To trzeci grupowy zakup energii elektrycznej w Poznaniu. Miasto stworzyło nową grupę zakupową i chce też wspólnie kupować gaz.

Podpisana w piątek umowa opiewa na blisko 67 mln zł. ENEA poinformowała w piątek, że za tę cenę dostarczy gminom, instytucjom oraz firmom z Poznania i okolic 238 GWh energii elektrycznej.

"W porównaniu do oferty komercyjnej, podmioty biorące udział w grupie oszczędzają w sumie około 24 mln zł. Grupowe zakupy energii to także niższe koszty procedury przetargowej" - powiedział w piątek po podpisaniu umowy wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

W ramach postępowania ofertę złożyło pięć przedsiębiorstw energetycznych, z których najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła spółka ENEA S.A. Podpisana w piątek umowa będzie obowiązywała przez rok.

"Wciąż jeszcze nie potrafimy analizować różnych ryzyk związanych z dostawą energii w dłuższym czasie, myślimy jednak o przejściu na zawieranie umów na trzy lata" - powiedział Kruszyński.

Jak podała ENEA S.A., umowa przewiduje dostarczanie energii do ponad 3,7 tys. punktów jej poboru.

"Klientami ENEA staje się nie tylko Miasto Poznań, ale także gminy należące do aglomeracji. Ponadto, w ramach tego samego postępowania, ENEA dostarczy prąd firmom: Aquanet, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Termy Maltańskie" - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Łukasz Pawłowski z ENEA S.A. przyznał, że grupa zakupowa jest interesującym klientem ze względu na ilość energii jaka jest przedmiotem sprzedaży.

"Takie grupy zakupowe są też bardzo wiarygodnym partnerem pod względem finansowym. Bierzemy to wszystko pod uwagę, kiedy kalkulujemy cenę. Dzięki temu może ona być korzystniejsza" - powiedział.

Mirosław Kruszyński poinformował, że Poznań jest też gotowy do zbiorowego zakupu gazu. Jak dodał, to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

"Jako pierwsze miasto w kraju podjęliśmy działania w celu utworzenia grupy zakupowej gazu. W jej skład wchodzi blisko 150 podmiotów. Ogłosiliśmy przetarg, trwa postępowanie" - powiedział.

Pierwszy wspólny przetarg na grupowy zakup energii elektrycznej dla jednostek organizacyjnych Poznania oraz podmiotów związanych z miastem przeprowadzono w 2011 roku. Dzięki umowie ze spółką PGE Obrót udało się uzyskać kilkumilionowe oszczędności.

ENEA należy do grona największych polskich przedsiębiorstw i najsilniejszych marek. Grupa integruje obszary wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii. Ma 2,4 mln klientów, sprzedaje energię na terenie całej Polski. (PAP)