To już V edycja badań przesiewowych w kierunku jaskry. W akcję zaangażowały się 74 placówki z 15 województw. Tutaj można sprawdzić, gdzie można się zapisać na bezpłatne badanie. W niektórych placówkach wszystkie miejsca już są zarezerwowane, ale do wielu wciąż można zadzwonić i się umówić. Dzięki poprzednim edycjom, w ramach inicjatywy przebadanych zostało ponad 10 500 osób, z czego aż 40 proc. zbadanych zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.

Akcja Polscy okuliści kontra jaskra trwa od 2017 roku, jest to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski, której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratowanie wzroku pacjentów, którzy są nieświadomi swojej choroby. Diagnostyka przesiewowa obejmuje badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem, który nie korzystał z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u którego wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby.

 

Jaska to choroba podstępna, liczy się wczesna diagnostyka  

Jaskra to druga po zaćmie najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych - jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. Kluczową rolę odgrywa tutaj wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby oraz pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem.

W Polsce na jaskrę choruje niemal 800 tys. osób. Jedynie połowa z chorych ma świadomość swojej przypadłości, pozostała część nie zdaje sobie z tego sprawy - w konsekwencji powoli traci wzrok. Jaska na ogół nie daje objawów, które mogłyby zaniepokoić pacjenta (nie ma dolegliwości, nie boli). Uszkodzenie widzenia jest nieodwracalne. Nie ma profilaktyki, która mogłaby przed jaskrą chronić. Tak istotna jest dlatego wczesna diagnostyka i profilaktyczne badanie wzroku.

Na jaskrę może zachorować każdy

Mimo że jaskra jest schorzeniem dotykającym przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, to może pojawić się na każdym etapie życia - nawet u dzieci i młodzieży. Prawdopodobieństwo zachorowania jest większe u osób, u których w rodzinie zdarzały się już wcześniej przypadki choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35 lat, zwłaszcza z niskim ciśnieniem tętniczym, z krótkowzrocznością, cierpiące na migreny czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko podwyższa się również wśród palaczy.