Pytanie

W jakim wymiarze przysługuje urlop szkoleniowy pielęgniarce, będącej na tzw. studiach pomostowych?

Odpowiedź

Pielęgniarce studiującej na studiach "pomostowych" może przysługiwać urlop szkoleniowy na zasadach ogólnych określonych przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p.

Uzasadnienie

Ustawa z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej - dalej u.z.p.p. w art. 61 ust. 1 u.z.p.p. stanowi, że pielęgniarce lub położnej, które podejmują kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, przysługują zwolnienia z części dnia pracy i urlop szkoleniowy w wymiarze określonym w art. 65 u.z.p.p., płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 65 ust. 1 u.z.p.p. wymiar urlopu szkoleniowego dla pielęgniarki lub położnej podejmujących kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania kształcenia podyplomowego wynosi do 28 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania kształcenia podyplomowego. W myśl art. 65 ust. 2 u.z.p.p. wymiar urlopu szkoleniowego dla pielęgniarki lub położnej podejmujących kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę przystępujących do egzaminu państwowego, po odbyciu specjalizacji, wynosi do 6 dni roboczych i jest ustalany przez pracodawcę w zależności od czasu trwania kształcenia podyplomowego i egzaminów.

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej ustala następujące rodzaje kształcenia podyplomowego: szkolenie specjalizacyjne, zwane "specjalizacją", kurs kwalifikacyjny, kurs specjalistyczny, kurs dokształcający.

Wskazane powyżej formy kształcenia nie są tzw. studiami pomostowymi. Kształcenie to zostało uregulowane rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 czerwca 2012 roku w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów dla pielęgniarek i położnych, które posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki i położnej. Określona rozporządzeniem forma kształcenia została zdefiniowana jako studia zawodowe.

Rozporządzenie nie zawiera jednak regulacji dotyczących udzielania zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych osobom, które są studentami wyżej wymienionych studiów.

W związku z powyższym, w przypadku pielęgniarki, która studiuje na tzw. studiach pomostowych zastosowanie znajdą przepisy art. 1031 i nast. k.p. W przypadku pracownika, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługuje urlop szkoleniowy, zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 1031 k.p.). Wymiar urlopu szkoleniowego określony został w art. 1032 k.p. i w przypadku pracownika studiującego na studiach pomostowych przysługuje w ilości 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. 

Urlopu szkoleniowy udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 1032 § 2 k.p.). Podkreślić należy, że w czasie trwania studiów pracownikowi temu przysługuje wspomniane wyżej zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

W sytuacji, kiedy pracownik podejmuje kształcenie bez inicjatywy pracodawcy albo bez jego zgody może być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i pracownikiem.

Czytaj inne komentarze tej autorki:

Praca pielęgniarki na stanowisku dyspozytora nie powoduje przerwy w zawodzie>>>

Spirometrię może wykonać pielęgniarka po kursie specjalistycznym>>>

Położna nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki >>>

Położna bez kwalifikacji pielęgniarskich nie może pracować jako pielęgniarka>>>

  

Iwona Choromańska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Prowadzi obsługę prawną podmiotów leczniczych. Przez wiele lat współpracowała z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach pielęgniarek i położnych jako wykładowca.