Prezydent Rzeszowa odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu mieszkalnego argumentując to brakiem interesu prawnego wnioskodawcy. Decyzję prezydenta utrzymało w mocy Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Podkreśliło, że wnioskodawca nie legitymował się tytułem prawno-rzeczowym do nieruchomości, a zatem nie posiadał legitymacji ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Wnioskodawca odwołał się do sądu wyjaśniając, że przed sądem rejonowym z jego wniosku toczy się postępowanie o zasiedzenie lokalu, o którego wydanie zaświadczenia o samodzielności wnosił.

WZORY DOKUMENTÓW w LEX:

 

Interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności

Sąd administracyjny uznał, że przyczyna, dla której odmówiono wydania zaświadczenia była wadliwa i uchylił wydane w sprawie rozstrzygnięcia.

Wyjaśnił, że o możliwości wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu decyduje treść art. 217 i art. 218 k.p.a. w powiązaniu z art. 2 ust. 2 i ust. 3 ustawa o własności lokalu. Zaświadczenie o samodzielności lokalu, o którym mowa art. 2 ust. 3 u.w.l., stanowi potwierdzenie istniejącego stanu faktycznego. Ma ono służyć w dalszej kolejności ustanowieniu odrębnej własności lokalu jednakże samo zaświadczenie o samodzielności lokalu ma rozstrzygać o spełnieniu wymogów technicznych określonych w art. 2 ust. 2 u.w.l. Zaświadczenie o samodzielności lokalu jest bowiem dokumentem urzędowym potwierdzającym, że dany lokal spełnia wymogi samodzielności lokalu. Jest ono niezbędne dla dokonania czynności wydzielenia lokalu, jako samodzielnej nieruchomości lokalowej, z nieruchomości głównej. Wydzielenie zaś lokalu jako odrębnej nieruchomości jest niezbędne do ustanowienia dla danego lokalu prawa odrębnej własności i jego wpisu do księgi wieczystej.

Czytaj też: Wydawanie zaświadczeń w trybie uregulowanym przepisami KPA >>>

Przeczytaj także: WSA: Zaświadczenie o samodzielności mieszkania może obejmować piwnicę>>
 

W zaskarżonym postanowieniu Kolegium uzasadniało odmowę wydania zaświadczenia brakiem interesu prawnego po stronie skarżącego w uzyskaniu przedmiotowego zaświadczenia, z uwagi na brak tytułu prawno-rzeczowego do nieruchomości. Zaświadczenie wydaje się bowiem, jeżeli osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. W przekonaniu sądu interes ten może być jednak wywodzony zarówno z norm prawa materialnego, jak i przepisów procesowych. Interes prawny w żądaniu wydania zaświadczania może mieć zatem również osoba, która chce posłużyć się zaświadczeniem w postępowaniu wyjaśniającym w innej sprawie, z uwagi na zasadę udziału strony w postępowaniu dowodowym, w tym prawo do składania wniosków dowodowych.

Czytaj też: Procedura wyodrębniania samodzielnego lokalu mieszkalnego >>>

 

 

W tej sprawie skarżący wykazał, że z jego wniosku przed sądem toczy się postępowanie o zasiedzenie przedmiotowego lokalu. Zaświadczenie o samodzielności lokalu miało natomiast stanowić wyłączny dowód na okoliczność spełnienia przez lokal wymogów samodzielności. Składając wniosek o wydanie zaświadczenia skarżący miał zatem interes prawny, o charakterze procesowym - gdyż żądany dokument był potrzebny do przedłożenia w toku postępowania cywilnego.

Wyrok WSA w Rzeszowie z 19.07.2022 r. sygn. II SA/Rz 279/2022