W piątek senatorowie jednogłośnie przyjęli nowelizację ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego, która ma zagwarantować poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom placówek zajmujących się całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku i poprawić warunki ich życia, a także ograniczyć nieprawidłowości w tych placówkach. Dotychczasowe przepisy uzupełniono o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego.

Najważniejsze zmiany

Jedna z zaprojektowanych zmian przewiduje, że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia – otrzyma karę 40 tys. złotych. Nie będzie mógł też prowadzić działalności przez kolejne 5 lat od ukarania.

Inne, przyjęte przez Senat, zmiany w przepisach dotyczą m.in. obowiązku posiadania przez placówki dźwigu osobowego. Doprecyzowano też przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki. Dotychczasowe przepisy zostały również uzupełnione o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudnienia personelu. Wszystko po to, by opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie.

 

Przepisy zakładają, że wojewoda będzie mógł kontrolować, czy zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Inna ważna zmiana dotyczy opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. Poszerzono katalog sytuacji, w których będzie można zwolnić z obowiązku wnoszenia takich opłat. Przede wszystkim chodzi o dzieci, których rodzice zostali umieszczeni w domu pomocy społecznej, a w przeszłości zachowywali się w stosunku do nich wyjątkowo nagannie.

Za nowelą przepisów w piątek głosowało 83 senatorów, nikt nie był przeciw.

Czytaj też: DPS-y i domy dziecka będą mogły kupować leki bez recepty >