Liczba zakażeń COVID-19 szybuje w górę z dnia na dzień (ponad 4 tys. w czwartek 8 października) a marszałkowie województw i włodarze miast naprędce podejmują decyzje o zwiększeniu liczby łóżek w szpitalach. Problem dotyczy wszystkich placówek, gdyż szpitale powiatowe także muszą dysponować łóżkami covidowymi, izolacyjnymi.

Problem polega jednak na tym, że placówki mogą dostawiać łóżka, ale musi być kadra do ich obsługi. - Mazowiecki NFZ napisał do mnie ostatnio abym zadeklarował ile łóżek covidowych mogę uruchomić. Mam ich 150 w magazynie, ale  brakuje kadry do ich obsługi. Dlatego zrobiliśmy wcześniej, to do czego zostaliśmy zobowiązani, czyli wydzieliliśmy jako szpital powiatowy łózka izolacyjne. Rozbudowujemy dalej część izolacyjną, ale oddziału zakaźnego nie możemy zorganizować - mówi Jerzy Wielgolewski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Makowie Mazowieckim.

Obłożenie łóżek covidowych w szpitalach na Podlasiu

Także na Podlasiu jest podobny problem bo dyrektorzy szpitali pilnie szukają osób, które są gotowe nieść pomoc zakażonym. Potrzeba anestezjologów, internistów, kardiologów, zakaźników. ARION Szpitale sp. z o.o. w Biłgoraju, liczy też na rezydentów. Obecnie placówka jest w trakcie powiększania bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem, jednak do tego konieczny jest odpowiedni personel do opieki nad zakażonymi.

Również w Chełmie pilnie poszukiwani są lekarze i pielęgniarki do pracy z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Od października oddział zakaźny został powiększony do 69 łóżek. To oczywiste, że im więcej pacjentów, tym potrzeba większej ilości personelu.

Personelu medycznego potrzeba także na Śląsku. - Mamy w szpitalu 175 łóżek covidowych. Wcześniej byliśmy szpitalem jednoimiennym i wróciliśmy do hybrydowego działania, czyli leczymy także chorych bez zakażeń. I na więcej łóżek nie mamy już personelu - zaznacza Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala im. Rostka w Raciborzu.

Obłożenie łóżek covidowych w szpitalach łódzkich

W województwie łódzkim Narodowy Fundusz Zdrowia planuje zwiększenie liczby łóżek dla chorych lub z podejrzeniem COVID-19  -Mamy 409 takich łóżek na tzw. II poziomie w sześciu szpitalach województwa łódzkiego. 325 jest zajętych. Na 29 respiratorów, 19 jest zajętych - poinformowała w czwartek rzeczniczka lokalnego oddziału NFZ Anna Leder. - Liczba łóżek się zwiększy, być może już w czwartek – zapewniła.

 

W szpitalach, z  dyrektorami których rozmawiało Prawo.pl, prawie wszystkie łóżka covidowe są zajęte. Także w warszawskim Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym już prawie nie ma wolnych łóżek, a były jeszcze kilka dni temu. - Wszyscy pacjenci, którzy u nas przebywają wymagają  hospitalizacji, większość jest na wspomaganiu tlenem- mówi lekarka z warszawskiej placówki.

Minister zdrowia dołoży 4 tys. łóżek

Na obawy dyrektorów szpitali w czwartek, podczas konferencji prasowej odpowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. -Łóżek musi być więcej. Będziemy pracowali nad tym aby personel medyczny przestawiać na zadania związane z pandemią. Złagodzimy też wymagania co do obsad kadrowych - wskazał. Zaznaczył też, że resort zdrowia chce poprawić koordynację ruchu pacjentów. Tym zajmą się obecne szpitale trzeciego poziomu. -  W każdym województwie będzie po jednym szpitalu. W całości zajmują się opieką nad pacjentami z koronawirusem, tak jak wcześniej,  plus im dojdzie koordynacja ruchu pacjentów.

- Powstaną w nich zespoły koordynacyjne, które będą współpracować z okręgowymi izbami lekarskimi.- zaznaczył minister zdrowia. Funkcja zespołów koordynacyjnych będzie polegała na tym, że zajmą się:

 • bieżącą koordynacją przepływu pacjentów
 • koordynacja przepływu karetek wymazowych i covidowych
 • rganizacją bazy izolatoriów

 

Na liście szpitali koordynacyjnych znalazły się:

 1. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
 2. 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku
 3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
 4. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
 5. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
 6. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu
 7. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
 8. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
 9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
 10. Centrum Medyczne w Łańcucie
 11. 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach
 12. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
 13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
 14. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
 15. Szpital w Ostródzie
 16. Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

 

Minister zdrowia zapowiedział, że zamierza w skali kraju zwiększyć o 4 tys. liczbę miejsc dla pacjentów z koronawirusem.

Funkcja lekarzy rodzinnych zostanie zwiększona. Zaangażują się mocniej w opiekę nad pacjentem bezobjawowym lub objawowym. Po siódmym dniu izolacji domowej będą dzwonili i sprawdzali czy nie trzeba pacjenta  do szpitala kierować - zapowiedział Niedzielski.

Wskazał na koniec, że znosi wymóg kierowania na testy pacjentów przez lekarzy rodzinnych w wypadku gdy pacjent ma cztery objawy koronawirusa. - Wystarczy jeden - podsumował minister zdrowia.