Zapraszamy do lektury artykułu Leonarda Etela pt. ,,Podatek od lokali garażowych,, w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska.


FINANSE KOMUNALNE Nr 5/2011
 
 
ARTYKUŁY:
Jan Czempas
Metody ilościowe w analizie finansów jednostek samorządu terytorialnego.
Możliwości i ograniczenia.
 
Zmienione w 2009 r. przepisy ustawy o finansach publicznych zobowiązują jednostki samorządu terytorialnego do opracowania realistycznej wieloletniej prognozy finansowej. Jej zasadniczą część mają stanowić dane liczbowe takich prognozowanych wielkości, jak: dochody, wydatki i wynik budżetu, przeznaczenie nadwyżki lub sposób sfinansowania deficytu, przychody i rozchody budżetu samorządów oraz kwota długu. Konieczność tworzenia prognozy finansowej to tylko jedna z licznych sytuacji, gdy niezbędna jest znajomość wybranych metod ilościowych, a w szczególności analizy trendów. W artykule autor pokazuje specyfikę i odrębność względem siebie takich metod ilościowych, jak matematyka, statystyka i informatyka, sfery możliwych zastosowań i ograniczenia wynikające z założeń, na których oparte są wykorzystywane narzędzia, zwłaszcza w sytuacji projekcji w przyszłość zachowań analizowanych zjawisk.
 
 
BUDŻET:
Agnieszka Wojtasiak-Terech
Ryzyko w działalności jednostek samorządu terytorialnego.
 
Artykuł przedstawia różne rodzaje ryzyka związanego z działalnością jednostek samorządu terytorialnego. Ryzyko jest rozumiane jako możliwość poniesienia straty czy też osiągnięcia wyniku gorszego niż oczekiwany. Jako kryteria podziału ryzyka Autorka przyjęła: finansowe bądź niefinansowe skutki jego występowania, źródła ryzyka oraz horyzont czasowy realizowanych zadań przez jednostki samorządu terytorialnego. Analizę ryzyka towarzyszącego funkcjonowaniu samorządów poprzedziła zdefiniowaniem pojęcia ryzyka oraz przedstawieniem jego źródeł.
 
 
PODATKI I OPŁATY LOKALNE:
Leonard Etel
 
Artykuł analizuje sytuacje objęcia garaży różnymi stawkami podatku. W przypadku, gdy garaż jest jednym z pomieszczeń w budynku mieszkalnym należy go opodatkować podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych. Jeżeli znajduje się on w wolnostojącym budynku, wówczas należy od niego zapłacić podatek według stawki pozostałej, chyba że jest w posiadaniu przedsiębiorcy (stawka najwyższa – od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej). Jeszcze inaczej powinien być opodatkowany garaż będący nieruchomością lokalową. 
 
Mariusz Popławski
Opodatkowanie nieruchomości stanowiących własność gminy – wybrane kwestie.
 
Artykuł przedstawia podstawowe zasady, zgodnie z którymi majątek stanowiący własność gmin jest opodatkowany podatkiem od nieruchomości. Zwraca uwagę na sytuację, w której gmina zarówno samodzielnie dysponuje tym majątkiem, jak i przekazuje go „swoim” jednostkom organizacyjnym, wykorzystującym go do realizacji zadań własnych gminy, jak też gdy majątkiem tym dysponują podmioty trzecie.
 
 
MIENIE I ZAMÓWIENIA PUBLICZNE:
Jarosław Balcewicz
Reguły waloryzacji cen w zamówieniach publicznych.
 
 
Dzięki zastosowaniu mechanizmów waloryzacji cen można uzyskać możliwość ich dostosowania do aktualnych warunków rynkowych. Autor stwierdza, że klauzule waloryzacyjne obniżają ryzyko wykonawcy związane ze zmianami cen. Przyczyniają się w ten sposób do wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego. Nie można jednak zapominać o konieczności uwzględniania w takim przypadku regulacji związanych z zamówieniami publicznymi.
 
NADZÓR I KONTROLA:
Andrzej Melezini
Problematyka oświadczeń majątkowych w kontekście kontroli skarbowej.
 
Brak transparentności, dualizm kompetencyjny, niejednolitość procedur, dysfunkcyjne rozwiązania ustawowe – wszystko to można zarzucić obowiązującym przepisom dotyczącym kontroli skarbowej oświadczeń majątkowych. Autor przeprowadza analizę obowiązujących unormowań prawnych, wywodząc z nich konkretne wnioski płynące na przyszłość.
 
 
DYLEMATY:
Elżbieta Rogala
Symbole działek a stawki podatku VAT.
 
To, czy grunt niezabudowany musi zostać opodatkowany podstawową stawką VAT, czy też może być zwolniony od VAT, zależy od przeznaczenia tego gruntu (terenu), który jest zakodowany m.in. w symbolu tej działki. Oznaczenie literowe i numer wyróżnia dany teren spośród innych terenów. W symbolu tym zapisane jest wprost przeznaczenie danego terenu. Zdaniem Autorki należy jednak pamiętać, że nawet teren rolny czy teren zieleni i wód może być zabudowany, przez co zmienia się przeznaczenie tego gruntu, niezależnie od symbolu działki..
 
ORZECZNICTWO:
Instalacje i urządzenia techniczne jako elementy normatywnej defi nicji budynku na potrzeby podatku od nieruchomości (glosa do wyroku WSA w Gliwicach z 2 grudnia 2009 r., I SA/Gl 563/09: Krzysztof Radzikowski)
 

Aby wybudowana część budynku mogła stanowić odrębny przedmiot opodatkowania, musi charakteryzować się cechami odpowiadającymi warunkom przewidzianym dla budynku. Musi stanowić część budynku z odpowiednimi instalacjami i urządzeniami pozwalającymi na jej użytkowanie, i to niezależnie od pozostałej części budynku. Brak tych instalacji i urządzeń powoduje, że taki budynek jeszcze nie istnieje w rozumieniu ustawy podatkowej.

Już teraz zamów prenumeratę miesięcznika Finanse Komunalne