Zgodnie z kalendarzem wyborczym dla wyborów do Sejmu i do Senatu RP, do dnia 24 sierpnia 2019 r. powinno nastąpić zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej przez organ partii politycznej o utworzeniu komitetu wyborczego oraz przez pełnomocnika wyborczego o utworzeniu koalicyjnego komitetu wyborczego lub o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców. W związku z tym, że 24 sierpnia był sobotą, poniedziałek jest dniem zawiadomienia.

 

Pełnomocnik wyborczy komitetu  wyborczego  wyborców  zawiadamia  Państwową Komisję  Wyborczą o  utworzeniu komitetu  wyborczego wyborców. Zawiadomienie to musi być dokonane w terminie do 50. dnia przed dniem wyborów. Zawiadomienia  można  składać  w  siedzibie  Państwowej  Komisji  Wyborczej w Warszawie przy ul. Wiejskiej  10.

Do godziny 13.30 do PKW wpłynęły 64 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. 28 z nich to komitety wyborcze partii politycznych, 1 - koalicyjny komitet wyborczy, a 35 - komitety wyborcze wyborców. 

Czytaj też: Urzędnik gminny wesprze wyborczego

Powołanie okręgowych komisji wyborczych

Kalendarz wyborczy przewiduje też, że do dnia 26 sierpnia 2019 roku należy dokonać innej czynności wyborczej - powołania okręgowych komisji wyborczych.

Okręgowe komisje wyborcze w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP rejestrują kandydatów oraz ustalają wyniki głosowania i wyniki wyborów w okręgach wyborczych.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Głosować będziemy na 460 posłów i 100 senatorów, którzy będą reprezentować nas przez kolejną czteroletnią kadencję.

Zobacz też: Adresy stron internetowych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach