Obecnie trwają prace nad programem udarowym i programem geriatrycznym. Ponadto Ministerstwo Zdrowie ogłosiło w lipcu 2014 roku konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej. Na realizację projektu przeznaczono 40 mln zł.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia ogłasza konkurs dotyczący dziennych domów opieki medycznej>>>

Biorący także udział w spotkaniu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił działania swojego resortu w zakresie geriatrii – między innymi program Seniow-Wigor. Na realizację programu w przyszłych latach przeznaczono około 270 mln zł. Przypomniał także, że Polska, jako jedno z trzech państw otrzymała wyróżnienie Komisji Europejskiej za politykę senioralną.

Druga część debaty dotyczyła transplantologii. Paneliści analizowali dane dotyczące między innymi liczby przeszczepień w Polsce i na świecie. Wspólnie stwierdzono, że należy kontynuować prace mające na celu zwiększenie identyfikacji zmarłych dawców i pobierania od nich narządów do przeszczepienia (m.in. poprzez dalsze rozwijanie sieci koordynatorów). Poprawa systemu zgłaszania biorców narządów na listę osób oczekujących da szansę większej liczbie chorych na leczenie.

Podczas spotkania poruszono również temat nowoczesnych technologii w medycynie. Dzięki środkom UE (POIG), decyzjom rządu oraz staraniom fizyków i lekarzy polscy pacjenci uzyskują dostęp do radioterapii protonowej. Od października 2015 roku Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk będzie dysponował nowym stanowiskiem terapii oka oraz dwoma nowymi stanowiskami gantry do terapii nowotworów poza gałką oczną.

Czytaj: Zembala: refundacja terapii protonowej dla pewnych rodzajów raka>>>

Krakowskie spotkanie było szóstym z cyklu „Polaków zdrowia portret własny”. Odbyło się w Centrum Dydaktyczno – Kongresowym Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Poprzednie spotkania z cyklu „Polaków zdrowia portret własny” minister Marian Zembala odbył w Łodzi, Zabrzu, Wrocławiu, Szczecinie i w Warszawie.