Takie zmiany w planie szczepień przedstawił w czwartek pełnomocnik rządu, minister Michał Dworczyk. Poinformował też, że rząd chce wydłużyć czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki; od przyszłego tygodnia drugie szczepienie szczepionką Astra Zeneca po 12 tygodniach, zaś firmy Pfizer po 42 dniach.

Zgodnie z nową decyzją, osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki.  Minister Dworczyk wyjaśnił, że taka jest rekomendacja Rady Medycznej.

Czytaj więcej:
Rejestracja na szczepienia osób 65+ rusza 11 marca. Online można się zgłosić już teraz >>

Ruszają szczepienia dla przewlekle chorych - sprawdź, jak się zarejestrować >>

Pełnomocnik rządu ds. szczepień przekazał również, że do najbliższej niedzieli, 7 marca, rząd planuje zakończyć szczepienie ponad 90 proc. nauczycieli - zarówno szkół podstawowych i średnich jak i wykładowców akademickich. - Ostatecznie do 14 marca proces szczepień tej grupy ma zostać zakończony - poinformował.

Szef kancelarii premiera zapowiedział, że w poniedziałek, 8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero, które nie zostały zaszczepione w pierwotnym terminie. - Chcielibyśmy, żeby do 21 marca wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca - podkreślił.

Najpierw przewlekle chorzy, potem kolejni seniorzy

Dworczyk zapowiedział, że 10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle, a 15 marca rozpoczną się szczepienia dla tej grupy osób.  - 22 marca rozpoczną się szczepienia pacjentów w wieku 69 lat, potem w kolejnych dniach zaczną być sczepione kolejne roczniki - dodał Dworczyk.

Wiceminister zdrowia Anna Goławska przedstawiła specjalną ścieżkę dla przewlekle chorych. Jak mówiła, dostaną oni e-skierowania, automatycznie wygenerowane z systemu. - Informację o tym, kto powinien otrzymać takie skierowanie będziemy mieli ze sprawozdawczości Narodowego Funduszu Zdrowia, gdyż po kodach chorób NFZ jest w stanie wygenerować taką listę osób - podkreśliła wiceminister.
Skierowania dla przewlekle chorych będą wystawione do 10 marca. - To, czy ktoś otrzymał e-skierowanie można sprawdzić na IKP lub zwyczajnie zadzwonić do lekarza prowadzącego, czy do lekarza POZ - tam w systemie te informacje się znajdują - poinformowała.

Zapisy dla osób w wieku 69 lat, czyli dla rocznika 1952, rozpoczną się 11 marca i potrwają przez trzy dni. Między 18 a 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 marca do 24 marca odbędzie się rejestracja roczników 1954-1956 – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie około 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii – powiedział Dworczyk.

Kiedy zapisy rocznika 1954?

W tej części zapowiedzi minister wprowadził pewne zamieszanie, ponieważ w odniesieniu do dwóch terminów wymienił rocznik 1954. Wyjaśnienia będzie zapewne wymagało, czy osoby w tym wieku mają zapisywać się na szczepienia od 18 czy od 22 marca. Nie jest to jednak tylko problem przejęzyczenia się podczas konferencji prasowej, ponieważ jeszcze bardziej niezrozumiałe informacje znajdują się w harmonogramie zamieszczonym w zakładce zawierającej ten harmonogram na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Według zamieszczonych tam informacji od 18 marca mają zapisywać się na szczepienia osoby z roczników 1952 - 1954, a od 22 do 24 marca z roczników 1952 - 1956. Gdyby miała obowiązywać ta wersja harmonogramu, to roczniki 1952, 1953 i 1954 miałyby dwa terminy na rejestrowanie się do szczepień, a rocznik 1952 nawet trzy, bo zarówno według wersji ministra Dworczyka z konferencji prasowej, jak i według tabeli na stronie KPRM, ta grupa ma zapisywać się też w dniach 11 - 13 marca. 

Natomiast 29 marca mają rozpocząć się szczepienia grupy 1C. - W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo - podał szef KPRM.

Z harmonogramu znajdującego się na stronie KPRM wynika też, że w dniach 25 - 27 marca będą mogły się rejestrować do szczepień osoby z grupy 70+, które jeszcze tego nie zrobiły, albo nie udało im się dotychczas zaszczepić. 

Pełnomocnik rządu przypomniał, że istnieją trzy kanały rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.