Według uchwały Rady Miasta od września 2019 r. wszystkie miejsca w publicznych żłobkach oraz punktach dziennej opieki będą bezpłatne.

Bezpłatne żłobki

Ponadto od września 2019 r. wykupienie ok. 4 tys. miejsc w standardzie miejskim w placówkach niepublicznych (żłobki, kluby dziecięce oraz punkty dziennej opieki). Rodzice nie zapłacą za te miejsca, dokładnie tak jak za miejsca w żłobku publicznym i publicznym punkcie dziennego opiekuna.

Czytaj: Dotacja na żłobek nie może być uzależniona od miejsca zamieszkania dziecka

Co więcej - w latach 2019 – 2023 planujemy oddanie 36 nowych żłobków (ponad 5 tys. nowych miejsc) publicznych - bezpłatnych - zapewnił prezydent Warszawy Rafał Y.
Miasto będzie sukcesywnie wykupywać kolejne miejsca w placówkach niepublicznych świadczących usługi opieki nad dziećmi do lat 3.

Prezydent Trzaskowki obiecał, że wprowadzi także aplikację mobilną dla rodziców z dziećmi w żłobku, co ułatwi poszukiwanie miejsca, załatwienie formalności i komunikację z placówką.
- Chcemy, żeby było jak najwięcej miejsc także w żłobkach niepublicznych. Dlatego będziemy poprzez różne działania zachęcać przedsiębiorców do zakładania tych placówek lub klubów malucha - deklaruje prezydent.
Budżet przeznaczony na opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 (utrzymanie i wykup miejsc):
2019r.: 207 312 080 zł.
W latach 2019-2023: 1 581 971 982 zł.

Opieka zdrowotna

Szczepieniami „6w1” objęte będą dzieci w pierwszym roku życia.  Szczepienia w ramach programu rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r. i dostępne będą w przychodniach wybranych w drodze konkursu ofert.

Szczepienie to chroni dziecko przed błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae typu B, polio oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Zastosowanie tego rodzaju preparatu pozwala w ciągu dwóch pierwszych lat życia dziecka zredukować liczbę wkłuć związanych z wykonaniem szczepień obowiązkowych z 17 do 8

Dofinansowanie zabiegów zapłodnienia in vitro

Niepłodność jest chorobą społeczną, ponieważ dotyka coraz większe grupy młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny i długotrwały wpływ na funkcjonowanie rodzin. Program cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Warszawy. Od momentu podpisania umów z realizatorami programu (jesień 2017 r.) do końca grudnia 2018 r. dzięki programowi 549 parom udało się zajść w ciążę, z których urodziło się już 154 dzieci.
Z programu mogą korzystać pary mieszkające w Warszawie od przynajmniej dwóch lat, a wiek kobiet musi zawierać się w przedziale 25-40 lat.
Realizatorami programu jest sześć wysokospecjalistycznych klinik leczenia niepłodności na terenie Warszawy, wybranych w drodze konkursu.