeniu prac zespołu i wypracowaniu ostatecznych rozwiązań. Ma to się stać 30 września br.

Plan przywracania świadczeń dla pacjentów ma zostać wdrożony z końcem epidemii. Czyli w bliżej nieokreślonym czasie, w którym nastąpi przełom w leczeniu COVID-19 bądź ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się (ewentualna szczepionka). Biorąc pod uwagę fakt, że chorych przybywa, a szczepionki wciąż brak - nie wygląda to najciekawiej.

Ograniczenia w dostępie do lekarza

Jak pokazują badania BioStatu - przedłużające się problemy z dostępem do specjalisty dotykają trzech czwartych Polaków. Pod koniec maja osób potrzebujących porady lekarskiej (napotykających w tym temacie na utrudnienia) było niemal o jedną czwartą więcej niż w miesiącu marcu. Narastający problem ochrony zdrowia sygnalizuje ponadto fakt, że dwie trzecie Polaków chciałoby skorzystać z porady lekarzy specjalistów. Pod koniec maja więcej, niż co trzeci pacjent otrzymał poradę w formie zdalnej (telefonicznie bądź internetowo). Jak widać taka forma porady nie jest wystarczająca, by zadbać o zdrowie wszystkim pacjentów.

 

Cierpi rynek apteczny

Utrudniony dostęp do lekarzy wpłynął też na kondycję rynku aptecznego - mniej lekarzy, to mnie recept i mniej wykupionych leków, czyli mniej pieniędzy w aptekach. Według danych PharmaSequence sprzedaż w maju spadła o 12 proc. wobec kwietnia. W porównaniu z ubiegłym rokiem, wartość majowej sprzedaży zmniejszyła się aż o 17,4 proc. (średni spadek obrotów wyniósł 13,5 proc. w stosunku do maja 2019 roku).

Zespół ekspertów i jego sens

Czy przy obecnej kondycji systemu zdrowia, powoływanie zespołu ekspertów ma sens? Prawo.pl zwróciło się z tym pytaniem do Pawła Magdziarza, eksperta ds. ekonomii zdrowia w FORMEDIS Medical Management & Consulting.

- Biorąc pod uwagę obserwowaną przez nas od lat potrzebę reorganizacji polskiej ochrony zdrowia, jakiekolwiek próby i inicjatywy takich działań należy ocenić pozytywnie - mówi Magdziarz. - Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwypukliła te potrzeby, pokazując potrzebę profilowania i konsolidacji świadczeń medycznych w ramach działalności poszczególnych podmiotów leczniczych. Oczywiście ostateczna ocena pracy zespołu będzie możliwa po poznaniu jej wyników, w tym przede wszystkim poczynionych wniosków oraz wynikających z nich skutków dla dalszego funkcjonowania podmiotów leczniczych - podsumowuje ekspert.