Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W noce i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) - pomoc w nich można otrzymać w godz. od 18 do 8 następnego dnia i przez całą dobę w dni ustawowo wolne od pracy.  

 

Wieczorami i w święta SOR-y, zwłaszcza w sezonie grypowym, przeżywają oblężenie. Kierują się tam pacjenci, w tym rodzice z dziećmi, jeśli nie są w stanie dostać się do lekarza rodzinnego (bo jest już za późno), albo termin wizyty jest bardzo odległy. Kierują się tam, choć nie powinni, bo SOR jest dla osób, które doznały urazu, miały wypadek, nagle źle się poczuły i podejrzewają, że mógł to być udar lub mają problemy z krążeniem. Dlatego niektóre szpitale stosują triaż, czyli wstępną segregację pacjentów na tych, którzy nie potrzebują pilnej interwencji ratującej ich zdrowie czy życie i na tych, którzy jej potrzebują.  Ci pierwsi powinni być kierowani do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), która już od 1 stycznia miała być obowiązkowa przy każdym SOR. Z tego rozwiązania Ministerstwo Zdrowia jednak właśnie się wycofało. 

Sprawdź w LEX: Czy możliwe jest zawieszenie działalności SOR z powodu braków kadrowych? >

 

Obowiązkowy punkt NiŚOZ przy SOR - rok później

Do konsultacji społecznych przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak zauważa Katarzyna Adamska, prawniczka, associate w Kancelarii Fairfield, po raz kolejny zaproponowano wydłużenie czasu na dostosowanie się do tych wymagań.  - Świadczeniodawcy mają dodatkowe 12 miesięcy na spełnienie obowiązku wynikającego z przepisów, ponieważ termin został przesunięty z 31.12.2023 r. na 31.12. 2024 r. - podkreśla. 

Zobacz nagranie szkolenia: Jak uniknąć naruszeń praw pacjenta w placówce - wskazówki dla personelu i kadry zarządzającej >

Według Ministerstwa Zdrowia obecnie w kraju funkcjonuje 246 SOR-ów, z których 20 deklaruje, że nie zapewni udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w lokalizacji SOR od 1 stycznia 2024 r.

Czytaj także na Prawo.pl: Szpitalny triaż coraz bliżej - pacjent nie będzie czekał na lekarza SOR-u

 

Lekarze medycyny interwencyjnej nie chcą zadań POZ

Resort zdrowia nie wycofał się jednocześnie z rozwiązania oprotestowanego przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Chodzi o przepis dotyczący wykonywania laboratoryjnych badań diagnostycznych w punkcie NiŚOZ, jeśli dostęp do nich jest zapewniony (rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej weszło w życie 1 listopada). 

 


Waldemar Malinowski, prezes OZPSP zaznacza, że zlecanie i wykonywanie badań diagnostycznych jest zadaniem podstawowej opieki zdrowotnej, a nie interwencyjnej opieki medycznej.  - Nie godzimy się na to. To produkt POZ - zaznacza. 
Podkreśla, że już teraz do szpitali trafia bardzo dużo pacjentów z podstawowej opieki zdrowotnej. - Kuleje opieka pediatryczna, bo brakuje lekarzy. Rodzice przychodzą w sobotę, niedzielę święta, gdy w ich przychodni nie mogą dostać się na wizytę do lekarza - zaznacza. 

Polecamy szkolenie online w LEX: Zmiany w prawie ochrony zdrowia w 2024 r. Co czeka szpitale i przychodnie? >

Badania w ramach punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w tym w szpitalu:

  1. morfologia krwi 8-parametrowa;
  2. glukoza z krwi żylnej;
  3. kreatynina;
  4. potas (K);
  5. sód (Na);
  6. białko C-reaktywne (CRP);
  7. badanie ogólne moczu (profil);
  8. aminotransferaza asparaginianowa (AST);
  9. aminotransferaza alaninowa (ALT);
  10. mocznik;
  11. bilirubina całkowita;
  12. test antygenowy w kierunku: SARS CoV-2 / grypy A+B / RSV;
  13. odczyn opadania krwinek czerwonych (OB);
  14. wskaźnik protrombinowy (INR);
  15. kinaza fosfokreatynowa izoenzym CK-MB (CKMB);
  16. kwas moczowy;
  17. czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT) - czas kaolinowo-kefalinowy;
  18. wapń zjonizowany;
  19. amylaza;
  20. fibrynogen;
  21. gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)

Sprawdź w LEX: Jakie kwalifikacje są wymagane od pielęgniarki oddziałowej zatrudnionej w SOR? >

OZPSP rozmawia w tej sprawie z Ministerstwem Zdrowia.  Resort wycofał się m.in. z rozwiązania, które dla szpitali oznaczałoby konieczność zatrudnienia dodatkowego lekarza.  -  Przy obecnych brakach kadrowych jest to wręcz nie możliwe do realizacji  - zauważał OZPSP.  Związek zapowiadał, że jeśli MZ nie wycofa się z pomysłów dotyczących funkcjonowania punktów NiŚOZ, w tym wykonywania badań diagnostycznych, OZPSP będzie rekomendował dyrektorom szpitali wypowiedzenie umów z NFZ. 

Sprawdź w LEX: Czy pacjentowi SOR przysługują napoje i wyżywienie? >