Pytanie

Czy NFZ ma obowiązek zawiadamiać wcześniej aptekę o planowej kontroli?

Odpowiedź

NFZ dokonuje kontroli zarówno doraźnych, jak i planowych przedstawiając kontrolowanemu zawiadomienie o kontroli (najpóźniej) w dniu jej rozpoczęcia.

Uzasadnienie

Na wstępie należy wskazać, iż NFZ dokonuje kontroli zarówno doraźnych, jak i planowych przedstawiając kontrolowanemu zawiadomienie o kontroli (najpóźniej) w dniu jej rozpoczęcia. 

De facto brak jest uprzedniego zawiadomienia kontrolowanego o planowanej kontroli. Zawiadomienie takie jest bowiem dostarczane zazwyczaj dopiero w momencie jej wszczęcia. Jako podstawę prawną takiego działania wskazuje się m.in. art. 47 ustawy z 12 maja 2011 roku o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych - dalej: u.r.l. 

Na podstawie art. 47 ust. 1 u.r.l. apteka jest zobowiązana udostępnić do kontroli na żądanie NFZ recepty wraz z ich otaksowaniem. Nadto apteka powinna przekazać kontrolerom informacje zawierające dane o obrocie lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobami medycznymi objętymi refundacją wynikające ze zrealizowanych recept wystawionych przez osobę uprawnioną. Podczas kontroli apteka jest również zobligowana do przedstawienia dokumentacji, którą jest zobowiązana prowadzić i posiadać na podstawie odrębnych przepisów.

Kontrolę przeprowadza się w aptece lub w siedzibie oddziału Funduszu, jeżeli kontrola przeprowadzana jest na podstawie danych elektronicznych przesyłanych przez apteki w trybie art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 45 ust. 1 i 2 u.r.l.

W oparciu o przepisy ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wydane zostało zarządzenie nr 50/2012/DGL prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 8 sierpnia 2012 roku w sprawie planowania, przygotowywania i prowadzenia kontroli wystawiania i realizacji recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne (z późn. zm.). 

Zgodnie z § 19 ust. 1 zarządzenia Nr 50/2012/DGL, zarządzający kontrolę zawiadamia podmiot kontrolowany o kontroli najpóźniej w chwili jej rozpoczęcia. Zawiadomienie, sporządzane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazywany jest podmiotowi kontrolowanemu, a drugi włącza się do akt kontroli.

Z drugiej strony podnoszone są argumenty, iż NFZ powinien stosować ogólne zasady kontroli przedsiębiorców określone w ustawie z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej - dalej u.s.d.g. 

Zgodnie z art. 77 ust. 1 u.s.d.g., kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców przeprowadzana jest na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Stosownie natomiast do treści art. 79 ust. 4 u.s.d.g., kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.

Na marginesie należy przytoczyć wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 9 grudnia 2010 roku (sygn. akt III SA/Wr 562/10), zgodnie z którym: "Ustawodawca normując instytucję, o której mowa w przepisie art. 77 u.s.d.g. założył możliwość wystąpienia kontroli zgodnej z przepisami prawa bądź też kontroli przeprowadzonej z naruszeniem przepisów prawa. Nie przewidział zaś ustawodawca sytuacji, w której kontrolę należałoby uznać za nieważną. Samej kontroli przeprowadzonej z naruszeniem prawa nie można uznać za nieistniejącą (nieważną/niebyłą)".

 

Czytaj inne komentarze tej autorki:

Szpital nie musi posiadać apteki>>>

Sprzedaż leków poza aptekami: warto edukować pacjentów i sprzedawców>>>

Dokumentacja medyczna może być udostępniona bez zgody pacjenta>>>

Monika Kwiatkowska, radca prawny autorka książek: Prawo farmaceutyczne. Poradnik dla aptek cz. I i Prawo farmaceutyczne. Poradnik dla aptek. cz. II, specjalizacja: prawo farmaceutyczne, prawo administracyjne, prawo pracy, prawo handlowe.  Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.