Leki nie tylko leczą, mogą również szkodzić, jeżeli są niewłaściwie przechowywane, przepisywane, wydawane, podawane bądź też niewystarczająco monitorowane. W UE, która liczącej 447 milionów mieszkańców, błędy w stosowaniu leków odpowiadają za 163 tys. zgonów rocznie.

 

Leki bez szkody

W kontekście kwestii bezpieczeństwa leków, WHO wzywa zainteresowane strony do nadania priorytetu i podjęcia wczesnych działań w kluczowych obszarach związanych ze znacznymi szkodami dla pacjentów wynikającymi z niebezpiecznych praktyk lekowych. Jak wskazują farmaceuci, najważniejsze w ograniczeniu błędów są: elektroniczne recepty, nadzór nad błędami w stosowaniu leków, a także systemy podawania leków opierające się na kodach kreskowych. – Finansowanie, zasoby ludzkie oraz brak wyszkolonego personelu, to główne przeszkody wdrażania usprawnień – podkreślają.

Czytaj także na Prawol.pl: Więcej z kieszeni pacjenta, mniej z budżetu NFZ – nowy plan na refundację leków>>

Badanie przeprowadzone na zlecenie ECAMET (European Collaborative Action on Medication Errors and Traceability) wykazało niski poziom wdrożenia systemów monitorowania leków w europejskich szpitalach, przy czym dowody kliniczne wskazują, że jest to najskuteczniejszy sposób minimalizacji błędów w stosowaniu leków nawet na poziomie 58 proc.

Ograniczenie błędów związanych z lekami

Priorytetem sojuszu ECAMET są działania, których celem jest ograniczenie błędów związanych z lekami. Sojusz apeluje, o wdrożenie pilnych działań, które obejmują:

  • Uwzględnienie bezpieczeństwa leków w Strategii Farmaceutycznej dla Europy, w ogólnym prawodawstwie farmaceutycznym UE oraz w Europejskim Planie Pokonania Raka poprzez systemy monitorowania leków w placówce opieki zdrowotnej w celu zminimalizowania błędów w stosowaniu leków;
  • Nadanie priorytetu strategicznym inwestycjom w systemy identyfikacji leków w programie EU4Health w celu zminimalizowania błędów w stosowaniu leków;
  • Wspieranie opracowywania i wdrażania wytycznych ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) oraz kluczowych wskaźników dotyczących błędów w stosowaniu leków w placówkach opieki zdrowotnej w UE;
  • Ułatwianie systematycznej wymiany najlepszych praktyk między podmiotami świadczącymi opiekę zdrowotną zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym w celu ograniczenia błędów w stosowaniu leków w placówkach opieki zdrowotnej.

W Polce powołano Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali

W Polsce wsłuchując się w głosy środowiska medycznego oraz biorąc pod uwagę powyższe informacje, została powołana Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali – jednym z głównych priorytetów działań jest rozwiązanie kwestii związanych z bezpieczeństwem pacjentów i personelu medycznego. Ponadto podniesienie świadomości na temat wysokich kosztów, jakie społeczeństwo ponosi w związku z błędami w stosowaniu leków i niebezpiecznymi praktykami. Rada Ekspertów Koalicji wskazuje przede wszystkim na konieczność utworzenia centralnego rejestru zdarzeń niepożądanych, co stanowi podstawę systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem. Pozyskane w ramach rejestru dane umożliwią monitorowanie, analizowanie, jaki i w razie potrzeby wprowadzanie działań naprawczych. Kwestię wzięto pod uwagę w trakcie prac nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która zostanie najpewniej ogłoszona w ciągu miesiąca.