Autorzy ustawy podkreślają co prawda, że zmiany wprowadzone przedmiotową sporą nowelizacją nie mają charakteru krytycznego, niemniej czas pozostawiony podmiotom zobligowanym do stosowania nowej wersji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) pozostawia wiele do życzenia.

Nowelizacja dotyczy bezpośrednio zasad funkcjonowania punktów kontaktowych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz REGON.

Po pierwsze, dokonuje się korekty przepisów związanych z tzw. punktem kontaktowym. Zmiany wynikają z pierwszych doświadczeń Ministerstwa Gospodarki w prowadzeniu tego punktu.

Po drugie, modyfikacji ulegają przepisów dotyczące uruchamianej dnia 1 lipca 2011 r. CEIDG. Zdaniem autorów ustawy zmiany nie mają charakteru krytycznego i ich brak nie spowoduje niepowodzenia projektu CEIDG, jednak ich przeprowadzenie będzie dla projektu bardzo korzystne i pozwoli na praktyczne poszerzenie zakresu funkcjonalności systemu. Zmiany polegają m.in. na:
1. usunięciu obowiązku określania w rozporządzeniu wzoru wniosku o wpis do CEIDG,
2. uelastycznieniu przepisów obligujących CEIDG do korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej,
3. określeniu, że podawanie danych adresowych zgodnie z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju jest obligatoryjne tylko do poziomu oznaczenia gminy, a w pozostałym zakresie "o ile jest to możliwe",
4. wprowadzeniu do ustawy tzw. rejestru pełnomocnictw (od dnia 1 stycznia 2012 r.),
5. wprowadzeniu do ustawy przesłanki wykreślenia z CEIDG przedsiębiorców, wobec których orzeczono zakaz wykonywania zawodu (dotyczy np. indywidualnych praktyk lekarskich),
6. wprowadzeniu możliwości składania wniosków do CEIDG w inny sposób niż za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, takich jak np. zaufany profil na platformie ePUAP,
7. doprecyzowaniu zobowiązania organów do wpisywania do CEIDG informacji o przedsiębiorcy niezwłocznie po otrzymaniu informacji o prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy.

Po trzecie, ustawa porządkuje kwestie związane z posługiwaniem się zaświadczeniem o nadanym numerze REGON. Informacje z rejestru REGON zamieszczane na stronie internetowej GUS nadany zostaje walor prawny. Dzięki temu żądanie zaświadczeń przez inne podmioty stanie się bezprzedmiotowe.

Po czwarte, nowelizacja dokonuje modyfikacji przepisów dotyczących zasad zawieszania działalności gospodarczej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 13 maja 2011 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw(Dz.U. Nr 131, poz. 764.)
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.)