Fundusz Medyczny miał ułatwić pacjentom z chorobami rzadkimi i nowotworowymi dostęp do nowoczesnych terapii, niepodlegających refundacji w kraju. Tymczasem, nic takiego się nie wydarzyło. Organizacje pacjenckie w oficjalnym piśmie skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, proszą o pilne przekazanie informacji w sprawie wpływu aktualnie publikowanych aktów prawnych na finansowanie ochrony zdrowia przez Fundusz Medyczny.

 

Ograniczenia finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez płatnika

W naszej opinii istnieje realne ryzyko całkowitego demontażu tego rozwiązania oraz przesądzenie, że w związku z wdrożeniem ustawy o Funduszu Medycznym sytuacja polskich pacjentów nie ulegnie poprawie – czytamy w piśmie.

Według organizacji, wprowadzenie ustawy o Funduszu Medycznym spowodowało ograniczenie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez płatnika, w efekcie doszło do ignorowania potrzeb pacjentów oczekujących dostępności świadczeń oraz odpowiedniego standardu terapeutycznego.

Wsparcie dla świadczeniodawców z funduszu medycznego - kto otrzyma środki? >

Nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym jest niezbędna

Autorzy listu zaapelowali do szefa resortu zdrowia o rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o Funduszu Medycznym, która wydaje się niezbędna. Jak wskazują, [przedstawienie projektu ustawy o Funduszu Medycznym stanowiło realizację zapowiedzi prezydenta, którego celem było zwiększenie finansowania publicznego na ochronę zdrowia, poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi oraz chorych onkologicznych. Dodatkowe środki miały ponadto służyć rozwojowi projektów związanych z profilaktyką zdrowotną, a także wdrażaniem projektów infrastrukturalnych. Według publicznie dostępnych informacji, pomimo niemal roku od wejścia w życie ustawy, odsetek wykorzystanych środków pozostaje wyjątkowo niski – piszą interesariusze, podkreślając, że zostało niewykorzystane ponad 6 mld złotych w kontekście niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych pacjentów, co w ich opinii – jest sytuacją niezrozumiałą. Są także zaniepokojeni, że plan wydatków Funduszu Medycznego na 2022 roku, opiewa jedynie na połowę jego wysokości.

Nie jest znana strategia inwestycji infrastrukturalnych, związana z wykorzystaniem środków z Funduszu Medycznego

Organizacje zwróciły uwagę na fakt, że nie są komunikowane decyzje dotyczące podziału środków pomiędzy subfundusze oraz poszczególne zadania i nie jest znana strategia inwestycji infrastrukturalnych, związana z wykorzystaniem środków z Funduszu Medycznego.  Jak zaznaczają, nie zostały podjęte decyzje dotyczące wydatkowania środków z subfunduszu profilaktycznego, który mógłby pełnić kluczową rolę w odbudowaniu zdrowia Polaków w trakcie epidemii SARS-CoV-2 oraz po jej ustaniu.

Nazarko-Ludwiczak Ewelina, Grupy wsparcia i koalicje pacjenckie - jak należy z nimi współpracować? >

Apel organizacji pacjenckich

Organizacje pacjenckie w swoim liście wniosły o:

  • natychmiastowe, wielokrotne zwiększenie – względem planu finansowego Funduszu na 2021 roku– środków pozostających w dyspozycji subfunduszu profilaktyki zdrowotnej oraz wdrożenie rozwiązań służących wydatkowaniu tych środków,
  • przedstawienie opinii publicznej informacji o podziale środków pomiędzy subfundusze oraz poddanie konsultacjom publicznym strategii wydatkowania środków w ramach poszczególnych subfunduszy,
  • przeznaczenie środków Funduszu Medycznego niewykorzystanych w 2020 r. i 2021 roku na dotację celową do Narodowego Funduszu Zdrowia na zwiększenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej,
  • rozpoczęcie prac nad projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym w celu zapewnienia maksymalnego pozytywnego efektu tego rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia.

Pod listem do ministra zdrowia podpisali się:

  • Federacja Przedsiębiorców Polskich,
  • Fundacja MY Pacjenci,
  • Ogólnopolska Federacja Onkologiczna:
    – Fundacja OmeaLife – Rak Piersi Nie Ogranicza,
    – Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej,
    – Fundacja Onkologiczna Alivia,
    – Fundacja „Pokonaj raka”,
    – Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie,
    – Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska,
  • Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO,
  • Porozumienie Organizacji Kardiologicznych: 
    – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, 
    – Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, 
    – Fundacja Serce Anielki, 
    – Stowarzyszenie Metalowych Serc, 
    – Fundacja Serce Dziecka,
    – Stowarzyszenie Marfan Polska, 
    – Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc, 
    – Stowarzyszenie Operowanych na Serce,
    – Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce, 
    ​f) Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.