W związku z katastrofą polskiego samolotu pod Smoleńskiem, w wyniku której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz wielu posłów i senatorów, wysokich urzędników państwowych oraz przedstawicieli kościołów, zarządzona została żałoba narodowa w dniu 10 kwietnia od godz. 18 oraz w okresie od 11 do 16 kwietnia 2010 r. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie wydał Bronisław Komorowski – Marszałek Sejmu wykonujący tymczasowo obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W czasie trwania żałoby narodowej flagi państwowe RP winny być opuszczone do połowy masztu. Zwyczajowo w takiej sytuacji przewiązuje się je również kirem. Flagi należy opuścić w szczególności na budynkach i przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad organów władzy oraz państwowych jednostek organizacyjnych, dotyczy to również organów jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. W wielu miastach flagi rozwieszone zostały również w miejscach, w których zwyczajowo wiszą one w czasie uroczystych obchodów świąt państwowych.


W celu uczczenia pamięci ofiar tragedii Rada Ministrów podjęła specjalną uchwałę, w której jako wyraz żałoby zarządziła na terytorium całego kraju dwuminutową ciszę w dniu 11 kwietnia 2010 r. o godz. 12.00 oraz w dniu ceremonii pogrzebowej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w momencie jej rozpoczęcia. Jednocześnie rząd zwrócił się m. in. do władz państwowych, samorządowych oraz obywateli o uczczenie ofiar dwuminutową ciszą.