Lekarze przypominają że chociaż produkty homeopatyczne są dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej a niektóre spośród nich dostępne są wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej, to nie zmienia to jednak faktu, iż brak jest naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tych środków. „Leczenie produktami homeopatycznymi nie znajduje oparcia w dowodach naukowych potwierdzających ich skuteczność terapeutyczną” – czytamy w apelu.

Zgodnie z treścią art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarze i lekarze dentyści mają obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Wynika z tego, jak podkreślają autorzy listu, że przydatność studiów podyplomowych, kursów i innych form kształcenia w zakresie metod postępowania niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną w praktyce lekarskiej i dentystycznej jest zerowa.

W związku z tym prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się do lekarzy i lekarzy dentystów z apelem o realizację obowiązku doskonalenia zawodowego w sposób, który będzie poszerzał i pogłębiał wiedzę medyczną opartą się na dowodach naukowych i nie narażał ich na koszty kształcenia z metod postępowania, które jako nieoparte na aktualnej wiedzy medycznej są bezużyteczne w praktyce lekarskiej.

Na poczatku kwietna 2014 prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował pismo do rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w sprawie otwarcia na tej uczelni studiów podyplomowych na kierunku homeopatia, w którym przestrzega przed nauczaniem metod leczenia o niepotwierdzonej skuteczności.

Rektor, odpowiadając na zarzuty, przytaczał dowody na to, że homeopatia jest wykładana na wielu europejskich uniwersytetach.