Jak zapowiadał w środę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, etap 1 szczepień zostanie podzielony - w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi, a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Lista w rozporządzeniu epidemicznym

- Tę listę będzie można znaleźć w tzw. rozporządzeniu epidemicznym, w którym są wymienione m.in. etapy szczepień i osoby, które w każdym z tych etapów się znajdują - poinformował minister. Zaznaczył, że nowelizacja rozporządzenia jest jeszcze konsultowana. Dodał też, że dopóki rozporządzenie nie jest przyjęte, są możliwe "drobne korekty".

W piątkowy wieczór rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Na liście chorób przewlekłych uprawniających do szybszego szczepienia znalazły się: osoby urodzone po 1961 r.: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19,w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów.

Czytaj: Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach epidemicznych>>

 


Mniej chorób przewlekłych na liście

To duża różnica wobec definicji chorób przewlekłych określonych w Narodowym Programie Szczepień, gdzie wymieniano: choroby neurologiczne, choroby nerek, choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.

Poszerzono też listę uprawnionych do wcześniejszego szczepienia ze względu na wykonywany zawód. Na szybsze zaszczepienie mogą liczyć strażnicy miejscy oraz osoby  pracujące  z dziećmi  w placówce  opiekuńczo-wychowawczej,  w regionalnej placówce  opiekuńczo-terapeutycznej,  w interwencyjnym  ośrodku  preadopcyjnym.

Czytaj: Zgoda na szczepienie mieszkańca DPS – jeśli sam nie może, zdecyduje opiekun lub sąd>>