Ministerstwo Zdrowia z Narodowym Funduszem Zdrowia zakończyło weryfikację po pierwszym etapie rejestracji punktów szczepień, ale nie opublikowały ich mapy. - Mamy dobrą informację, bo już ponad 80 proc. gmin w Polsce posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizować szczepienia przeciw COVID-19 - powiedział w środę na konferencji Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. To jednak oznacza, że choć jak informował rząd w sobotę 12 grudnia do NFZ zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia, to w 20 proc. gmin nie ma ani jednego punktu. Dlatego w piątek 17 grudnia ruszy drugi nabór. To już jednak nie będzie nabór centralny. Ostateczna mapa punktów szczepień będzie na przełomie grudnia i stycznia.

Czytaj również: Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień - sprawdź, kto i kiedy będzie szczepiony >>

 

 

Nabór będą ogłaszać oddziały wojewódzkie

- Będą go ogłaszać już wojewódzkie oddziały NFZ - powiedział Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W Polsce mamy 2477 gminy, to oznacza, że aż w 495 gminach nie ma ani jednej przychodni, w której można się zaszczepić. Jak zaznaczył jednak prezes Nowak, w większości województw sytuacja jest dobra. - Te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski - mówił Filip Nowak.

Czytaj także: KE chce, by państwa UE rozpoczęły szczepienia jednocześnie>>
 

Jako przykład podał województwo dolnośląskie, które jest pokryte punktami w 90 proc. Mniejsze jest w wielkopolskim (87 proc.) i zachodniopomorskim (86 proc.). Prezes Nowak liczy, że po drugim naborze już nie będzie białych plam. Zauważył, że być może do pierwszego nie zgłosili się wszyscy chętni z powodu obaw. Przypomnijmy, że pierwotne  wymogi postawione dla placówek medycznych są zbyt wyśrubowane. Drugiego dnia NFZ pod wpływem uwag Naczelnej Rady Lekarskiej i Porozumienia Zielonogórskiego złagodził kryteria. Doprecyzował, że prowadzenie szczepień przez 5 dni w tygodniu i wykonanie ich co najmniej 180 tygodniowo przez jeden zespół szczepienny nie dotyczy przypadków placówek świadczących podstawową opiekę zdrowotną. Prezes Nowak zapewnił w środę, że w drugim naborze warunki już się nie zmienią. Zaznaczył, że po ich zmianie, placówki już nie zgłaszały zastrzeżeń. Ponadto Michał Dworczyk zapowiedział, że w pięciu miastach zostaną uruchomione masowe punkty szczepień w pięciu miastach: Warszawie, Łódź, Poznań, Kraków i Wrocław. Będą one zorganizowane w tamtejszych szpitalach tymczasowych. Kiedy jednak ruszą masowe szczepienia, nie podano.

Szpitale węzłowe czekają na zgłoszenia

Michał Dworczyk przypomniał jeszcze o szczepieniach dla medyków, farmaceutów, ale także personelu administracyjnego. Będą je realizowały tzw. szpitale węzłowe. Na liście opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia jest ich 509.. To one przyjmują do 20 grudnia zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel. - To bardzo ważne, aby zgłoszenia zostały dokonane - to nam pozwoli na dokładne zaplanowanie i zorganizowanie procesu szczepień grupy 0 - mówił na konferencji Michał Dworczyk. Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń będą wystawiane skierowania. Michał Dworczyk zakłada, że pierwsze szczepienia odbędą się jeszcze w tym roku.