655 asystentów medycznych już dostało od ZUS upoważnienia do wypisywania zwolnień lekarskich w imieniu lekarza. W praktyce oznacza to, że asystent przejmuje obowiązki administracyjne, dzięki czemu lekarz może więcej czasu poświęcić pacjentowi. Zanim jednak ZUS pozwoli asystentowi zastąpić lekarza - jego nazwisko musi znaleźć się w rejestrze usług medycznych (RAM). Do tej pory do rejestru wpisanych zostało 1015 nazwisk, które ZUS sukcesywnie weryfikuje. Sprawdza przede wszystkim czy osoba upoważniona ma utworzone w ZUS swoje indywidualne konto na portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE).

Czytaj też: ZUS wydłuża pracę i uruchamia specjalną infolinię o e-zwolnieniach >

Kto może zostać asystentem medycznym?

- Lekarz może upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracowników placówek medycznych wykonujących zawód medyczny, czyli pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Takie upoważnienie lekarz może wystawić na rok, po upływie 12 miesięcy będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać – dodaje.

 

Asystent musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisany do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent. - Bez elektronicznego konta w ZUS wystawienie e-ZLA jest, bowiem niemożliwe – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.

Sprawdź w LEX: Czy żona (lekarz) może wystawić zwolnienie lekarskie mężowi? >

Asystent wypisuje, decyduje lekarz

Nie oznacza to jednak, że asystent medyczny za lekarza decyduje, komu wypisać zwolnienie. Nadal to wyłącznie lekarz decyduje o zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent medyczny tylko wprowadza dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisuje.

Czytaj też: Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień >

Trwają szkolenia

ZUS prowadzi intensywne szkolenia asystentów medycznych z obsługi programu pozwalającego na wystawienie zwolnienia w sieci.

 - Nasi konsultanci kalendarze mają zapełnione po brzegi, więc na pewno szkolenia będą kontynuowane także w grudniu, gdy zaczną obowiązywać wyłącznie zwolnienia elektroniczne – zapewnia Kowalska-Matis.

Czytaj też: Lekarze rodzinni zaczęli wyścig po dotacje na komputery >

Szkolenia prowadzone przez ZUS są bezpłatne. Istnieje możliwość dołączenia do grupy w czasie zajęć organizowanych na terenie Zakładu a także zaproszenia szkoleniowca do szpitala lub przychodni i przeprowadzenie zajęć bezpośrednio na miejscu.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń w imieniu lekarza >

E-zwolnienie lekarskie >

Choroba pracownika a niezdolność do pracy >

E-zwolnienia lekarskie - konieczność wykorzystania zwolnienia >

Prawo pracodawcy do żądania informacji o stanie zdrowia pracownika >

Dokumentowanie prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >